logo (1)

نقش جامعه در اعتیاد نوجوانان و جوانان

اعتیاد نوجوانان و جوانان

نقش جامعه در اعتیاد نوجوانان و جوانان

امروزه اعتیاد نوجوانان و جوانان از دغدغه و مشکلات اساسی جامعه شناخته می شود. که عوامل متعددی می توانند موجب گرایش افراد به سمت اعتیاد شوند. از جمله عوامل موثر در اعتیاد نوجوانان و جوانان می توان به عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی اشاره نمود. که هر کدام از این عوامل به گونه ای در گرایش افراد به سوی اعتیاد نقش دارند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با عوامل اجتماعی تاثیرگذار در اعتیاد نوجوانان و جوانان، بیشتر آشنا کنیم.

اعتیاد نوجوانان و جوانان

اعتیاد نوجوانان و جوانان

عوامل تاثیرگذار در اعتیاد نوجوانان و جوانان

بیماری، کمبود اعتماد به نفس، خجالتی بودن، ناتوانی در ” نه” گفتن، احساس بی ارزشی، نا آگاهی و … همگی از جمله عوامل فردی می باشند. که می توانند موجب گرایش نوجوانان و جوانان به سمت و سوی اعتیاد شوند. از طرفی تحقیر فرد توسط والدین، فرق گذاشتن میان فرزندان، کنترل بیش از اندازه فرد، بی مسئولیت بزرگ کردن فرد، تنبیه در حضور دیگران و … همگی از عوامل خانوادگی است که می تواند دلیلی برای این اعتیاد محسوب شود. به همین دلیل است که انسان هایی که دچار این مشکلات فردی هستند و یا در اینگونه خانواده ها زندگی می کنند. بیشتر از سایر افراد در معرض اعتیاد به مواد مخدر قرار دارند.

اما از دیگر عوامل مهم که می تواند دلیلی برای این اعتیاد محسوب شود، عوامل اجتماعی است. از آنجایی که فرد از سنین نوجوانی، به طور مستقل وارد اجتماعی بزرگ تر از خانواده می شود. عوامل و مشکلات متعدد موجود در جامعه می تواند موجب اعتیاد او شود. به همین دلیل است که جامعه نقش بسیار پررنگی در اعتیاد افراد دارد.

اعتیاد نوجوانان و جوانان

اعتیاد نوجوانان و جوانا

نقش عوامل اجتماعی در اعتیاد نوجوانان و جوانان

امروزه مشکلات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی موجب شده تا جوانان با دغدغه های بسیار زیادی در جامعه درگیر باشند. به همین دلیل است که غول اعتیاد مانند مادری دلسوز نوجوانان و جوانان را به آغوش خود می کشاند. بسیاری از افراد جامعه برای فرار از این مشکلات و آزادی ذهن و فکر خود به سمت اعتیاد قدم برمی دارند. در حالی که نمی دانند، اعتیاد بزرگ ترین مشکلی است که می توانند در جامعه داشته باشند. از طرفی نه تنها به آزادی فکر آن ها کمک نخواهد کرد. بلکه مشکلات آن ها را نیز چندین برابر خواهد نمود. مواردی که در جامعه می توانند دلایل محکمی برای اعتیاد نوجوانان و جوانان شناخته شوند، به شرح زیر می باشند.

 

  • عوامل اجتماعی: از مهم ترین دلایل اعتیاد نوجوانان و جوانان دلایل اجتماعی هستند. حضور در مدرسه می تواند نوجوان را با افراد مختلف بسیاری آشنا کند. که شاید شناخت درستی از آن ها ندارد. این افراد می توانند دوستان نابابی باشند. که فرد را به دام اعتیاد می کشانند. از طرفی مشاهده فقر مالی و فرهنگی نسبت به دیگر افراد، می تواند موجب کاهش عزت نفس فرد شده و او را متمایل به اعتیاد نماید. از طرفی مهاجرت نمودن به کشورهای دیگر، نداشتن جایگاه اجتماعی درست و … همگی از عواملی هستند که می توان آن ها را دلیلی برای اعتیاد فرد شناسایی نمود. از طرفی بسیاری از جوانان با وجود تلاش و زحمت بسیار زیادی که در راه تحصیل و عمل داشته اند، هنوز بیکار بوده و قادر به پیدا کردن کار نیستند. این افراد نیز ممکن است به دام اعتیاد کشیده شوند.

.

  • عوامل اقتصادی: مشکلات اقتصادی و جغرافیایی نیز می تواند از دیگر دلایل اعتیاد نوجوانان و جوانان شناخته شود. به طور مثال افرادی که در شهرهایی زندگی می کنند، که در آن مواد مخدر به راحتی توزیع و مصرف می شود. ممکن است به آن دچار شوند. همچنین فقر و وجود افراد معتاد در اطراف فرد نیز، ممکن است موجب اعتیاد او شود. فشار مالی و ناتوانی فرد در مدیریت امور مالی نیز موجب گرایش فرد به سمت اعتیاد خواهد شد.
  • عوامل سیاسی: تهاجم فرهنگی و همچنین توزیع مواد مخدر توسط استعمارگران از دیگر عواملی است که می تواند در معتاد شدن افراد نقش داشته باشد. البته این عوامل در کشورهای دیکتاتور و استعمارگر بیشتر دیده می شود. به همین دلیل عوامل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بیشترین نقش را در معتاد شدن جوانان و نوجوانان دارند. آگاهی دادن به افراد توسط خانواده ها قبل از دوران نوجوانی، می تواند درک فرد را از مواد مخدر افزایش داده و احتمال معتاد شدن فرد را نیز کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button