logo (1)

لزوم مشاوره پیش از ازدواج

 • لزوم مشاوره پیش از ازدواج :
  مشاوره پیش از ازدواج فرایندی است که تلاش میشود افرادی که در شرف تصمیم گیری برای ازدواج هستند نسبت به نقاط مثبت و منفی خود آگاهی پیدا کنند و مهارتهایی را برای مواجهه با چالش ها کسب کنند .
  باورهای نادرست و غیر منطقی افراد درباره ازدواج برفرایند تصمیم گیری ازدواج و نوع رابطه ای که آنها با هم برقرار میکنند تاثیرگذار است. عمده ترین باورهای نادرست در مراجعان مشاوره قبل از ازدواج عبارتند از :
  قیافه عادی میشود :
  گرچه معیار زیبایی نسبی است و هر کس بنا به سلیقه شخصی اش معیارهایی دارد ولی اگر به عنوان مهمترین معیار در نظر گرفته شود چالش برانگیز خواهد بود.واقعیت این است که ظاهر و جذابیت تا اندازه ای که باعث رغبت وکشش طرفین شود مهم میباشد . زیبایی عادی میشود ولی در مورد زشتی صدق نمیکند.
  شانس فقط یکبار در خونه آدم رو میزنه :
  ترس و اجتناب ناشی از این باور سبب میشود که فرد عجولانه به موردی که شناخت کافی از او ندارد پاسخ دهد .زیرا نگران است که مورد دیگری سر راهش قرار نگیرد .
  با چادر برو با کفن بیا :
  البته در نسل امروزی کمتر رایج است اما هنوز هم افرادی معتقد به این باور هستند و باید به هر روشی با موقعیت دشوار زندگی زناشویی کنار آید و تنها مرگ میتواند او و همسرش را جدا کند .برای نجات برخی از افراد با این اعتقاد احتمال خودکشی.خودسوزی ویا فرار ازخانه و تسلیم شدن به هر قیمت ممکن است. و گاهی فرد با این نگرش ممکن است که از ازدواج هراس داشته باشد چون از حمایت خانواده نا امید است .
  عشق و علاقه بعد از ازدواج به وجود می آید :
  در این رابطه لازم است بین عشق و علاقه تفاوت قائل شویم . عشق به معنای علاقه شدید و خواستن بی اندازه توام با شیفتگی نسبت به طرف مقابل است کخ به احساسات خوشاین مانند تعلق . لذت . شعف و سرخوشی منتهی شود که گرد و غبار ناشی از این احساسات منع دیدن واقیت میشود.عشق زیاد که با تحریف واقیت همراه است قبل از ازدواج چالش برانگیز است در حالی که علاقه مند شدن قبل از ازدواج مانعی را ایجاد نمیکند.در خوش بینانه ترین حالت علاقه قبل از ازدواج به گذشت همراهی و انعطاف پذیری می انجامد و میتواند روند یک ازدواج معقول وشاد را تسریع کند و در بدبینانه ترین حالت غلاقه ممکن است مشابه عشق مانع دیدن واقیت شود و به تحریف شناختی بینجامد .
  خوشگل ها مال مردم هستند :
  این باور که افراد جذاب وفادار و قابل اعتماد نیستند. چنین چیزی به ترس و اجتناب از افراد جذاب می انجامد و سبب میشود که فرد بیش از اندازه به یک فرض نادرست و سطحی بچسبد که اگر با فردی با قیافه معمولی ازدواج کنم پس زندگی ام دوام خواهد داشت
  نتیج مشاوره پیش از ازدواج باعث ایجاد درک کافی برای وارد شدن به زندگی مشترک
  -رضایت بیشتر
  – مسئولیت بزرگ فرزند پروری
  -مهارت در حل تعارضات

  ادامه دارد…
  الهام ولی نژاد – کارشناس ارشد روانشناسی – مشاوره پیش از ازدواج

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button