logo (1)

لکنت زبان

 • ساده ترین راه کاهش و درمان لکنت زبان

  لکنت در حقیقت اختلالی گفتاری است که جریان طبیعی و عادی صحبت کردن فرد را دچار شکسته شدن و یا تکرار یک حرف از کلمه می‌شود. خبر تاسف‌بار این است که هنوز درمانی برای این اختلال وجود ندارد؛ چرا که لکنت زبان هر فرد با دیگران متفاوت است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانند به کاهش شدت لکنت کمک کنند.

  تنظیم تنفس: اضطراب و هیجان، یکی از عوامل مهم در لکنت زبان است. هنگام آماده شدن برای آغاز صحبت‌ کردن، نفس‌های عمیق و کنترل‌شده بکشید؛ این کار باعث کاهش اضطراب و هیجان شما می‌شود. شما می‌توانید با مهار اضطراب خود و جلوگیری از هیجانی شدن در آغاز صحبت کردن، شروعی حیرت‌آور در صحبت کردن بدون لکنت داشته باشید. پس مرتباً تمرین تنفس عمیق کنید.

  از آینه کمک بگیرید: جلوی آینه‌ی اتاق‌تان بایستید و در حالی که خود را در آن می‌بینید صحبت کنید. این کار باعث می‌شود که لکنت زبان برای شما به چیزی عادی تبدیل شود و به شما کمک می‌کند تا الگوهای گفتاری خود را کشف کنید. توجه کنید که چه کلمات، اصوات و عباراتی باعث لکنت شما می‌شوند؛ جایگزین آن‌ها را بیابید. زمانی که جلوی آینه با خود صحبت می‌کنید، سعی کنید تماس چشمی با خودتان را حفظ کنید؛ چرا که در زمان حرف زدن با دیگران تماس چشمی بسیار مهم است. شما می‌توانید تصویر خود در آینه را فرد دیگری تصور کنید که این کار به یک شبیه‌سازی در صحبت کردن با دیگران تبدیل شود.

  دست به دوربین شوید: بعد از تمرین جلوی آینه در حضور دیگران، حال باید جلوی دوربین بروید. دوربین موبایل خود را روشن کنید تا از صحبت کردن شما فیلم‌برداری کند. این کار را نیز در ابتدا در تنهایی و سپس در حضور افراد دیگر انجام دهید. سپس فیلم را نگاه کنید تا لکنت زبان خود را تحلیل کنید و بدانید چه زمان‌هایی و روی کدام کلمات دچار لکنت می‌شوید.

  لکنت‌تان را بشناسید: افراد دارای لکنت معمولاً روی کلمات، اصوات و عباراتی خاص دچار لکنت می‌شوند؛ شما می‌توانید آن‌ها را بشناسید و از استفاده از این موارد در هنگام حرف زدن خودداری کنید. تلاش کنید در تمرین در جلوی آینه و دوربین فهرستی از این موارد تهیه کنید و به مرور آن‌ها را حذف و جایگزینی خوب برای آن‌ها پیدا کنید.

  منابع:

  1. https://www.helpguide.org/articles/addictions/overcoming-drug-addiction.htm
  2. https://www.lifeworkscommunity.com/blog/why-are-some-people-more-prone-to-addiction

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button