پانیک

پانیک در افراد با هوش

 • پانیک در افراد با هوش

  مشکلات افراد با IQ بالا.. با خطر اختلالات اضطرابی از جمله پانیک و وسواس فکری

  مطالعات جدید بیانگر ریسک بالای ابتلا به بیماری‌های فیزیولوژیک و روانشناختی در افرادی با IQ بالا در مقایسه با افراد عادی می‌باشد.🔻حدود 20 درصد از افراد با آی‌کیو 130 و بیشتر از آن مبتلا به اختلالات اضطرابی می‌باشند، درحالیکه در افراد معمولی این رقم به زیر 10 درصد می‌رسد.

  پروفسور روت کاپینسکی محقق اصلی این پروژه بیان میکند : “یافته‌های ما قابل بحث است، چراکه درصد بالایی از این افراد روزانه از اضطرابهای فیزیکی و روحی رنج میبرند. برای جامعه علمی مهم است که IQ بالای این افراد را به عنوان مرکز مکانیسم هایی که باعث ایجاد این اختلالات شده باشد، بررسی کند.”

  .

  کاپینسکی و همکارانش نظریه ای با عنوان “مغز فوق‌العاده، بدن فوق‌العاده” را برای یکپارچگی ارائه دادند. این نظریه ادعا میکند افرادی که توانایی شناختی بالا دارند، واکنش احساسی و رفتاری بیش از حد به محیط زیست نشان میدهند. به دلیل افزایش آگاهی از محیط اطراف، افرادی که دارای IQ بالایی هستند، احتمال دارد که یک سیستم عصبی مرکزی بیش از حد تحریک‌شونده و بیش‌فعال داشته ”

   

  برخی از محققان اعتقاد دارند که حساسیت بیشتر مغر افراد باهوش نسبت به شرایط اطراف و تحریک پذیری فوق العاده آن ها نسبت به دیگران، دلیل اصلی موضوع فوق است. در حقیقت هوش بیشتر منجر به نگرانی بیشتر فرد نسبت به محیط اطراف و آن چه در آن رخ می دهد شده و افراد باهوش نسبت به شرایط محیطی خود حساس تر هستند. این مساله باعث می شود تا سیستم اعصاب مرکزی افراد باهوش، واکنش های بیشتری به مسایل اطراف وی نشان داده و از آن ها انسان هائی پر شور بسازد.

  .

  دکتر نیکول تترولن (Nicole Tetreault) که سرپرستی تحقیقاتی مرتبط با این موضوع را بر عهده دارد، در توضیح فرآیند فوق گفت: «برخی مشکلات و محرک های بیرونی کوچک از قبیل برچسب لباسس یا صداهای غیر طبیعی در محیط ممکن است در افراد عادی، سطح پائینی از اضطراب را ایجاد کند اما این موضوع در افرادی که سیستم اعصاب سمپاتیک آن ها فعال است، متفاوت بوده و آن ها در حالت واکنش دائمی به محیط قرار می گیرند که این مساله سبب ایجاد تغییر در سیستم ایمنی بدن و رفتار های مغز می شود.»

   

  در این مطالعات، پژوهشگران به بررسی و مطالعه شرایط روحی 3 هزار و 175 نفر از اعضای مرکز موسوم به MENSA پرداختند که همگی دارای ضریب هوشی بالا بوده و از شرایط عضویت در این مرکز، داشتن ضریب هوشی بالای 130 است. از این افراد خواسته شد تمامی مشکلات روحی و روانی خود را گزارش داده و به طور خاص به مواردی چون اضطراب و افسردگی پرداخته شد. یافته و اطلاعات فوق الذکر با اطلاعات ملی و سطح متوسط مردم عادی مقایسه شده و نتیجه گیری پژوهش بر اساس آن انجام شد. /پانیک

  منابع مرتبط:

  https://www.livescience.com/36259-anxiety-linked-high-iq.html

  مرکز راه احیا

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  قلیان عملکرد عروق خونی را مختل می کند !
  سندروم نتیجه فوری

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button