اختلال یادگیری

نشانه های اختلال یادگیری در کودکان چیست؟

 • نشانه های اختلال یادگیری در کودکان چیست؟

  یک روانشناس بالینی ضمن تشریح اختلال یادگیری و آثار آن بر روی کودکان گفت: یادگیری کودکان با توجه به سن، آموزش، هوش و یا سایر آزمون های مورد انتظار دیگران، سنجیده و بر اساس معیارهای خواندن و نوشتن محاسبه می شود. از این رو اختلالات در یادگیری نه تنها در ناتوانایی های دیرآموزی و خواندن، بلکه بر عزت نفس کودکان. و یا حتی افراد بزرگسال تاثیر مخرب می گذارد.

  مریم عبدالهی با بیان اینکه اختلال یادگیری فقط با خواندن جبرانی یا دیرآموزی مترادف نیست، افزود: برخی کودکان و نوجوانان بطور ویژه دچار ناتوانی های یادگیری بخصوصی می شوند. برای نمونه دانش آموزان مبتلا به معلولیت های ادراکی و یا آسیب دیدگان مغزی، نیازمند. آموزش ویژه ای با شیوه های منظم هستند. و برای این منظور باید از کارشناسانی که عهده دار جبران. ناتوانی یادگیری در بین کودکان و نوجوانان به صورت آموزش انفرادی یا گروههای کوچک هستند، بهره برد.

  .

  این متخصص رواندرمانگر گفت: اختلالی که در آن موفقیت تحصیلی فرد، با توجه به سن، آموزش، هوش و یا براساس آزمون های. معیار خواندن، نوشتن و محاسبه، از آنچه انتظار می رود بسیار کمتر باشد، اصطلاحا اختلال یادگیری اتلاق می شود.

  در واقع این اصطلاح به دانش آموزانی اتلاق می شود. که به طور مداوم در کارهای درسی خود با شکست مواجه می شوند. و در عین حال در چهارچوب سنی کودکان استثنایی نمی گنجند.

  ظاهر این افراد طبیعی است، رشد جسمی و قد و وزن معمولی و هوش عادی دارند. خوب صحبت می کنند، مانند سایر کودکان بازی و با سایرین ارتباط برقرار می کنند.

  در خانه به والدین در کارهای منزل کمک می کنند. و مسئولیت پذیر هستند، اما توانایی لازم برای به جریان اندازی اطلاعات برای بیان کردن و بویژه نوشتن را ندارند.

  .

  با توجه به مشخصات کلی این دسته افراد، می توان آنها را در گروه دارای اختلال یادگیری قرار داد. و اذعان کرد این افراد که اکثرا هم به تحصیل مشغول هستند. در یک یا چند فرایند روانی که به درک کردن با استفاده از زبان شفاهی یا کتبی مربوط می شود. اختلال دارند که این نوع رفتار می تواند به شکل عدم توانایی کامل در گوش کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن یا حتی انجام محاسبات ریاضی ظاهر شود.

  اکنون در برخی مواقع با کودکان و یا حتی افراد بزرگسالی مواجهه می شویم. که علی رغم داشتن هوش طبیعی، در درس خواندن خیلی مشکل دارند، این مشکل که تحت عنوان اختلال یادگیری است. نه تنها درس خواندن این گروه از افراد را بسیار مشکل می کند. بلکه بر عزت نفس آنان تاثیری مخرب می گذارد.

  .

  این روانشناس برای شناخت بهتر والدین از کودکی که دارای اختلال یادگیری است، اظهار کرد: در سنین مهدکودک می توان پیش بینی های لازم را برای ابهام زدایی در این خصوص به عمل آورد.

  با مشاهده این رفتارها در کودکان مانند ناتوانی در باز و بستن دکمه و یا زیپ لباس، گره زدن بند کفش، مداد به دست گرفتن، برش کاغذ با قیچی، تلفظ ناقص کلمات می توان فهمید که آنها دچار اختلال یادگیری هستند.

  عبدالهی یادآور شد: چنانچه پدر و مادری این نشانه ها را در کودک خود مشاهده کرد، برای ارزیابی و تشخیص بیشتر باید به متخصص روانپزشک و یا روانشناس مراجعه کند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  از لگو درمانی چه میدانید؟
  شن بازی یا شن درمانی؟!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button