logo (1)

نقش مشاور تحصیلی در کنکور

سال کنکور سالی است پر زحمت، پر تلاش و با فراز و نشیب های فراوان. از یک طرف حجم زیاد دروس باقی مانده و از طرف دیگر زمان محدود همگی باعث افزایش سطح اضطراب و استرس میشن و همین افزایش سطح اضطراب و استرس کافیه که فرد نتونه عملکرد مناسبی داشته باشه، تازه اگر مشکلات متفرقه دیگه ای هم بهشون اضافه نشه.
ما تا حدودی میتونیم از طریق مهارت های کاهش استرس و مدیریت زمان این مشکلات رو خنثی کنیم اما همانطور که قبلا هم گفتیم نداشتن یه برنامه مناسب مهمترین عامل ایجاد استرس و در نتیجه شکست در کنکورتلقی میشه.
بنابرین در این زمان ما به فردی احتیاج داریم که بتونه ما رو در این مسیر همراهی کنه و برنامه ریزی های درست و متناسب با ما را دراختیارمون قرار بده و این دقیقا همون کاری هستش که یک مشاور برای ما انجام میده و ناهمواری های مسیر رو برامون هموار کنه.
لزوم وجود یک مشاور خوب در کنکور چیزیه که باعث سو استفاده خیلی از افراد شده. در این روز های که بازار کنکور حسابی داغ شده خیلی از افراد فکر میکنن که صرفا چون یکبار در کنکور شرکت کرده اند میتونن به عنوان یک مشاور به فعالیت بپردازند.
مشاوره هم مثل هر شغل دیگه ای به تخصص احتیاج داره و لزوما کسی که یکبار کنکور داده نمیتونه به یک مشاور تبدیل بشه. چه بسیارن افرادی که خودشون درکنکور موفق بوده اند ولی نتونستن باعث موفقیت بقیه بشن.
راه ها و تکنیک های موفقیت هر کسی مختص به خودشه و لزوما باعث موفقیت دیگری نمیشه.
بنابرین اهمیت حضور یک مشاور خوب در موفقیت چیزیه که این روز ها تقریبا برای همه شناخته شده است و هر همین موضوع هم باعث سو استفاده افراد و در نتیجه بی اعتمادی نسبت به مشاوران شده.

وظایف مشاور
بنیادی ترین وظیفه یک مشاور خوب ارایه یک برنامه مناسب فردیه. برای ارایه یک برنامه خوب فردی باید خصوصیات فردی، نحوه مطالعه فرد و مدت زمانی که فرد قادر به حفظ تمرکز هستش رو در نظر بگیریم. طبیعتا چنین برنامه ای منحصر به فرده و نمیتوان برای همه افراد مورد استفاده قرار گیرد.
پیدا کردن الگوی مطالعه هدفدار فرد از دیگر وظایف یک مشاور تلقی میشه. برای مثال ممکنه فردی قادر باشه که به مدت 2 ساعت و به صورت پیوسته به مطالعه بپردازه و از طرفی فرد دیگه ای نتونه بیشتر از نیم ساعت به طور پیوسته به مطالعه بپردازه . یک مشاور خوب با استفاده از تکنیک ها و آزمون های مناسب سعی میکنه این الگوی مطالعاتی فرد رو پیدا کنه و متناسب با این الگو برنامه مناسب برای فرد رو ارائه نماید.
بعد از اینکه مشاور برنامه متناسب با فرد رو ارائه کرد باید پیگیری های مناسب رو هم انجام بده تا مطمئن بشه که فرد داره مطابق با برنامش به مطالعه ادامه میده و اگر مسئله ای هم در طی مطالعه براش پیش اومده از این طریق حل خواهد شد.
علاوه بر اینها آموزش مهارت های مدیریت استرس، مدیریت زمان و آموزش تکنیک های تست زنی به افراد توسط مشاورهم از وظایف مشاور بوده و باعث افزایش توانایی های فرد میشه.
قبل از تمامی این مراحل، مشاور باید توانایی های فرد رو در نظر بگیره. خیلی اوقات هدف فرد با توانایی های او تناسب نداره در این شرایط بهترین مشاور هم نمیتونه باعث موفقیت فرد بشه. در این حالت یک مشاور خوب واقع بینانه با افراد برخورد میکنه و ازش می خواد که هدفش رو اصلاح کنه.
و کلام آخر اینکه سال کنکور فرصت مناسبی برای امتحان کردن روش های مختلف و آزمودن راه های مختلف نیست. در این زمان محدود باید یک راه مطمئن رو انتخاب کنیم و با خیال راحت و پیوسته به طرف هدفمون حرکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button