بازی درمانی

هر آنچه درباره بازی درمانی باید بدانیم (قسمت دوم)

 • ناآگاهی والدین در ارتباط با مزایای بازی درمانی

  در حال حاضر ناآگاهی های والدین برخی کودکان سبب شده است. که اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان مانند ترس، خشم، دروغگویی، حسد، شب ادراری، وسواس، ناخن جویدن و … شیوع بیشتری پیدا کند. /بازی درمانی

  در جلسات بازی درمانی منشأ اصلی این احساسات شناخته می شود. و درمانگر به جای آن که احساسات و عواطف کودک را نادیده بگیرد یا انکار کند، آنها را می پذیرد و به کودک اجازه می دهد با مطرح کردن آنها، آرام و سبک شود. در درمان کودکان، بازی به عنوان یک وسیله ارتباطی نیز به کار می رود.

  با مشاهده کودک هنگام بازی می توانیم. به میزان توانایی و درک او در زمینه های گوناگون مانند ارتباط برقرار کردن با دیگران، درک او از مردم و همچنین درکی که از خود دارد، پی ببریم رفتارها، نظرات، احساسات و چگونگی ابراز وجود کودک در بازی به ما کمک می کند. که به مشکلاتش و این که او دنیای اطراف خود را چگونه می بیند، پی ببریم.

  .

  به عنوان مثال درمانگر برای کودکی که به علت ناتوانی در بکارگیری وسایل، قوانین بازی را رعایت نمی کند، با ایجاد فرصت هایی مناسب و تشویق به او کمک می کند. تا بر اضطراب خود غلبه کند و به این ترتیب کودک از طریق بازی شیوه های گوناگون کنار آمدن را یاد می گیرد.

  در بازی درمانی لازم است مواردی از سوی درمانگر رعایت شود. از جمله این که رابطه حسنه ای میان وی و کودک برقرار شود، به کودک آزادی عمل داده شود. کودک به خاطر اشتباهاتش مورد سرزنش قرار نگیرد. و به گفتار و احساساتش کاملا توجه شود.

  همچنین انتخاب صحیح اسباب بازی مناسب، بسیار مهم است، مثلا کودکانی که وسواس دارند. میل به خمیربازی، گل بازی یا بازی های به ظاهر کثیف ندارند. درمان نکردن این کودکان باعث بروز مشکلاتی برای آنها در آینده می شود. یا کودکی که بالای سن ۵ سال بوده و مشغول بازی های حسی ـ حرکتی است، ممکن است دچار اختلال «اوتیسم» یا «در خود درماندگی» باشد.

  هر گاه کودک بتواند از طریق مواجه شدن صحیح با مشکلات و رویدادهایی که موجب هیجان و اضطراب او شده اند. روبه رو شود، می تواند با تنش حاصله از آن مقابله کند.

  کودک اگر نتواند هنگام رویارویی با اضطراب راهی منطقی برای خود پیدا کند. دچار ترس و دلهره خواهد شد. به طور کلی می توان گفت که با کمک بازی درمانی می توان عملکردهای منفی و ناسالم عاطفی، احساسی و رفتاری کودکان را تشخیص داد. و به معالجه زودهنگام ناتوانی هایی جسمی و روانی او پرداخت.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  هر آنچه درباره بازی درمانی باید بدانیم (قسمت اول)
  اعتیاد به قمار

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button