logo (1)

فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی

فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی
 • فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی

  فوبیا نوعی ترس بیش از اندازه است. که موجب می شود فرد از مواجهه با شرایطی که احساس خطر می نماید، دوری کند. تصور و میزان ترس فرد از آن شرایط بسیار شدیدتر از خطرات واقعی در آنجا می باشد. VR تراپی یکی از روش های درمانی موثر است. که می تواند به آرامی و به مرور زمان فرد را در فضای مجازی با ترس هایش رو به رو سازد. فوبیا از جمله وحشت هایی است که می تواند در یک شرایط خاص مانند حضور در آسانسور و یا هر فضای بسته دیگری، ارتفاع، یک حیوان مشخص مانند مار، موش و … ایجاد شود. به همین دلیل درمان آن   می تواند در بهبود شرایط زندگی بسیار موثر باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با فوبیا و نحوه درمان آن به روش VR تراپی، به طور کامل آشنا کنیم.

  فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی

  فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی

  انواع فوبیا کدامند؟

  فوبیا نوعی هراس غیر منطقی و بیش از اندازه است. که می تواند در صورت درمان نشدن، زندگی فرد را به صورت جدی مختل نماید. از طرفی این هراس را به انواع مختلفی دسته بندی می نمایند. که به شرح زیر می باشند.

  • آگورافوبیا: شدیدترین نوع ترس می باشد. که موجب فرار فرد از موقعیت و شرایط ترس می شود. این ترس می تواند به قدری شدید باشد که، فرد برای فرار از شرایط دچار نفس تنگی و یا بی حسی بدن شود. از جمله ترس های آگورافوبیا می توان به فوبیای آسانسور، فضای در بسته و یا غیره اشاره نمود.
  • فوبیای اجتماعی: این نوع از فوبیا میان آگورافوبیا و هراس خاص قرار گرفته است. که معمولا به احساسات فرد باز می گردد. به طور مثال هراس از قضاوت های اطرافیان، ترس از سخنرانی در حضور دیگران و … در این دسته از ترس ها قرار می گیرند. این ترس می تواند موجب افزایش استرس و اضطراب فرد شده و می تواند اعتماد به نفس او را به شدت کاهش دهد.
  • فوبیای خاص: هراس از یک محرک مشخص است. به همین دلیل به راحتی می توان علت هراس را شناسایی نمود و برای درمان آن اقدام کرد. از طرفی این هراس در زندگی روزمره انسان ها جایی ندارد. به همین دلیل نمی تواند اختلال زیادی در زندگی افراد ایجاد نماید. از جمله این هراس ها می توان به ترس از مار اشاره نمود.

  انواع مدل های فوبیا

  –       ترس از حضور در فضاهای بسته و یا کوچک

  –       ترس از عنکبوت

  –       ترس از مار

  –       ترس از پرواز

  –       ترس از مریض شدن

  –       ترس از رانندگی

  –       ترس از خون و جراحت

  –       ترس از تهوع

  –       ترس از خجالت کشیدن

  –       ترس از آب

  –       ترس از حیوانات

  –       ترس از تونل

  –       ترس از پله برقی

  این ترس ها فقط برخی از مدل های خاص و بارز فوبیا می باشند. که معمولا در بسیاری از افراد قابل مشاهده هستند. اما انواع نادرتری از این نوع هراس وجود دارد.

  علائم شایع فوبیا

  –       تعرق شدید

  –       حالت تهوع

  –       سردرد

  –       سرگیجه

  –       فرد هنگام قرار گیری در شرایط ترس، قادر به واکنش نشان دادن نمی باشد.

  –       خشک شدن بزاق دهان

  –       احساس گیجی

  –       حالت تهوع

  –       افزایش ضربان قلب

  –       احساس دلشوره

  –       احساس درد در ناحیه قفسه سینه

  –       لرز و یا احساس سرما

  –       ناتوانی در کنترل نمودن احساسات و واکنش ها

  –       احساس نفس تنگی و خفگی

  –       گریه شدید

  فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی

  فوبیا و درمان آن به کمک VR تراپی

  درمان فوبیا به کمک VR تراپی

  یکی از سوالاتی که در رابطه با این ترس بیان می شود، قابل درمان بودن یا غیر قابل درمان بودن آن است. از آنجایی که منشا اصلی این اختلال ترس می باشد. VR تراپی یا همان واقعیت مجازی می تواند تاثیر بسیار زیادی در درمان آن داشته باشد. این روش درمانی با رو به رو کردن فرد با ترس هایش به تدریج و به مرور زمان، می تواند ترس های فرد را از بین ببرد. از طرفی می تواند تا میزان زیادی واکنش های فرد را در برابر ترس کنترل نماید.

  به طور مثال ترس از فضای بسته به کمک نرم افزار شبیه سازی می شود. فرد به صورت مجازی و به آرامی در این محیط قرار می گیرد. زمان در جلسات اول چند دقیقه و به مرور زمان افزایش می یابد. تا زمانی که فرد به طور کامل از این ترس رهایی پیدا کند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button