کنترل استرس

مدیریت زمان و تاثیر آن در کاهش استرس

 • مدیریت زمان و تاثیر آن در کاهش استرس

  استرس از جمله هیجانات و واکنش های منفی فرد است. که در بسیاری از مواقع به دلایل مختلفی ایجاد می شود. برای درمان این واکنش شناخت نشانه های استرس و پس یافتن دلیل آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رفع نمودن دلایل استرس می تواند موجب درمان رضایت بخش تری شود. یکی از دلایل معمول ایجاد استرس در افراد، ناتوانی در برنامه ریزی و هماهنگی میان کارها و زمان است. به همین دلیل برای پیشگیری و کنترل استرس و کاهش این واکنش هیجانی، مدیریت زمان می تواند بسیار موثر باشد. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راه های مدیریت زمان، بیشتر آشنا کنیم.

  مدیریت زمان

  مدیریت زمان

  مدیریت زمان چیست؟

  امروزه به دلیل مشغله های بسیار زیادی که افراد در طول زندگی روزمره خود تجربه می نمایند. هماهنگی زمان و کارها از دغدغه های بسیار مهم در میان مردم می باشد. مدیریت زمان به افراد کمک می کنند که در طول مدت زمانی که در اختیار دارند، بتوانند تمامی کارهای خود را پیش ببرند. از آنجایی که بسیاری از افراد فاقد این مهارت می باشند. استرس و افسردگی در میان آن ها بیشتر از دیگر افراد ایجاد می شود. احساس ناتوانی، بی ارزشی و … از جمله احساسات منفی است که در صورت ناتوانی در مدیریت نمودن زمان، در فرد ایجاد می شود.

  برای دستیابی به این مهارت و کنترل استرس و افسردگی ناشی از آن، نیاز است تا افراد مهارت مدیریت نمودن زمان و برنامه ریزی را بیاموزند. به همین دلیل بهتر است با راهکارهای تکنیکی در جهت مدیریت زمان به طور کامل آشنایی پیدا کنید.

  راهکارهای مدیریت زمان

  برنامه ریزی داشته باشید: یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین راه هایی که می تواند در مدیریت زمان به شما کمک کند، برنامه ریزی داشتن است. معمولا افرادی که در زندگی خود برنامه ریزی ندارند، در بسیاری از مواقع توانایی مدیریت نمودن زمان را نیز ندارند. به همین دلیل اگر قصد دارید این مهارت را در خود تقویت نمایید. در ابتدا سعی کنید برای زندگی خود برنامه ریزی دقیق و مرتب داشته باشید.

  کارهای غیر ضروری را کاهش دهید و یا حذف کنید: از دیگر مواردی که می تواند در مدیریت کردن زمان به شما کمک کند، کاهش کارهای غیر ضروری است. به طور مثال اگر در روز کارهای ضروری بسیار زیادی دارید. نیازی نیست کارهای روز آینده را امروز انجام دهید. بهتر است آن را به روز دیگری موکول کنید. از طرفی در برخی مواقع ممکن است افراد بخواهند دوستان خود را ببینند. اگر کارهای واجب شما زیاد است. بهتر است امروز فقط از یکی از دوستان خود دیدار کنید. دیدار با دیگر دوستان را به زمان دیگری موکول کنید.

  توانایی انجام چند کار را در خود تقویت نمایید: قطعا افرادی را دیده اید که می توانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند. به طور مثال با تلفن قراری را تنظیم می نمایند. در صورتی که همزمان با آن در حال تایپ مطلبی می باشند. این توانایی می تواند در مدیریت زمان به شما بسیار کمک نماید. البته نکته بسیار مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که، در صورتی می توانید این کار را انجام دهید که کیفیت هر دو کار به طور کامل حفظ شود. به طور مثال بتوانید تمام مکالمات خود را به درستی متوجه شوید. در صورتی که هیچگونه خطایی در تایپ شما ایجاد نشود.

  مدیریت زمان

  مدیریت زمان

  وظایف خود را به طور شفاف بشناسید:

  یکی از مشکلاتی که معمولا موجب ناتوانی در مدیریت زمان می شود، پراکنده کاری است. بسیاری از افراد در حالی که کارهای ضروری انجام نشده بسیاری دارند. کار خود را رها نموده و به همکار خود در انجام وظایفش کمک می کنند. کمک کردن بسیار پسندیده است. اما در صورتی که کارهای خودتان تمام شده باشد. به همین دلیل افرادی که پراکنده کاری می نمایند. دچار ضعف در مدیریت نمودن زمان می باشند.

  استراحت را فراموش نکنید:

  بسیاری از افراد فکر می کنند که با بی وقفه کار کردن می توانند زمان خود را مدیریت نمایند. در صورتی که این کار موجب ضعف جسمانی و کاهش انرژی آن ها می گردد. در این صورت نه تنها نمی توان کارها را مطابق با زمان پیش برد. بلکه ضعف و خستگی می تواند کیفیت کار را کاهش دهد. که در نهایت موجب دوباره کاری خواهد شد. به همین دلیل در صورتی که می خواهید برای مدیریت زمان خود برنامه ریزی داشته باشید، زمان استراحت را فراموش نکنید. /کنترل استرس

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  وجود تروما چگونه موجب استرس می شود
  مدیریت ارتباطات چگونه موجب کنترل استرس می شود

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button