logo (1)

قضاوت های بی اساس

 • قضاوتهای بی اساس

  گروهی از مهندسان استرالیایی برای انجام یک پروژه به گینه نو مامور شده بودند. تمام تسهیلات زندگی از جمله منزل و تهیه غذا به عهده شرکت بود. از این رو شرکت برای سه مهندس خود یک خانه ویلایی بزرگ و ماشین و یک نفرمستخدم در اختیار گذاشته بود که علاوه برباغبانی و نظافت منزل آشپزی را نیز بر عهده داشت .مستخدم جوانی 20ساله و از اهالی بومی گینه نو بود. مهندسان یه طور کلی از او رضایت داشتند و مخصوصا دست پخت او وغذاهای دریایی را بینظیر میدانستند ولی از یک بابت گمی نگران بود.آنها متوجه تدریجی محتوای شیشه نوشیدنی برند خود شده بودندو مشکوک به این مستخدم جوان و مودب و منظم بودند که پنهان از آنها به این شیشه ناخنک میزند. اگرچه این نوع نوشیدنی ها در گینه بسیار گران بود ولی آنها بیشتر نگران آن بودند که مبادا کار کردن با مهندسان و در دسترس بودن این نوشیدنی برای او پیامدهای خوبی به همراه نداشته باشد و زندگی خوذ و خانواده اش را فنا کند.اما از طرف دیگر آنها فقط مشکوک بودند و مدرک ودلیل کافی برای آنه نداشتند. از این رو تصمیم گرفتند که فرضیه خود را آزمون کنند.بنابراین با ماژیک کم رنگی روی شیشه برند محتوای شیشه را نشانه گذاری کردند و قرار گذاشتند که تا فردا شب کسی از آن استفاده نکند تا ببینند آیا جوان آن را مصرف میکند یا نه. شب بعد که شیشه را وارسی کردند مطمعن شدند که محتوای شیشه پایین آمده و بنابراین دیدند که جوان از برندی آنها بدون اجازه و دزدکی میخورد.نتیجه گیری شتابزده و پیش داوری یکی ازعوامل اصلی ارتباطات ناقص است.گاهی اوقات ممکن است ما فکر کنیم که مدارک وشواهد کنار هم قرار گرفته و به طور همسو ما را به نتیجه گیری درست هدایت میکنند. اما واقعیت این است که در بسیاری ازمواقع نتیجه گیری مبتنی بر چند نشانه متفرق ضرورتا درست نیست. همچنانکه در ادامه این قصه میتوان ملاحظه کرد:
  یک شب که مهندسان در یک جشن شرکت کرده بودند دیر وقت با خلقی شاد به خانه برگشتند. اما متوجه شدند که مقدار برندی موجود در شیشه بازهم کمتر شده است.در حالیکه از دغل کاری و دزدی مستخدم دلخور شده بودند تصمیم گرفتند که یک درس حسابی به او بدهند.
  یکی از آنها در شسشه محتوی برند ادرار کرد و در آن رابست و آن را در جای همیشگی قرار دادو منتظر شدند تا ببینند در روزهای آتی چه اتفاقی رخ میدهد.چند روز گذشت و آنها متوجه شدند که محتوی شیشه هر روز کمتر و کمتر میشود. یکی از آنها احساس گناه کرد و گفت با این کار این بچه بیمار و مریض میشود . صحیح نیست که با اینگونه رفتار کنیم . او جوان است و نیاز به آموزش دارد. پس بهتر است با او حرف بزنیم و به او تذکر دهیم که وقتی برای ما کار میکند باید با ما صادق و روراست و امانت دار باشد .این کا برای آینده او هم بهتر است .
  همه در نظر اورا پذیرفتند . او را صدا زدند و پرسیدند تو از این برندی مصرف کردی ؟ او بلافاصله جواب داد:بله قربان . یکی از معهندسان در حالی که حال معلم اخلاق را به خود گرفته بود با عصبانیت گفت :چرا بدون اجازه ما از این خوردی ؟نمیدانی برای خوردن و استفاده از اموال دیگران باید از آنها اجازه بگیری ؟
  جوان در حالیکه مودب ایستاده بود گفت : نه عالیجناب شبهایی که دستور غذای دریایی (ماهی – میگو و…) میدهید من برای آنکه بوی آب دریا از ماهی گرفته شود و طعم بهاری داشته باشد به هنگام سرخ کردن ماهی کمی هم از برندی به آن میزدم . قربان من برندی را برای غذای شما استفاده کردم ولی هرگز از آن نخوردم.
  پس قبل از تصمیم گیری :
  – فکر کردن قبل از تصمیم گیری
  -یادگیری وارسی واقعیت ونشانه ها
  – بررسی تمام احتمالها و گزینه ها
  – احتیاط در عمل کردن بر اساس پیش داوری و…
  به نقل از دکتر دیوید برنز 2000 –برگرفته از کتاب ارزشمند قصه درمانی استادگرانقدر دکتر علی صاحبی

  الهام ولی نژاد – کارشناس ارشد روانشناسی

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button