لزوم مشاوره پیش از ازدواج

 • لزوم مشاوره قبل از ازدواج:3
  یادآوری : در جلسات مشاوره قبل از ازدواج از:انتظارات خود از ازدواج – شناخت از خود و دیگری و الگوی تعاملی در روابط و .. آگاه میشویم .
  آمادگی های لازم برای ازدواج:
  *انگیزه و تمایل برای ازدواج چیست ؟ دلیل ازدواج چیست؟آیا شکست عشقی و جایگزین کردن فردی دلیل آن است ؟
  – انگیزه هایی که به دلیل انتقام جویی خلا عاطفی( عدم وجود ملاکهای مناسب و هیجانی تصمیم گرفتن ) و فشار دیگران است منجر به انتخاب اشتباه میشود
  * هدف از ازدواج چیست ؟چرا میخوام ازدواج کنم ؟ ازدواج کردن من را به کدام یک از اهدافم میرساند؟آیا این هدف مناسب است ؟
  -اهداف نامناسب :- صرفا برای فرار از تنهایی است ولی ازدواج هم گاهی تنهایی دارد .
  – صرفا برای مستقل شدن است .ولی ازدواج ماهیتی اشتراکی است . این صرفا بودن هدف مناسبی نیست. – اهداف مناسب : رشد .زندگی مستقل .پاسخگویی به نیازهای عاطفی و جنسی طرفین. پویایی و رشد
  * پختگی ها که همان آمادگی های ازدواج است :این آمادگی ها 100% نیستند نسبی است که هرچقدر بالاتر باشد بهتر است .
  – آمادگی جسمانی / جنسی :سن شناسنامه ای مولفه مهمی است برای باروری که اگر پایین باشد خطرناک است . از نظر فیزیولوژیکی آیا سالم است ؟ با توجه به نقشهایی که باید بپذیرد آیا توانایی دارد بیماری صرع دیابت تاثیر بر باروری و عملکرد دارد .سن عقلی – فیزیولوژیک و توانمندیهای جسمانی وسلامتی برای پذیرش نقشهای زناشویی مهم است .
  – آمادگی جنسی :خانمها با تصویرسازی جنسی و آقایون با کنش جنسی این آمادگی را کسب میکنند. سواد جنسی را با مطالعه کتاب و مقاله و.. افزایش دهند.
  – آمادگی اجتماعی :تعداد دوستان و روابط با آنها ؟ آیا از حق و حقوقش آگاهی دارد ؟ اگر روابط اجتماعی پایین باشد در برقراری رابطه با خانواده همسر اختلال ایجاد میشود.با توجه بع اینکه ازدواج ماهیت اشتراکی دارد آیا توانسته مرزبندی کند ؟آیا در گروه اجتماعی فعال بوده؟و….
  – آمادگی مالی( استقلال مالی ): ذخیره مالی چقدر است ؟آقایون قدرت وکفایت را از استقلال مالی میگیرند . آیا توان یک زندگی مستقل را دارند؟ نحوه مدیریت مالی را دارند؟و…
  – استقلال روانی :مسئولیت پذیری . توانایی مقابله با مشکلات . مثبت اندیشی و خوش بینی
  – پختگی هیجانی :آگاهی و شناخت احساسات و ابراز صحیح آنها . شناخت و در نظر گرفتن احساسات طرف مقابل .مدیریت هیجان در روابط خیلی مهم است در سن پایین در مقایسه با افراد 26-30 این مدیریت پایین است که نشان از عدم آمادگی برای ازدواج است . عدم پختگی هیجانی منجر به واکنشهای زیاد به موضوع میشود ( در کوبیدن . داد زدن و فحاشی کردن).
  – آمادگی اعتقادی و ارزشی : خط قرمزها چیست ؟ برای اکتساب ارزشها چقدر جستجو کرده و چشم بسته از جامعه یا وایدین پذیرفته ؟ و میزان پایبندی به آنهاو….
  *آمادگی خانوادگی: خانواده در ایران جایگاه مهمی دارد.ملاکها و معیارها اگر متفاوت با خانواده باشد چالش برانگیز خواهد بود . وابستگی شدید به خانواده عدم تصمیم گیری و مستقل بودن را به همراه دارد.

  الهام ولی نژاد – کارشناس ارشد روانشناسی #مشاوره -پیش از ازدواج

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  تاثیر آموزش نقاشی بر کاهش افسردگی
  نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button