همدردی

همدردی یعنی چه ؟

 • همدردی یعنی چه ؟

  مطالعه ی اخیر نشان میدهد که هرچه همراه، فردی که درد میکشد را بیشتر درک کند امواج مغزی آنها بیشتر هماهنگ میشوند. و هرچه این امواج بیشتر هماهنگ شوند، درد به مقدار بیشتری کاهش می یابد. همدردی

  پاول گلدشتاین ،نویسنده ی اصلی این مقاله که در 1 مارس 2018 به چاپ رسیده است، و در آزمایشگاه نوروساینس شناختی – عاطفی به عنوان دانشجوی فوق دکترا مشغول است، درباره ی این مقاله میگوید :”امروزه افراد برای برقراری ارتباط با یکدیگر راه های زیادی دارند و نتیجتا تعاملات فیزیکی کمتری را تجربه میکنند. این مقاله، توان و اهمیت تماس انسانی را به خوبی نشان میدهد.”

  این مطالعه یکی از آخرین مطالعات در زمینه ی محبوب “هماهنگ سازی بین فردی” است که در آن مردم به صورت فیزیکی با هم در ارتباط هستند. همچنین اولین مطالعه بر روی هماهنگ سازی موج های مغزی در زمینه ی درد می باشد. که بینش جدیدی درباب نقش احتمالی اتصال مغزها در تماسی که موجب بیهوشی و غش میشود و لمس هایی که باعث بهبود و شفای بیمار میگردد، ایجاد کند.

  ایده ی این آزمایش زمانی به گلدشتاین الهام شد که در زمان وضع حمل همسرش، متوجه شد زمانی که دست همسر خود را میگیرد، او درد کمتری حس میکند.

  در واقع میخواست آزمایش کند که آیا واقعا لمس، میتواند درد را کاهش دهد یا نه؟ و اگر جواب مثبت است، چگونه؟

  .

  او و همکارانش در دانشگاه Haifa 22 زوج را که حداقل برای یک سال با هم زندگی میکردند و بین 23 تا 32 سال داشتندانتخاب کردند. و از آنها EEG گرفته شد تا فعالیت مغزشان مورد بررسی قرار بگیرد. سناریوها به این ترتیب بودند:

  1- کنار هم بنشینند ولی تماس جسمی نداشته باشند.
  2- کنار هم بنشینند و دست همدیگر را بگیرند.
  3- در اتاق های جداگانه بنشینند.

  .

  سپس همین سناریو ها درحالی تکرار شد که بر روی بازوی زن، درد خفیفی اعمال میشد. صرفا، سناریو های 1 و2 همراه با نوعی هماهنگ سازی امواج باند آلفا مو ( که طول موجی مرتبط با تمرکز میباشد)که البته در سناریوی سوم و زمانی که زن درد را متحمل شده بود، این هماهنگی در امواج آلفا مو بیشترین حد خود را داشت.

  محققین همچنین دریافتند که هنگامی که به بازوی زن، درد اعمال میشد و مرد نمیتوانست او را لمس کند، هماهنگی امواج آنها کاهش می یافت. که با یافته های مقاله های پیشتر درباب همزمان سازی ضربان قلب و تنفس هنگامی که مرد نمیتوانست دست همسرش را در هنگام درد بگیرد، همخوانی داشت.

  گلدشتاین میگوید:” به نظر میرسد که “درد” هماهنگی بین فردی زوج را از بین میبرد و گرفتن دست، این هماهنگی را به آنها بازمیگرداند. /همدردی

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  گوشی هراسی
  هوش دیجیتال چیست ؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button