logo (1)

فلسفه واژه وسوسه چیست؟

وسوسه
 • فلسفه واژه وسوسه چیست؟

  این واژه مربوط به زمان های گذشته و پادشاهی به نام تنتالوس بوده است که به موجب گناهی که مرتکب شده و فرزند خودش را به قتل رسانیده بود، خدایان او را مجازات کرده و در وجودش، عطش سیری ناپذیری گذاشتند و او را وادارش کردند که در آب رودخانه قرار بگیرد و هر بار این فرد تشنه، قصد نوشیدن از آب رودخانه را داشت، سطح آب رودخانه پایین می رفته و او نمی توانسته خودش را سیراب کند و یا هر بار قصد چیدن میوه از درختان را داشت، شاخه های درختان به عقب می رفتند. /وسوسه

  وسوسه چیست؟

  تجربه درونی برای مصرف به مواد یا انجام یک فعل است. این موضوع امری آگاهانه و معطوف به عملی خاص می باشد و میل یا هوس شدید که غلبه بر آن سخت و دشوار است.

  elvin jelinek میراث دار طب نوین اعتیاد بیان می کند که این موضوع ، هسته مرکزی در الکلیسم است.

  آیا این موضوع قابل اندازه گیری است؟

  چه ارتباطی بین این موضوع با عود وجود دارد؟

  آیا وسوسه قابل درمان است؟

  با ما همراه باشید تا پاسخ تک تک سوالات فوق را بدهیم.

  این موضوع به شکل ممتد و منقطع وجود دارد. به وسوسه ای که به شکل موج های بالا و پایین رونده و دفعی در فرد ایجاد می شود، وسوسه منقطع می گویند. وسوسه در حین مصرف (اکثرا در مصرف کننده کوکائین و الکل) و یا در اثر قطع مصرف، ممکن است ایجاد شود و یا در دو حالت آن ممکن است وجود داشته باشد. این موضوع همچنین می تواند با دیدن نشانه های محیطی ایجاد شود؛ مثلا افراد الکلی بیان می کنند که دیدن بلور یخ و لیوان، برای آن ها ایجاد این موضوع را می کند.

  «آیرون بک» یکی از روان شناسان مشهور در رابطه با وسوسه، چهار نمونه از نمودهای وسوسه را بیان می کند:

  1. وسوسه ناشی از علایم محرومیت
  2. پاسخ به نبود لذت (نیاز به افزایش خلق)
  3. پاسخ شرطی شده به نشانه ها
  4. پاسخ به امیال لذت بخش و تلفیق آن ها (مخلوط کردن مواد و رابطه جنسی)

  مارلات، نظریه پرداز دیگری که اعتیاد را به خوبی مورد بررسی قرار داده، بیان می کند که وسوسه، نوعی دلیل تراشی شناختی برای توجیه عود است. این موضوع امری روبنایی از اعتیاد می باشد و این امر با انتظار نتیجه مطلوب و کارآمدی همراه است؛ یعنی اگر افراد پیش بینی نتیجه مطلوب از مصرف داشته باشند، این موضوع در آن ها ایجاد می شود.

  اکثر نظریه پردازان به نتیجه مشابهی رسیدند. مانند اینکه وسوسه، انتظار مثبت در افراد است؛ به طور مثال در شرایطی که افراد، امکان مصرف سیگار در محیطی مثل هواپیما را ندارند، کمتر دچار این موضوع می شوند تا زمانی که امکان مصرف وجود دارد یا دسترسی نزدیک است. این موضوع گاها همراه با کاهش سطح ماده در بدن نیست و ارتباط قوی بین ماده و وسوسه دیده می شود و جالب تر اینکه این موضوع با عود ارتباط ضعیفی دارد.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۲۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button