logo (1)

معرفی کلینیک ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

معرفی کلینیک ترک اعتیاد

به طور کلی کلینیک ترک اعتیاد و مراکزی از این دست با انواع روش ها و امکانات متفاوتی که به شما ارائه می دهند تنها یک هدف دارند: «تقویت و توانبخشی بیمار در حدی که بتواند اولا نسبت به ماده مورد نظر وابسته نباشد ثانیا هرگز دوباره به سمت وابستگی نرود.»

اما به راستی اعتیاد در مفهوم عام خودش چگونه اتفاق می افتاد؟ به بیان ساده فرد از تاثیر ماده ای خاص در بدنش لذت می برد. در واقع بهتر است بگوییم کمتر کسی وجود دارد که در طول زندگی اش اعتیاد را تجربه نکرده باشد. شاید در ابتدا به نظرتان عجیب برسد ولی واقعیت دارد. کسی که در یک روز شلوغ کاری وعده چای یا قهوه صبحگاهی اش را فراموش کرده و تا آخر شب با پیامد های آن مثل سردرد و بدخلقی دست و پنجه نرم می‌کند؛ به میزان کافئین دریافتی خود در طی روز وابسته شده است. یا یک ورزشکار حرفه ای که به هر دلیل تایم تمرین روزانه خود را از دست داده و علائم بدن درد و افسردگی را تجربه می کند؛ به اندروفین روزانه در خونش اعتیاد پیدا کرده است. پس شاید بهتر است بگوییم همه ما به نوعی معتاد هستیم فقط نوع اعتیادمان و مضر و مفید بودنش متفاوت است.

در زمانی که فرد اعتیاد مضری به مواد ممنوعه پیدا می کند دچار وابستگی و پیامدهای جسمی و روحی فوق‌العاده قدرتمندی می شود که رهایی از آن به تنهایی تقریبا غیرممکن است. بسته به نوع مواد مصرفی و مدت زمان مصرف سیستم فکری و جسمی به شدت دستخوش تغییر شده به طوری که حتی شخص برای خودش هم غریبه می شود. اینجاست که اهمیت کلینیک ترک اعتیاد مشخص می گردد. بنابراین لازم است بر این نکته تاکید کنیم که برای درمان این بیماری هم مانند سایر بیماری ها باید از خود درمانی پرهیز کرده و هرچه سریع تر کمک تخصصی بگیرید.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

فرد معتاد نیاز به کمک تخصصی و حمایت خانواده دارد

کلینیک ترک اعتیاد چگونه به بیمار کمک می کند؟

زمانی که فرد در اثر سوء مصرف یک ماده ممنوعه دچار وابستگی می شود، طیف وسیعی از اختلالات روحی و جسمی را تجربه می کند. در ابتدا موضوع به نظر چندان حاد نیست. فرد اطمینان دارد که همه چیز تحت کنترل خودش است و این سرآغاز ورود به یک چرخه معیوب است.

کلینیک ترک اعتیاد مکانی است که درمان تخصصی وابستگی به مواد را ارائه می دهد. درمان ممکن است با توجه به شرایط به شکل سرپایی یا بستری شدن و در قالب کوتاه مدت یا بلند مدت انجام شود. انواع مختلفی کلینیک ترک اعتیاد وجود دارد که هرکدام محیط ها، سطوح مراقبت و روش های درمانی متفاوتی را ارائه می دهند.

مرکز ترک اعتیاد سرپایی چیست؟

یک کلینیک ترک اعتیاد سرپایی درمان اعتیاد را ارائه می دهد، اما جهت اقامت بیمار را پذیرش نمی کند. چندین سطح از مراقبت های سرپایی وجود دارد، از جمله:

  • برنامه های بستری جزئی (PHP)
  • برنامه های فشرده سرپایی (IOPs)
  • برنامه های توانبخشی سرپایی
  • مشاوره سوء مصرف مواد

سطوح درمانی در مراقبت های سرپایی به تعهد زمانی کمتری نیاز دارد. به طور کلی، درمان سرپایی اعتیاد چندین روز در هفته و هر روز چند ساعت زمان می برد که با توجه به شرایط فرد، انعطاف‌پذیر خواهد بود. بیمار در حین این پروسه اغلب می تواند به کار یا رفتن به مدرسه ادامه دهد. مبارزه ترک اعتیاد بسیار جدی و انرژی گیر بوده و حضور پررنگ خانواده و دوستان را می طلبد اما اگر فرد به هر دلیل در خانه حمایت کافی دریافت نمی کند؛ درمان سرپایی انتخاب مناسبی نخواهد بود.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

در درمان اعتیاد قبل از هر چیز باید به مشکلات روحی و روان شناختی پرداخت

مرکز ترک اعتیاد بستری چگونه عمل می کند؟

 یک کلینیک ترک اعتیاد بستری مکانی را برای افراد فراهم می کند که در حین درمان اعتیاد، در محل اقامت داشته باشند. مراقبت های بستری بهترین گزینه برای اکثر بیماران است زیرا آنها را از محرک های زندگی روزمره دور نگه می دارد. مزیت اصلی درمان اعتیاد بستری این است که فرد را در روند رهایی غوطه ور می کند و تمام وقت و زندگی او معطوف به بهبودی می شود.

مهمترین و اساسی ترین گام در رهایی از هر مدل اعتیاد، ریشه یابی است و تنها به این صورت است که می توان از عدم بازگشت دوباره بیماری اطمینان حاصل نمود. به همین دلیل در کلینیک اعصاب و روان راه احیا  قبل از هر چیز، مشاوره رایگان روان شناختی و رفتاری صورت می گیرد. ذهن بیمار می آموزد چگونه به اعتیاد غلبه کند و زمانی که ذهن پاک شد بدن قادر به انجام هرکاری خواهد بود. بهبودی، یک فرآیند مادام العمر است از همین رو بیمارانی که به شکل اصولی اعتیاد را شکست می دهند به واسطه عادت به  مراقبت روزانه از افکار و اعمال خود نسبت به بسیاری از افراد عادی هوشیارتر و منضبط تر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button