مفهوم خانواده

مفهوم خانواده چه اهمیتی دارد؟

مفهوم خانواده چه اهمیتی دارد؟

زمانی که صحبت از دارایی و ثروت می شود همه به فکر میزان املاک، ماشین، تعداد حساب های بانکی و موارد دیگر می افتند. به نظرتان چرا زمانی که صحبت از دارایی و ثروت می کنیم، کمتر کسی به یاد مفهوم خانواده می‌ افتد؟ شاید هنوز هم بسیاری ها اهمیت و ارزش این مفهوم را درک نکرده اند و صرفاً به عنوان اینکه قضا و قدر الهی برایشان چنین رقم زده است به آن می نگرند. هر زمان که در هر کشوری اهمیت این موضوع از بین رفت، در درجه ی اول فرهنگ عمومی آن مردم و در درجه ی دوم بار روانی که از این بی اهمیتی برای مردم بخصوص جوانان حاصل می‌ شد به شدت مخرب و منفی بود. جامعه شناسان مقالاتی منتشر کرده اند که وضعیت اجتماعی را چندان مطلوب ندانسته و باید هرچه زودتر اصلاحات لازم انجام گیرد.

مفهوم خانواده

مفهوم خانواده

آیا ارزش مفهوم خانواده را به خوبی میدانید؟

افرادی که در خانواده ها مشکلاتی داشته اند قالباً در بیرون از محیط خانواده هم دچار بحران می شوند و نمی توانند به خوبی خود را در جامعه نمایان کنند و یا حتی نمی توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. اما به نظرتان چرا مفهوم خانواده تا این میزان با اهمیت است؟ مگر خانواده شبیه به چیزی است و همچنین آیا هر کدام از ما انسان ها را برای موضوعاتی آماده می کند؟ بسیاری از روانشناسان و جامعه شناسان خانواده را اولین محیط اجتماعی هر انسان تلقی می‌ کنند. اما به نظر ما خانواده فقط یک محیط اجتماعی نیست؛ بلکه تمایزاتی وجود دارد که مفهوم خانواده را بسیار مهمتر و با ارزش تر از اجتماع می کند، آیا شما میدانید این وجه تمایز ها چه مواردی هستند؟ برخی از این تفاوت ها عبارتند از:

  • آموزش :

در جامعه چیزی به نام آموزش وجود ندارد هرچه هست مربوط به عبرت می باشد. یعنی کسی در جامعه به شما یاد نمی دهد: باید چگونه رفتار کنید، چگونه خواسته هایی را بخواهید و اصلاً آموزشی وجود ندارد. ولی در خانواده آموزش همیشه حرف اول را می زند یعنی حتی برای کوچک ترین رفتارها هم آموزش داده می شود. همیشه به یاد داشته باشید آموزش های خود را نه به صورت جزئی بلکه به صورت کلی ارائه دهید تا فرزندان بتوانند رفتار و اعمال جزیی خود را با آن قوانین کلی تطبیق دهند.

  • محبت :

جامعه محل بروز تنش‌ ها و چالش‌ های مختلف است و اینقدر این چالش ها بی رحم و سنگدل هستند که به جنسیت و سن شما اهمیتی نمی دهند؛ ولی خانواده هیچگاه بیشتر از توان اعضا از آنها تکلیف نمی خواهد و اگر اعضای خانواده نتوانند مشکلاتی را حل کنند و به طور موفق از امتحان های زندگی خارج شوند، مفهوم خانواده در قالب سایر اعضای خانواده با آنان مهربان خواهد بود و کمکشان خواهد کرد. یعنی در حقیقت این اندیشه ی خانواده و جمع بودن است که باعث می شود سایر اعضا به کمک کردن بپردازند.

چگونه نادیده گیری مفهوم خانواده آسیب های گوناگونی را به وجود می آورد؟

با توجه به این دو نکته ی کوچکی که گفتم خودتان مقایسه کنید و بدانید که نادیده گیری این مفهوم تا چه میزان می‌ تواند تاثیر های منفی نه فقط در جامعه بلکه در فرد فرد انسان ها بگذارد. زمانی که هر انسان فقط در یک بخش از تمام ابعادی که خانواده می تواند به فرد آموزش دهد محروم شود، آثار و تبعاتی که در بلند مدت برای او ایجاد می شود بسیار غیر قابل جبران خواهد بود. برای مثال اگر فردی در کودکی از محبت کافی برخوردار نشود در آینده دچار کمبود محبت خواهد شد و نمی تواند خودش را در آغوش بگیرد؛ خب طبیعتاً کسی که نتوانسته است خودش را در آغوش بگیرید کس دیگری را هم نمی تواند در آغوش گیرد. این معضل تا مدت زمان اندکی قابل تحمل است و پس از گذران آن زمان اندک، این کمبود محبت صورت های دیگری خواهد داشت که هر کدام مشکلات مختص به خود را خواهند داشت. کودک دیروز نتوانسته است به خوبی آموزش ببیند و ضعف هایی در بخش های مختلف تربیتی و فکری او وجود داشته است؛ این ضعف ها با توجه به شدت و ضعفی که دارند در بخش های مختلف خود را نشان میدهند. برای مثال کودکی که در بخش اقتصادی تحت فشار قرار داشته است در بزرگسالی بیشترین تمرکزش بر روی توان معیشتی و اقتصادی از هر راهی خواهد بود. اگر هم در دوران کودکی در مسائل عاطفی و شخصیتی دچار مشکل بوده باشد، در بزرگسالی بحران های شخصیتی را تجربه خواهد کرد.

درباره داروهای ضد روان پریشی
آشنایی با انواع داروهای روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button