متاورس

چرا متاورس ایده بدی است؟

 • ورود متاورس به دنیای واقعی

  پس از اینکه فیس‌بوک اعلام کرد از این به بعد نام خود را به متا تغییر می‌دهد بر همگان ثابت شد که یک تحول عظیم پیرامون استراتژی و سرمایه‌گذاری این ابر شرکت جهانی در راه است. با این وجود فیس بوک خود را مالک متاورس نمی‌داند و غول‌های فناوری در آن شریک خواهند بود. متاورس بستری دیجیتال با قابلیت تلفیق اقتصاد، سرگرمی، مشاغل، آموزش و انواع فعالیت‌های دیگر است و شرایطی را برای کاربر مهیا می‌کند که بتواند یک تجربه ویژه، بی‌خطر و کم هزینه داشته باشد. برای رسیدن به این هدف با کمک واقعیت افزوده، حواس معمول بشر در دنیای واقعی را هدف قرار داده و سبب ایجاد یک شبیه سازی شگفت انگیز می شود . از طرفی  واقعیت مجازی کاربر را با جلوه‌های خارق‌العاده و نا محدود دنیای متاورس بمباران می‌کند. درک این دنیا شاید در حال حاضر مشکل به نظر برسد اما همین قدر می‌توان گفت که متاورس در آینده نزدیک تخیلات شما را به حقیقت بدل خواهد کرد.

  متاورس

  متاورس

  ویژگی‌های مثبت دنیای متاورس

  متاورس در ابتدا یک دنیای جذاب دیجیتالی به نظر می رسد که می شود تنها با یک عینک یا هدست واقعیت مجازی و یک آواتار (نسخه دیجیتالی کاربر) از امکانات و امتیازات فراوان آن بهره مند شد. به عنوان مثال شما می‌توانید لباسی را در متاورس با کمک آواتار‌تان پرو نمایید و در دنیای واقعی کالای مورد نظر را دریافت کنید بدون اینکه از خانه خارج شده باشید. یا در بازی‌های گروهی آنلاین شرکت کرده و محیط بازی را از نزدیک تجربه نمایید و با امتیازات به دست آمده ارز دیجیتال به دست آورید که هر زمان قابل تبدیل به پول واقعی است. شما قادرید به فروشگاه‌های مجازی سر بزنید و از آنها کالاهایی برای ارتقا آواتار خود تهیه نمایید.

  شما در متاورس قادر هستید ظاهر و موقعیتی را داشته باشید که آرزوی آن را در دنیای واقعی داشتید

  البته موارد ذکر شده گوشه‌هایی از سرگرمی‌های گوناگون متاورس است. در طرف دیگر آن تجارت و پول سازی قرار دارد که به خریداران، سهام و زمین پیشنهاد می‌دهد. شما می‌توانید یک کسب و کار همه جانبه در زمین خودتان راه انداخته و مشاغلی را تجربه کنید که در دنیای واقعی امکان پذیر نبود. از طرف دیگر شما امکان این را دارید که محصولات خود در دنیای واقعی را در متاورس برای فروش عرضه کنید و برای ارائه آن از انواع فروشگاه‌های مجازی و تبلیغات بر پایه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده نمایید. این یکی از امکاناتی است که به شدت مورد توجه کمپانی‌های بزرگ قرار گرفته است. در این حالت شما شاهد تبلیغات جذاب و متفاوت شرکت‌ها خواهید بود. متفاوت از این لحاظ که فرضا در هنگام پیاده روی صبحگاهی در جهان دیجیتال ناگهان خرگوش کوچک سفیدی را می‌بینید که سر راهتان سبز شده و روی دوپا ایستاده و بعد از احوال پرسی با شما به کفش‌های ورزشی‌اش اشاره می‌کند که در واقع آخرین مدل کفش نایک است و پس از معرفی آنها به داخل بوته‌ها بر‌می‌گردد! یا در دنیای واقعی با کمک گوشی هوشمند یا عینک واقعیت افزوده بر روی بیلبوردی به وسعت آسمان یا بر دیوار خانه همسایه شاهد همبرگر‌های خوشمزه مک دونالد خواهید بود.  طرفداران متاورس می‌گویند این فناوری جدید آنچنان همه گیر خواهد شد که نوع زندگی بشر برای همیشه دگرگون شود. جلسات کاری و شخصی مجازی، امکان حضور در تمام اماکن دنیا با کمک نسخه دیجیتالی کاربر امکان تجربه سرگرمی‌های عجیب و غریبی که در دنیای واقعی نیاز به صرف هزینه و تدارکات فراوان دارد و شاید از همه این‌ها مهمتر ایجاد یک بستر وسیع و نامحدود برای کسب و کارهای متنوع و پول ساز به روش دیجیتال که قطعا اقتصاد جهان را متحول می‌کند؛ همه و همه مثال‌هایی از امتیازات ویژه متاورس هستند. اما آیا این دنیا واقعا به نفع نوع بشر خواهد بود؟

  متاورس

  متاورس

  برخی محققان درباره پیامدهای تحقق جهان دیجیتال هشدار دادند

  اشکالات دنیای متاورس

  دورنمای یک جهان دیجیتال با قابلیت‌های بی شماری که قطعا تمام آنها در حوصله این مقاله نمی‌گنجد آنقدر زیبا و بی نقص جلوه می‌کند که ممکن است اشکالات محتمل آن را پنهان نماید. یکی از بزرگترین اشکالات این اتوپیا، پایین آمدن هرچه بیشتر روابط اجتماعی حقیقی و تجربه‌های واقعی است. اگر این پروژه به حقیقت بپیوندد شما ممکن است روزها و یا حتی ماه‌ها نیازی به خروج از خانه و یا حتی اتاقتان پیدا نکنید. تصور کنید در تختتان دراز کشیده‌اید و نسخه اتو کشیده و تر و تمیز خودتان را می‌بینید که در حال رفتن به سر کار یا انجام یک فعالیت گروهی با نسخه‌های آواتار دیگر است. دوقلوی دیجیتالی شما می‌تواند یک رشته ورزشی را در بالاترین سطح آن انجام دهد، کنسرت برگزار کند یا در آزمایشگاه به انجام تحقیقات علمی ظریف بپردازد. آواتار شما در دنیای متاورس شخصیتی مهم و محبوب است اما فاجعه اینجاست که در دنیای واقعی ممکن است کسی حتی اسم شما را هم نشنیده باشد. بسیاری از تشکیلات و گروه‌های سلامت روان نسبت به عواقب دنیای متاورس هشدار داده اند. دنیایی به شدت اعتیاد آور که ممکن است بشر را به طور کامل فلج و وابسته خود کند تا اندازه‌ای که از یاد ببرد کدام دنیا واقعی و کدام مجازی است.

  کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  آیا آینده در دستان متاورس است؟
  اصطلاحات و لغات به کار رفته در دنیای متاورس

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button