logo (1)

قلیان عملکرد عروق خونی را مختل می کند !

قلیان
 • قلیان عملکرد عروق خونی را مختل می کند !

  ▫️نتایج مطالعات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس تاییید می کند. که قلیان مانند سیگار عملکرد عروق خونی را مختل می کند. و به هیچ عنوان جایگزین سالمی برای سیگار نیست.
  ▫️مطالعات اخیر محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که قلیان علاوه بر اینکه تمام مواد سمی حاصل از تنباکو و نیکوتین را وارد بدن می کند، فرد را در معرض مونو اکسید کربن حاصل از احتراق زغال چوب نیز قرار می دهد.

  ▫️در این مطالعه محققان داوطلبان را قبل و بعد از مصرف قلیان مورد بررسی دقیق قرار دادند. و سطح نیکوتین موجود در خون، مونواکسیدکربن استشمام شده و انقباض عروق خونی را اندازه گیری کردند، علاوه بر این موارد عملکرد لایه درونی عروق خونی نیز مورد توجه قرار گفت. همزمان تمام این موارد در داوطلبان دیگری هم که سیگار کشیده بودند اندازه گیری شد.
  ▫️نتایج نشان داد سطح نیکوتین خون هر دو گروه مشابه است، در حالی که میزان مونواکسیدکربن گروهی که قلیان کشیدند 9 تا 10 برابر بیشتر است. از طرفی ادامه مطالعات نشان می دهد سیگار و قلیان هردو سبب کاهش عملکرد عروق خونی می شوند.
  ▫️این مطالعه نشان می دهد مصرف قلیان همانند سیگار اثرات زیانباری بر سلامت سیستم قلب و عروق دارد و به هیچ عنوان جایگزین سالمی برای سیگار نیست.

  نتایج تحقیقات علمی

  برخی بر این باورند كه قلیان مضرات سیگار را ندارد و می تواند جایگزینی كم خطر برای آن باشد؛ در حالی كه مطالعات چند سال اخیر نشان می دهد. در برخی مواد قلیان بسیار خطرناك تر از سیگار است.
  مطالعات اخیر محققان دانشگاه كالیفرنیا نشان می دهد كه قلیان علاوه بر اینكه تمام مواد سمی حاصل از تنباكو و نیكوتین را وارد بدن می كند، فرد را در معرض مونو اكسید كربن حاصل از احتراق زغال چوب نیز قرار می دهد.

  در این مطالعه محققان داوطلبان را قبل و بعد از مصرف قلیان مورد بررسی دقیق قرار دادند. و سطح نیكوتین موجود در خون، مونواكسیدكربن استشمام شده و انقباض عروق خونی را اندازه گیری كردند. علاوه بر این موارد عملكرد لایه درونی عروق خونی نیز مورد توجه قرار گفت. همزمان تمام این موارد در داوطلبان دیگری هم كه سیگار كشیده بودند اندازه گیری شد.
  نتایج نشان داد سطح نیكوتین خون هر دو گروه مشابه است. در حالی كه میزان مونواكسیدكربن گروهی كه قلیان كشیدند 9 تا 10 برابر بیشتر است. از طرفی ادامه مطالعات نشان می دهد سیگار و قلیان هردو سبب كاهش عملكرد عروق خونی می شوند.
  این مطالعه نشان می دهد مصرف آن همانند سیگار اثرات زیانباری بر سلامت سیستم قلب و عروق دارد و به هیچ عنوان جایگزین سالمی برای سیگار نیست.
  نتایج این مطالعه در جلسه انجمن قلب آمریكا در شیكاگو ارایه شده است.

  مرکز اعصاب و روان راه احیا
  تلفن ۲۶۶۵۴۹۶۱

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button