وسواس و آثار مخرب آن بر عملکرد فرد | کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

وسواس و آثار مخرب آن بر عملکرد فرد

تاثیرمخرب وسواس بر روابط بین فردی
در فرهنگهای عمومی و غالبا رسانه ها وسواس را اشتباها به عنوان یک صفت مثبت و یک تغییر ناگهانی شخصیت به تصویر کشیده است . اما در حقیقت این افراد از وسواس رنج میبرند و یک تاثیر ویران کننده بر زندگی شان دارد . وسواس یک شرایط قابل درمان است اما اگر از یکسری نکات مهم و برجسته آن غافل شویم وسواس میتواند بر بسیاری از مردم تاثیر گذاری منفی و ناتوان کننده و مختل کننده عملکرد فرد باشد . سازمان جهانی بهداشت وسواس را در بالاترین رتبه از 10 بیماری ناتوان کننده معرفی کرده است و نیز به عنوان 5 علت برجسته بیماری برای زنان بین 15-44 ساله میباشد.وسواس میتواند ضربه جدی به برخی یا همه حوزه های زندگی یک فرد داشته باشد که گاهی از هم گسیخته یا به طور کل خراب میشوند :
– آموزش – استخدام شغلی – توسعه و پیشرفت حرفه ای – روابط بین فردی با والدین . شزیک زندگی . خواهر و برادر و دوستان – شروع یک زندگی جدید و تشکیل خانواده – کیفیت زندگی ( به علت اثر متقابل روابط اجتماعی )
و به پیروی از آن رفتارهای اجباری که برای کاهش اضطراب خود انجام میدهند نیز پیامدهای مخرب به همراه دارد :
– آسیب فیزیکی برای اعمال و رفتارهای اجباری ( خونریزی پوستی / زخم شدن و…)
– سوء مصرف مواد / خود مراقبتی با الکل یا مواد دیگر
– خاتمه دادن به کاری بدون رسیدن به نتیجه به علت مختل شدن عملکرد ( مثل سقط جنین در زنان )که فرد انتخاب دیگری ندارد .
– وسواس به روشهای مختلف روی افراد تاثیر میگذارد. بعضی ها زمان زیادی را برای رفتارهای اجباری و ناتوان کننده در خانه و مدیریت نرمال فعالیت ها میگذارند. بعضی ها تشریفات و اجبارها را در خفا انجام میدهند و یا برای اجتناب از مراودات اجتماعی بهانه می آورند.
این اختلال ممکن است که یک تاثیر منفی اساسی بر روابط اجتماعی برجسته و اختلافات زناشویی و یل نارضایتی از آن . جدایی و یا طلاق داشته باشد و نیز تاثیر گذار بر اوقات خوشی / توانایی فرد برای تحصیلات تکمیلی / مطالعه یا کار / کاهش عملکرد تحصیلی و یا حرفه ای میباشد.
مشکلات خانوادگی منحصرا زمانی شروع میشود که فرد بر بیماری خود بینش نداشته باشد که اشکالاتی در باورها – افکار خود دارند که نیازمند به کمک حرفه ای میباشند . در نهایت در نمونه های نادر نشانه ها ی والد وسواسی تاثیر مستقیمی بر افراد خانواده دارد . به طور مثال زمانیکه به صورت افراطی نگران آلودگی است که منجر به زمان زیادی به شستشو و به دفعات زیاد میشود .
افرادی که:
– مدام دنبال اطمینان خواهی مفرط و مجدد
– اجتناب از موضوع یا مان محرک که راه انداز وسواس است
-چک کردنهای افراطی و….
باعث تنش در روابط بین فردی میشوند.

قدرت کلمات ( قصه درمانی )
نقش شبکه های مجازی در آسیب های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

قبلا ثبت نام کردید؟

دسته بندی ها

تماس سریع