فیبرومیالژیا

تست تشخیص فیبرومیالژی

 • طراحی تست تشخیص فیبرومیالژیا با دقت بالا

  پژوهشگران دانشگاه اوهایو در حال طراحی تست خونی تشخیص فیبرومیالژیا ( Fibromyalgia) در ۵ سال آینده هستند.
  فیبرومیالژیا یک بیماری با علت نامشخص است که در آن درد گسترده عضلات، خستگی و خواب مشاهده می شود.
  دانشمندان حال یک نشانگر زیستی متابولیک در خون افراد بیمار یافته اند که قادر به تشخیص این بیماری است.
  در صورت تشخیص به موقع بیماری، درمان بیماران نتایج بهتری به همراه خواهد داشت

  درک فیبرومیالژیا

  در مورد بیماری بدانید

  زنان بیشتر از مردان تمایل به ابتلا به فیبرومیالژیا دارند. علائم می‌توانند به آرامی بروز کنند و یا ممکن است بعد از نوعی آسیب، از نظر جسمی، روحی یا عاطفی شروع شوند. علل فیبرومیالژیا ناشناخته است. به نظر می‌رسد عوامل ژنتیکی و جنسیتی وجود دارد.
  •    سیستم ایمنی بدن ممکن است درگیر شود، زیرا فیبرومیالژیا اغلب پس از عفونت‌ها بروز می‌کند و اغلب با اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوس و روماتیسم مفصلی همراه است.

  مراقب علائم باشید

  چندین علائم وجود دارد که می‌توانید به دنبال آن باشید که ممکن است علائمی از فیبرومیالژیا باشد. درد گسترده شایع‌ترین علامت است. این درد اغلب به عنوان یک درد دردناک و مداوم توصیف می‌شود. اگر درد حداقل 3 ماه به طول انجامیده باشد و در دو طرف بدن شما باشد فیبرومیالژیا ممکن است تشخیص داده شود. همچنین درد باید در بالا و پایین کمر باشد تا به عنوان فیبرومیالژیا تشخیص داده شود.
  •    افرادی که به فیبرومیالژیا مبتلا هستند، حداقل تا حدودی به دلیل مشکلات بی‌خوابی، خستگی قابل توجهی دارند. مشکلات بی‌خوابی برای مدت طولانی می‌تواند رخ دهد، اما اغلب به دلیل درد، سندرم پاهای بی‌قرار و وقفه تنفسی در خواب ایجاد می‌شود. حتی اگر فرد مبتلا به فیبرومیالژیا مدت طولانی خواب باشد، ممکن است با خستگس زیاد از خواب بیدار شود.
  •    همچنین در افراد مبتلا به فیبرومیالژیا اختلال در توانایی تمرکز، توجه و تمرکز بر روی کارهای ذهنی  دیده می‌شود.
  •    علائم دیگر می‌تواند شامل افسردگی، سردرد و ناراحتی شکمی یا گرفتگی عضله باشد.

  بدانید که تشخیص فیبرومیالژیا مشکل است

  تشخیص فیبرومیالژیا می‌تواند مشکل و یک مشکل جدی باشد، زیرا هیچ آزمایشگاه تشخیصی خاصی برای این موضوع وجود ندارد. کالج روماتولوژی آمریکا (ACR) مجموعه‌ای از معیارهای لازم برای تشخیص فیبرومیالژیا را دارد. این معیارها شبیه به لیست علائم ذکر شده در بالا است. با این حال، لازم است که علائم بیش از 3 ماه و بدون وقفه دیده شود. همچنین پزشک شدت درد و علائم دیگر شما را ارزیابی کرده و بررسی می‌کند که چه تاثیراتی روی شما دارد.
  •    پزشک همچنین شرایط احتمالی دیگری که ممکن است باعث علائم شما شود را نیز رد خواهد کرد.

  تشخیص فیبرومیالژیا

  خطر ابتلا به فیبرومیالژیا را تعیین کنید

  اگر خانم هستید، دارای سابقه خانوادگی فیبرومیالژیا هستید، میانسال هستید یا به یک بیماری روماتیسمی مانند روماتیسم مفاصل یا لوپوس مبتلا هستید، ممکن است بیشتر در معرض خطر ابتلا به فیبرومیالژیا باشید. تاریخچه پزشکی خود را مرور کنید و با خانواده خود صحبت کنید تا عوامل خطر شخصی خود را بررسی کنید.
  • علائم ممکن است گاهی اوقات پس از یک آسیب جسمی مانند جراحی یا عفونت شروع شود.

  علائم عضلانی از جمله اسپاسم، گرفتگی و درد مزمن را کنترل کنید

  برجسته‌ترین علائم فیبرومیالژیا درد و خستگی کل سیستم‌های عضلانی است. به یاد داشته باشید که چند مرتبه درد یا احساس نامنظم در عضلات، مانند بی حسی، سوزن سوزن شدن، سوزش، پیچش یا خارش را تجربه می‌کنید. در صورت نیاز به راهنمایی، علائم خود را یادداشت کنید تا شدت آنها را ارزیابی کنید.
  •    درد مزمن و گسترده‌ی ماهیچه‌ای اغلب به عنوان یک درد کسل کننده ثابت مشخص می‌شود که مدت طولانی در هر دو طرف بدن و بالاتر و پایین کمر ایجاد می‌شود.
  •    همچنین ممکن است درد عضلات منجر به سوزن سوزن شدن در اندام، سفتی یا درد در عضلات در حالت استراحت شود. به عنوان مثال، ممکن است بعد از مدت طولانی نشستن، نتوانید پیاده‌روی کنید یا خم شوید.

  به یاد داشته باشید که چقدر خسته هستید و چقدر خوب می‌خوابید

  فیبرومیالژیا اغلب در طول روز با خستگی و کاهش سطح انرژی همراه است. توجه داشته باشید که چند بار در طول روز احساس خستگی می‌کنید و بررسی کنید که آیا در طول شب کاملاً می‌خوابید یا خیر. بسیاری از بیماران این موضوعنیز به دلیل درد با بی‌خوابی درگیرند. حتی بیمارانی که خواب کامل شبانه دارند، ممکن است با این موضوع خستگی را تجربه کنند.

  زمان‌هایی را در نظر بگیرید که تلاش می‌کنید چیزهایی را به یاد بیاورید

  احساس ابهام ذهنی که به عنوان «مه مغزی» شناخته می‌شود، نشان می‌دهد که با فیبرومیالژیا دست و پنجه نرم می‌کنید. این امر با کم شدن یادآوری موارد اساسی مانند نام‌ها یا مسائل زندگی روزمره انجام می‌شود.
  • مشکل در خواب یا خستگی همراه با درد مزمن، نشانگر این موضوع است. اگر خستگی یا مشکل در خواب دارید اما درد عضلانی ندارید، به احتمال زیاد با شرایط متفاوتی سر و کار دارید

  .

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  طرحواره چیست ؟
  احتمال سقط جنین در شیفت شب کاری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button