چطور به فرد معتاد برای ترک اعتیاد کمک کنم | کلینیک اعصاب و روان راه احیاء
کمک به معتاد

چطور به فرد معتاد برای ترک اعتیاد کمک کنم

چطور به فرد معتاد برای ترک اعتیاد  کمک کنم 

اگر شما با فردی آشنا یا دوست هستید که اعتباد به مواد یا الکل دارد، احتمالاً شنیده اید که شما به عنوان دوست یا خانواده بیمار ممکن است یک عامل تقویت کننده برای اعتیاد او باشید.

نزدیکان یک فرد معتاد باید در مورد نقش خود برای تقویت یا ترک اعتیاد فرد آگاه باشند. اما چطور باید بفهمید کمکی که به شخص معتاد می کنید فعال کننده و تقویت کننده اعتیاد او است یا کاری که می کنید درست و طبیعی است. مهم است که تفاوت بین این دو را یاد بگیرید. اگر تشخیص دادید که شما یک فعال کننده یا حمایتگر مخرب هستید، باید یاد بگیرید که حمایت ها و کمک های مخرب خود را که در واقع نتیجه عکس دارند و باعث ادامه اعتیاد و جلوگیری از فرد برای ترک اعتیاد می شوند را متوقف کنید.

کمک به معتاد

کمک به معتاد

کمک های نابجا یا حمایت های درست

بسیاری از اوقات، زمانی که تلاش می کنیم به فرد معتاد به عنوان یک دوست یا عضوی از خانواده کمک کنیم در واقع کمکهای ما نه تنها برای ترک اعتیاد موثر نیست بلکه اوضاع را بدتر می‌کند و بیشتر فرد معتاد را قادر می سازد تا بتواند به مواد یا الکل دسترسی داشته باشد مثلاً دادن پول یا هدایا به او کمکی برای درمان یا ترک نمی کند بلکه او را قادر می سازد تا بتواند مواد یا الکل بیشتری تهیه کند.

فعال کردن اعتیاد چیست؟

کمک مخرب به معنای این است که کارهایی را برای فرد معتاد انجام دهید که در صورت هوشیاری معمولاً می توانست برای خود انجام دهد. در مقابل، کمک سازنده و مفید یعنی کاری را برای او انجام دهید که در صورت هوشیاری نمی تواند برای خود انجام دهد. کمک کردن مخرب در اصل باعث می شود فرد عواقب اعمالش را متوجه نشود.

هر کاری که انجام دهید و باعث می شود فرد معتاد به الکل یا مواد مخدر را از عواقب اعمالش محافظت شود، می تواند تصمیم وی را برای شروع ترک اعتیاد به تاخیر بیاندازد. پس به نفع آنهاست که هر کاری را که باعث تشدید و ادامه اعتیاد آنها می شود را متوقف کنید. اگر فرد معتاد عزیز شما است و واقعا او را دوست دارید باید از حمایت های نابجا و دلسوزی های مخرب دست بردارید.

 به یاد داشته باشید شما نمی توانید او را تغییر دهید اما می توانید رفتارها و واکنشهای خود را نسبت به آن فرد تغییر دهید. در اینجا چندین روش عملی وجود دارد که می توانید از امروز انجام دهید

کمک به معتاد

کمک به معتاد

 از تلاش هایی که برای ترک اعتیاد انجام می دهد پشتیبانی کنید 

آیا در حال پرداخت قبض هایی هستید که فرد معتاد اگر کار خود را   به دلیل اعتیاد از دست نمی داد می توانست خودش آنها را پرداخت کند. یا در حال تهیه غذا و سرپناه برای این شخص هستید؟

پس در این صورت، شما فعال کننده اعتیاد هستید. در واقع شما در حال ایجاد “شبکه ایمنی” برای او هستید که این شرایط را  فراهم می کنید تا شغل خود را از دست بدهد و بدون عواقب واقعی از شغلش صرف نظر کند.

 

کارهایی را که فرد معتاد خودش می تواند انجام دهد را برایش انجام ندهید

اگر شخصی که مشکل استفاده از الکل یا مواد دارد گواهینامه رانندگی خود را از دست داده است، سوار کردن و رساندن او به جلسات معتادان گمنام برای ترک اعتیاد، یا مصاحبه شغلی کمک کننده است زیرا این کاری است که خودش نمی تواند انجام دهد. اینها مواردی است که فرد نمی تواند به تنهایی انجام دهد، بنابراین کمک کردن در این موارد حمایت از تلاش های او برای بهبودی و ترک اعتیاد است.

از طرف دیگر، جستجوی برنامه جلسات در نزدیکی محل سکونت، تحقیق در مورد شرایط پس گرفتن گواهینامه رانندگی یا جستجوی در آگهی های استخدام برای یافتن فرصت های شغلی، نمونه هایی از کارهایی است که نباید برای فرد در حال بهبودی و ترک اعتیاد انجام دهید زیرا اینها کارهایی هستند که افراد باید برای خودشان انجام دهند.

برای نجات معتاد بهانه نیاورید

آیا تا به حالا چنین مکالمه هایی با محل کار فرد معتاد داشته اید: “متاسفم، او امروز نمی تواند سر کار بیاید آنفولانزا گرفته “. به دلیل اینکه فرد معتاد آنقدر خمار است که نمی تواند به محل کار خود برود یک چنین مکالمه و بهانه آوردن برای او باعث می شود با عواقب کارهایش روبه رو نشود و عواقب اعتیاد خود را نبیند.

شاید با خودتان بگویید ممکن است شغلش را از دست بدهد ولی باید بدانید که از دست دادن شغل ممکن است باعث شود او به فکر ترک اعتیاد بیفتد. بنابراین اجازه دهید با عواقب از دست دادن شغلش رو به رو شود.

مسئولیتهای او را به عهده نگیرید 

 آیا در حال انجام دادن یک سری از وظایفی هستند که قبلا فرد معتاد مسئولیت انجام آن را به عهده داشته است و مثلا کار های اطراف خانه را انجام می‌دهید که قبل از سوء مصرف مواد او انجام می داده است؟ آیا مسئولیت فرزندان را خود تنهایی به عهده گرفته اید اما قبلاً هر دو نفر با هم تقسیم می کردید؟ اگر شما در حال انجام کاری هستید که فرد معتاد اگر هوشیار بود خودش انجام می داد، به نوعی به او این امکان را می دهید تا از مسئولیت های خود دور شود.

 

به او وام ندهید

اگر به هر دلیلی به شخصی مبتلا به سوء مصرف پول  بدهید، ممکن است برای تهیه مواد و الکل از آن استفاده کند بنابراین نباید او را از نظر مالی برای خرید دوباره مواد مخدر توانمند کنید.

 

او را از مشکل حقوقی نجات ندهید

نجات دادن فوری افراد از مسائل قانونی ممکن است در وهله اول شما را خوشحال کند و به نظر برسد که کمک بزرگی انجام داده اید اما در اصل فقط باعث می‌شود که فرد معتاد با عواقب ناشی از اعتیاد خود روبرو نشود و برای ترک اعتیاد اقدامی انجام ندهد.

منابع :

  1. https://www.verywellmind.com/how-to-stop-enabling-an-alcoholic-63083
  2. https://www.addictioncenter.com/treatment/stage-intervention/what-is-an-enabler/
  3. https://beginningstreatment.com/how-to-say-no-to-an-addict-you-love/
نقش خانواده در ترک اعتیاد
ترک اعتیاد در دوران بارداری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

قبلا ثبت نام کردید؟

دسته بندی ها

تماس سریع