logo (1)

نقش والدین در پرخاشگری فرزندان

پرخاشگری فرزندان
 • نقش والدین در پرخاشگری فرزندان

  رفتار والدین تاثیر مستقیم در شکل گیری شخصیت کودکان دارد. به همین دلیل است که برخی از رفتارهای ناهنجار در کودکان ریشه در نحوه برخورد والدین آن ها دارد. یکی از رفتارهای ناهنجار در کودکان که می تواند ریشه در رفتار والدین آن ها داشته باشد، پرخاشگری فرزندان است. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با تاثیر رفتار والدین در ایجاد پرخاشگری فرزندان، بیشتر آشنا کنیم.

  پرخاشگری فرزندان

  پرخاشگری فرزندان

  نقش والدین در پرخاشگری فرزندان

  از آنجایی که شخصیت کودکان به طور کامل شکل نگرفته است و معمولا بزرگترین اجتماعی که در آن قرار گرفته اند. دلیل اصلی پرخاشگری فرزندان می تواند رفتار والدین آن ها باشد. معمولا رفتارهای پرخاشگرانه والدین می تواند الگویی برای فرزندان باشد و موجب پرخاشگری آن ها شود. همچنین در مواقعی که والدین فرزند خود را تحقیر و یا مسخره می کنند. ممکن است موجب کاهش عزت نفس آن ها شود. که در نهایت می تواند موجب پرخاشگری فرزندان شود. ایجاد استرس و اضطراب در کودکان می تواند ابتدایی ترین عوامل ایجاد پرخاشگری در آن ها باشد. بسیاری از والدین پس از مشاهده رفتار پرخاشگرانه فرزندان خود، به دنبال راه حلی برای درمان و کنترل این رفتارها می باشند. در صورتی که در اکثر مواقع پرخاشگری فرزندان ناشی از رفتار نادرست والدین است. بنابراین بهترین راه حل برای کنترل این پرخاشگری، اصلاح رفتار خود است.

  پرخاشگری فرزندان

  پرخاشگری فرزندان

  راهکارهای برای کنترل پرخاشگری فرزندان

  در ابتدا بهتر است بدانید که هر فردی در طول زندگی خود، دچار خشم و عصبانیت می شود. بنابراین هر رفتار خشونت آمیز فرزند شما نمی تواند دلیل پرخاشگری او باشد. از طرفی رفتار خشونت آمیز با پرخاشگری کاملا متفاوت است. به همین دلیل نمی توانید بروز خشونت را در کودک، پرخاشگری تلقی نمایید. اما از در صورت بروز  پرخاشگری فرزندان، ممکن است رفتارهای خشونت آمیز نیز بروز پیدا کند. به همین دلیل بهتر است در ابتدا بدانید که هر رفتار خشونت آمیز را پرخاشگری تلقی نکنید. از طرفی رفتارهای پرخاشگرانه ممکن است به صورت گفتاری نمودن پیدا کند. به طور مثال تمسخر دیگران، تحقیر کردن، توهین کردن و … از نمونه رفتارهای گفتاری پرخاشگرانه می باشد.

  نقش والدین در پرخاشگری فرزندان

  پس از شناخت علائم و دلایل رفتار پرخاشگرانه، بهتر است والدین رفتار خود را مورد بررسی قرار دهند. سپس با استفاده از راهکارهای موثر پرخاشگری فرزندان خود را کنترل نمایید. بهترین کار پیشگیری از بروز این رفتار است. بنابراین بهتر است قبل از بچه دار شدن، با ویژگی های شخصیتی و رفتاری خود آشنا شوید. در این صورت می توانید کنترل بیشتری روی رفتار خود داشته باشید. از طرفی سعی کنید کنار کودکتان قرار بگیرید. بسیاری از والدین با اولین اشتباه فرزند، مقابل او قرار می گیرند. در صورتی که بهترین کار برای عدم تکرار اشتباه، قرار گرفتن در کنار آن ها و پرسیدن دلیل اشتباه است. از طرفی فراموش نکنید که کودکان هیچ اشتباهی را به عمد و برای آزار دادن شما انجام نمی دهند. بلکه آن ها از روی کنجکاوی ممکن است اشتباهاتی را مرتکب شوند. اما فراموش نکنید که واکنش های سخت گیرانه شما، می تواند موجب بروز پرخاشگری در کودکان شود. بنابراین احتمال اینکه بعد از گذشت مدتی کودک به عمد اشتباهاتی را انجام دهد، وجود دارد.

  .

  اما در صورتی که فرزند شما دچار پرخاشگری شده است، نگران نباشید. هنوز هم می توانید به کنترل این رفتار کمک کنید. برقراری ارتباط صمیمانه با فرزندتان می تواند تاثیر بسیار زیادی در کنترل پرخاشگری در آن ها داشته باشد. در این صورت اگر فرزند شما از مشکلی رنج ببرد. بدون آنکه بخواهد آن را به صورت پرخاش بروز دهد، با شما در میان خواهد گذاشت. همچنین راهنمایی و کمک های خود را بدون استفاده از لحن دستوری و به صورت دوستانه بیان کنید. در این صورت احتمال پذیرش حرف شما توسط فرزند بسیار زیادتر می باشد. یکی از اشتباهات رایج در رفتار والدین زمانی است که کودک رفتار پرخاشگرانه انجام می دهد. در این صورت نه تنها پرخاشگری و عصبانیت شما کارساز نخواهد بود، بلکه می تواند موجب افزایش پرخاشگری آن ها نیز شود. بنابراین بهترین کار این است که در اینگونه مواقع با لحن آرام و بسیار صبور مقابل فرزند خود قرار بگیرید و سعی کنید او را آرام کنید. شاید در ابتدا فرزند شما به رفتار شما توجه نکند. اما به مرور زمان این آرامش به فرزند نیز منتقل شده و از پرخاشگری او کاسته خواهد شد.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button