نقش خانواده در ترک اعتیاد | ترک اعتیاد | کلینیک اعصاب و روان اه احیاء
ترک اعتیاد

نقش خانواده در ترک اعتیاد

نقش خانواده در ترک اعتیاد 

به عنوان یک عضو خانواده، همسر یا دوست صمیمی، می دانید که اعتیاد به مواد نه تنها بر شخصی که سوء مصرف دارد تأثیر می گذارد، بلکه اطرافیان و بستگان را نیز درگیر می‌کند. همچنین در روند ترک اعتیاد نقش خانواده بسیار مهم است است زیرا بهبودی از اعتیاد به مواد مخدر یا الکل کاری نیست که به تنهایی انجام شود.

برای خانواده و دوستان افراد معتاد به مواد مخدر یا الکل، کمک به ترک اعتیاد یکی از سخت ترین جنبه های درمان است. اعضای خانواده غالباً نمیدانند چگونه مسئله درمان اعتیاد را مطرح کنند و از ترس این که مشاجره و مداخله باعث گریزان شدن عزیزشان و فاصله گرفتن او از خانواده نشود، این مسئله را نادیده می گیرند.

این نگرانی ها کاملا منطقی است و خانواده‌ها باید با روش های آرام و حمایتی به فرد معتاد نزدیک شوند همچنین خانواده ها باید بدانند که فردی که سوء مصرف مواد دارد معمولا با مداخله های مثبت خانواده به دنبال روش‌های درمانی خواهد بود.

نقش خانواده در ترک اعتیاد و دوستان اغلب نقش مهمی در بهبود اعتیاد دارد. از آنجا که بهبود اعتیاد یک سفر مادام العمر است و به یک تعهد مادام العمر نیاز دارد، عزیز شما قرار نیست فقط از یک مرکز ترک اعتیاد به خانه بیاید بلکه او که باید روز به روز هوشیاری خود را حفظ کند و تمرکزش را به سمت بهبودی طولانی مدت معطوف کند.

ترک اعتیاد

ترک اعتیاد

در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما کمک کند:

1) تا آنجا که ممکن است در مورد اعتیاد بیاموزید

افزایش دانش و اطلاعات در مورد اعتیاد می تواند به خانواده ها کمک کند تا از سرزنش کردن یکدیگر دست بردارند. همچنین کمک می کند به جای اینکه باور کنید اعتیاد فرد ناشی از ضعف، اراده یا لجاجت است درک خواهید کرد که در واقع این گونه نیست و دلیل آن تغییراتی است که در مغز اتفاق افتاده است. درک اینکه اعتیاد یک انتخاب نیست به شما کمک می‌کند تا عصبانیت و کینه ای را که نسبت به اعتیاد عزیزانتان احساس می کنید کنار بگذارید.

منابع آنلاین زیادی وجود دارد که می تواند به خانواده ها در افزایش آگاهی در مورد اعتیاد و تقویت امید و اعتماد به نفس خانواده کمک کند. همچنین اکثر کتابفروشی ها مجموعه گسترده ای از کتابها راجع به شیمی اعتیاد و علمی که در پشت ترک اعتیاد است ارائه می دهند. همچنین مطالعات علمی در مورد تعامل اعتیاد با سلول های مغزی ادامه دارد و روش های درمانی جدید در حال توسعه هستند.

2) با دوستان فهمیده ارتباط برقرار کنید

اعتیاد در یکی از اقوام نزدیک باعث می شود سایر اعضای خانواده یک زندگی پر از استرس دائمی که سال ها ادامه دارد را باشند که این موضوع می‌تواند ارتباط اعضاخانواده را با یکدیگر دشوار کند و اعتماد بین آنها را از بین ببرد.

 در این موارد ارتباط با همسالان در انجمن های گروهی خانواده های معتادان می تواند مفید باشد، زیرا فضایی ایمن و بدون قضاوت را فراهم می كنند كه اعضای خانواده بتوانند در مورد موضوعات ترک اعتیاد یاد بگیرند، بحث كنند و با آن کنار بیایند. خانواده های مختلفی به این جلسات می آیند و نظرسنجی ها نشان می دهد که برای افزایش کیفیت زندگی، کاهش مشکلات با فرد معتاد، کاهش سطح استرس و بهبود سلامت روان ، شرکت در این جلسات به اعضای خانواده کمک می کند. با رفتن به یک جلسه و گوش دادن به صحبت های سایر اعضای خانواده، احساس انزوا و تردید در بین شما کمرنگ می شود. خانواده ها همچنین ممکن است مهارت های لازم را برای کنترل بهتر مشکلات بین فردی که با آن روبرو هستند را کسب کنند. این جلسات می تواند به خانواده ها کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه با اعتیاد عزیز خود کنار بیایند.

3)همیشه با دلسوزی به یک فرد معتاد نزدیک شوید

اگرچه غلبه بر عصبانیت و کینه شما نسبت به شخصی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می کند ممکن است دشوار باشد، اما لازم به یادآوری است که شما با یک فرد بیمار روبرو هستید. وقتی کسی در وضعیت اعتیاد فعال است، خودش نیست. آنها تحت تأثیر قدرت مواد و تغییرات ذهن، خلق و خوی متفاوتی دارند که باعث می شود کارهایی را انجام دهند که معمولاً در حالت سلامت انجام نمی دهند.

حتی ممکن است شخص معتاد که به او اهمیت می دهید از شما سرقت کرده، اموال شما را خراب کرده، نسبت به شما بی احترامی کرده یا به نوعی باعث صدمه به شما شده باشد، اما شما باید با مهربانی و عطوفت به اوضاع نزدیک شوید. این تنها راهی است که برای نزدیک شدن به او دارید و تنها امید است برای اینکه صحبت های شما را در مورد درمان و ترک اعتیاد بشنود.

4) با فرد معتاد درباره وضعیت موجود صحبت کنید

اگر فکر می کنید یکی از اعضاء خانواده شما در حال مصرف مواد است باید ابتدا با او صحبت کنید توضیح دهید که نگران او هستید و فکر می کنید که به مواد مخدر یا الکل معتاد شده باشد. سعی کنید به آنها کمک کنید تا ابتدا بپذیرند که مشکل دارند. اگر متوجه شد که مشکل سوء مصرف مواد دارد و مایل به پذیرش آن است، از او سوال کنید که آیا فکر می کند لازم است برای توانبخشی و ترک اعتیاد به بیمارستان مراجعه کنند. اگر فرد آماده  بستری در بیمارستان نیست، از او سوال کنید که آیا تمایل دارد به یک کلینیک یا مطب سرپایی مراجعه کند؟ اطلاعاتی در مورد برنامه های بستری و سرپایی داشته باشید که بتوانید به او ارائه دهید.

اگر فرد تمایلی برای درمان ندارد، از او سوال کنید که آیا می تواند در یک جلسه دوازده قدم معتادان گمنام شرکت کند. به او بگویید حاضرید با او همراه شوید. اگر ابراز نگرانی کردید و فرد با انکار، عصبانیت یا خصومت واکنش نشان داد، به او بگویید که نگران زندگی اش هستید و حاضر هستید گامهای دیگری برای کمک به او بردارید.

منابع :

  1. https://vertavahealth.com/blog/4-ways-the-family-plays-a-role-in-addiction-recovery/
  2. https://unityrehab.com/blog/family-addiction-recovery/
  3. https://psychcentral.com/lib/family-involvement-is-important-in-substance-abuse-treatment/
  4. https://vertavahealth.com/blog/should-families-give-up-on-an-addicted-person/
تاثیر سیگار الکترونیکی برای ترک اعتیاد به سیگار
چطور به فرد معتاد برای ترک اعتیاد کمک کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

قبلا ثبت نام کردید؟

دسته بندی ها

تماس سریع