logo (1)

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

فوبیا حیوانات نوعی ترس غیر طبیعی و غیر منطقی است. که می تواند موجب اضطراب و وحشت بیش از اندازه در فرد شود. به گونه ای که فرد دچار حملات پانیک شود. یکی از فوبیاهای شایع در میان مردم فوبیای حیوانات است. افرادی که به این فوبیا دچار می شوند، معمولا از یک حیوان به شدت می ترسند. در صورتی که ممکن است آن حیوان نتواند هیچ گونه آسیبی به انسان بزند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن به طور کامل آشنا کنیم.

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

فوبیای حیوانات چیست؟

فوبیای حیوانات نوعی ترس از حیوانات است. که می تواند با دیدن عکس، تصور، دیدن حیوان در خواب و دیدن خود حیوان در واقعیت به وجود آید. این نوع از فوبیا می تواند به قدری شدید باشد که، فرد دچار حملات پانیک و حتی در برخی مواقع دچار سکته قلبی نیز شود. این فوبیا به گونه ای است که، در صورت درمان نشدن می تواند زندگی فردی و اجتماعی فرد را دچار اختلالات جدی نماید.

فوبیای حیوانات در رابطه با حیواناتی مانند مار، عنکبوت، سوسک، زنبور، پرنده، حشره، گربه، ماهی، سگ و موش بیشتر از سایر حیوانات بروز پیدا می کند. این نوع فوبیا می تواند به دلیل سوابق ژنتیکی به وجود آید. افرادی که بستگان درجه یک آن ها از این فوبیا رنج می برند، ممکن است به این فوبیا دچار شوند.

از جمله دلایل ایجاد این فوبیا می توان به سوابق ارثی و ژنتیکی اشاره نمود. افرادی که در نزدیکان آنها سابقه فوبیا حیوانات وجود داشته باشد. احتمال دارد که آن ها نیز به این فوبیا دچار شوند. همچنین دیدن وحشت و ترس غیر طبیعی نزدیکان نسبت به حیوانات می تواند این باور را در فرد به وجود آورد که، آن حیوان بسیار وحشتناک است.

تجربه اتفاقات ناخوشایند در رابطه با یک حیوان نیز، می تواند موجب فوبیا در رابطه با آن حیوان شود. همچنین دیدن این اتفاقات مانند حمله حیوان به فردی دیگر نیز، می تواند باعث به وجود آمدن این فوبیا گردد.

نشانه های فوبیای حیوانات

از ابتدایی ترین نشانه های فوبیای حیوانات می توان به اضطراب شدید فرد اشاره نمود. افرادی که دچار این فوبیا هستند معمولا با دیدن کوچک ترین نشانه هایی از حیوان، مانند دیدن عکس و یا حتی فکر کردن به آن، به سرعت مضطرب می شوند. این اضطراب می تواند با افزایش ضربان قلب، نفس تنگی، احساس خفگی و سرگیجه همراه باشد.

اگر فرد بیش از شش ماه نسبت به یک حیوان، واکنش های بالا را نشان دهد. قطعا به فوبیای حیوانات دچار شده است. بنابراین برای جلوگیری از اختلال در زندگی خود، باید به سرعت برای درمان آن اقدام نماید.

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

نشانه های فوبیای حیوانات و راه های درمان آن

درمان فوبیای حیوانات

یکی از ابتدایی ترین گام های درمان فوبیای حیوانات، شناخت این مشکل و پذیرفتن آن است. بنابراین باید اول از طریق یک روان شناس این ترس را بشناسید و با پذیرفتن آن، راه های تغییر این افکار اشتباه و منفی را بیاموزید. پس از آن پزشک با بررسی نمودن تمامی واکنش های شما نسبت به حیوان، سعی می کند بهترین روش حفظ آرامش را به شما بیاموزد.

در نهایت برای تکمیل نمودن روند درمانی خود، نیاز دارید تا با ترس خود روبه رو شوید. از آنجایی که مواجهه با حیوانی که از آن به شدت می ترسید در واقعیت کاری غیر منطقی محسوب می شود. بنابراین معمولا فرد از انجام این کار اجتناب می نماید. به همین دلیل است که امروزه VR تراپی یکی از بهترین روش های درمان فوبیا محسوب می شود. مواجهه با واقعیت مجازی می تواند شما را به آرامی و به مرور زمان با ترس هایتان روبه رو سازد.

رو به رو شدن با ترس از حیوان، می تواند اضطراب شما را به مرور زمان کاهش دهد. همچنین شما را از میزان غیر منطقی بودن ترس تان آگاه می کند. به همین دلیل است که می تواند روش بسیار موثری برای درمان فوبیا نسبت به حیوانات باشد. از آنجایی که این در این روش با شبیه سازی واقعیت در فضای مجازی شما را با  ترس تان روبه رو می کند. نگرانی و مقاومت شما را نیز برای انجام درمان به شدت کاهش می دهد.

در بسیاری از مواقع ممکن است از دارو نیز برای کمک به درمان این نوع فوبیا استفاده شود. اما با توجه به تحقیقاتی که در رابطه با روند درمانی این مشکل انجام شده است. استفاده از دارو درمانی به تنهایی برای درمان فوبیا کافی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button