مزایا و معایب VR تراپی

مزایا و معایب VR تراپی

 • مزایا و معایب VR تراپی

  VR تراپی نوعی مواجهه درمانی است. که می تواند فرد را با مشکلاتش رو به رو سازد. این مواجهه تاثیر بسیار زیادی در از بین بردن ترس ها و نگرانی های فرد دارد. این روش به آرامی محیط را برای مواجه شدن فرد با هراس هایش آماده می سازد. که در نهایت موجب از بین رفتن ترس های فرد می گردد. استفاده از این روش درمانی امروزه بسیار مورد استقبال همگان قرار گرفته است.  به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با مزایا و معایب VR تراپی، به طور کامل آشنا کنیم.

  مزایا و معایب VR تراپی

  مزایا و معایب VR تراپی

  برنامه های کاربردی VR تراپی

  مواجهه درمانی:

  همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، یکی از برنامه های کاربردی این نوع درمان، مواجهه نمودن افراد با مشکلاتشان است. در این روش درمانی افراد به تدریج و آرام با ضربه های محرک، با مشکلات خود روبه رو می شوند. در این برنامه VR تراپی، افراد در دنیای کاملا مجازی و مشابه به واقعیت با هراس های خود مواجه می شوند. بدون آن که نیاز به تجربه ترس خود در دنیای واقعی داشته باشند.

  این روش با درگیر ساختن محرک های حسی در فرد، واکنش های او نسبت به هراس هایش را اندازه گیری نموده و آن را کاهش می دهد. روش مواجهه درمانی با درگیر نمودن حس های مختلف در فرد،  به همراه حفظ ایمنی او در برابر ترس هایش، می تواند به درمان روانشناختی فرد کمک شایانی نماید.

  توان بخشی بیماران:

  توان بخشی به بیماران از دیگر برنامه های کاربردی VR تراپی می باشد. خیلی از بیماران به دلیل های مختلفی مانند تصادف، حادثه های وحشتناک، از دست دادن یک عزیز و … ممکن است دچار اضطراب، فراموشی، اختلال در رفتار و ترس های ناخواسته شوند. این روش درمانی با در نظر گرفتن احساسات مختلف فرد در برابر مشکل، می تواند به مرور زمان او را با واکنش های ناخواسته او مواجه نماید. که در نهایت به رفع آن کمک خواهد نمود.

  شاید در ظاهر با شنیدن اسم VR تراپی، احساس کنید این روش درمانی به شما کمکی نخواهد نمود. اما با توجه به این که امروزه اکثریت مردم بسیاری از مسائل زندگی خود را به صورت مجازی پیش می برند. به طور مثال برای انتقال پرونده، نامه و … از ایمیل کردن به جای دیدار حضوری استفاده می کنند. یا اینکه برای خرید به جای حضور پیدا کردن در پاساژهای مختلف و صرف زمان زیاد برای خرید، از خرید اینترنتی استفاده می کنند.

  از طرفی بازی های مجازی و کنسول ها، تا حدودی مردم را با این روش درمانی آشنا نموده اند. به همین دلیل روش درمانی واقعیت مجازی امروزه می تواند بسیاری از مشکلات روحی و روانی افراد را درمان نماید.

  مزایای VR تراپی

  –       این روش درمانی بر خلاف دیگر روش های درمانی که ممکن است با درد همراه باشند. یا اینکه فرد مجبور به خوردن دارو باشد. به صورت سرگرمی می باشد. به همین دلیل می تواند برای فرد تجربه ای جذاب و هیجان انگیز باشد.

  –       این روش درمانی مانند یک بازی عمل کرده و حین توان بخشی بیمار، می تواند امتیازات، پیشرفت، میزان تحریک بیمار و دامنه حرکتی او را مشخص نماید.

  –       از دیگر مزایای VR تراپی، می توان به تحریک شدن بیمار برای مواجهه با هراس هایش اشاره نمود.

  –       این روش شبیه سازی در حین تجربه بیمار می توانند به طور کامل و شفاف ذخیره شوند. سپس از طریق اینترنت در اختیار بیمار قرار بگیرند.

  –       فرد به طور کامل میزان تغییرات احساسات خود را لمس نموده و انگیزه بیشتری برای درمان پیدا خواهد کرد.

  –       برای انجام درمان واقعیت مجازی، نیاز نیست که بیمار حتما به مراکز درمانی مراجعه کند. در بسیاری از مواقع بیمار می تواند این درمان را در خانه خود انجام بدهد. سپس نتیجه مورد بررسی پزشک قرار گیرد.

  –       هزینه های درمانی مانند دارو درمانی و حضور در بیمارستان ها، به میزان زیادی کاهش می یابد.

  مزایا و معایب VR تراپی

  مزایا و معایب VR تراپی

  معایب VR تراپی

  –       هزینه آن کاملا تحت تاثیر انتخاب نرم افزار و سخت افزاری است که جهت درمان مورد استفاده قرار     می گیرد.

  –       ورود به فضای مجازی و بازگشت به واقعیت می تواند فرد را دچار سردرگمی نماید.

  –       در صورت استفاده از نرم افزار و سخت افزارهایی با کیفیت پایین، ممکن است نتیجه صد در صدی حاصل نشود.

  –       واکنش شدید بیماران هنگام درمان، تحت کنترل نخواهد بود. به همین دلیل ممکن است تاثیرات منفی به همراه داشته باشد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  ناموس چیست و بی‌ناموس کیست؟
  فوبیای آسانسور و نقش VR تراپی در درمان آن

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button