logo (1)

چند راهکار کلیدی برای ترک اعتیاد فوری

ترک اعتیاد فوری
 • برای ترک اعتیاد چه کنم؟

  بیماری اعتیاد مزمن، فرسایشی و قدرتمند است. گاهی آن را به اژدهای چند سری تشبیه می‌کنند که هر چقدر گردنش را بزنی سرهای بیشتری جایگزین قبلی‌ها می‌شوند. مهم نیست که تا چه اندازه احساس درماندگی دارید یا چقدر در این مسیر اشتباه جلو رفته‌اید. اعتیاد قابل درمان است. برای ترک اعتیاد فوری کافی است از کمک تخصصی بهره گرفته و به متد‌ها پایبند بمانید. در ادامه تعدادی از راهکارهای لازم برای درمان را معرفی می‌نماییم:

  متدهای ترک اعتیاد فوری

  ۱. پذیرش

  زمانی که مشکلی پیدا می‌کنیم و در صدد رفع آن هستیم، قبل از هر چیز باید بپذیریم که مشکلی وجود دارد. پذیرش قدم اول برای شروع هر درمانی است. شخص باید به این باور برسد که به بیماری اعتیاد مبتلا شده و این مسئله زندگی اش را به مخاطره انداخته است. چیزی به نام استفاده تفریحی یا کنترل شده وجود ندارد. زمانی که شما مواد اعتیاد آوری را وارد بدن می کنید یک چرخه واکنش‌های زنجیره‌ای شروع می‌شود که فرد روی هیچ کدام از آنها تسلطی نخواهد داشت.

  ۲.یک ناظم تعیین کنید

  ناظم را از بین تیم درمانتان و یا از میان دوستان و اعضای خانواده انتخاب کنید. این فرد باید بتواند در طی روز شما را چک کند و از طرفی دسترسی به او آسان باشد. زمانیکه شما بدانید درباره روند درمان و نحوه انجام آن باید به کسی پاسخگو باشید این دیسیپلین ذهنی بسیار کمک کننده خواهد بود.

                                                                                                                 شخص در دوران بیماری کنترلی بر روی مصرف و عواقب آن ندارد

  ۳. ورزش باید در برنامه روزانه باشد

  بارها عنوان کرده‌ایم که بیماری‌هایی مانند اعتیاد و افسردگی به شدت تحت تاثیر هورمون‌ها هستند. هورمون‌های شادی با تحرک جسمی افزایش یافته و حس نشاط در فرد ایجاد می‌کنند که در مبارزه بسیار به کار خواهد آمد. در روتین روزانه یک برنامه تمرینی سبک قرار دهید. این برنامه را با توجه به شرایط جسمانی و روحیات خود طراحی کنید به طوری که انجامش مخاطره آمیز نباشد. مشورت با درمانگر‌تان می‌تواند مفید باشد.

  ۴. انگیزه

  دارن هاردی می‌گوید: «اگر به شما ۱۰ دلار پیشنهاد دهم تا به کمک یک تخته چوب باریک از روی یک ساختمان به ساختمان دیگر بروید احتمالا به من می‌خندید. اما اگر فرزندتان در یک اتاق شعله‌ور این ساختمان گرفتار شده باشد و تنها راه رسیدن به او گذشتن از روی آن تخته باریک باشد چه؟ ۱۰ دلار باشد یا نباشد شما بی درنگ به راه می‌افتید. چه چیز در این میان تغییر کرده است؟ توانایی‌های شما ثابت بودند ولی انگیزه دیگری مطرح شده بود.» چنانچه در مبارزه با اعتیاد احساس ضعف دارید قبل از شروع درمان با کمک درمانگر، انگیزه مهم خود را بیابید. بقیه کارها آسان خواهد بود.

  ۵. درمان رفتاری شناختی (CBT)

  در یک مطالعه روانشناسی از داوطلبین خواسته شد برای ۵ دقیقه به فیل صورتی فکر نکنند. سپس از آنها پرسیده شد که چقدر در این کار موفق بودند. تقریبا همه شرکت‌کنندگان اعتراف کردند که فیل صورتی مرتبا در ذهن‌شان پدیدار می‌شده است. در آزمایش دوم از آن‌ها خواسته شد این‌بار برای فکر نکردن به فیل صورتی، به میمون آبی فکر کنند! تقریبا همه داوطلبین با جایگزینی این فکر ، تصویر مضحک قبلی را ناپدید کردند. این آزمایش به ظاهر ساده سر منشا بسیاری از متدهای کنترل ذهن است. زمانیکه یک فکر آزاردهنده در قالب‌های مختلف مانند ولع برای مصرف به ذهن‌تان هجوم می‌آورد تنها راه مبارزه، جایگزینی و مشغولیت ذهنی با مسئله‌ای دیگر است. تکنیک‌های CBT جهت ترک اعتیاد فوری بر یافتن این جایگزین‌ها تمرکز دارند.

                                                                                                                یک فعالیت سبک روزانه تاثیر بزرگی در رهایی از اعتیاد دارد

  ۶. یافتن یک دل‌مشغولی جدید

  همه ما از کودکی تا به امروز حسرت انجام کارهایی را داشته‌ایم که هرگز فرصت و موقعیت آنها را پیدا نکرده‌ایم. یک لیست تهیه کنید و در دسترس‌ترین آن‌ها را گلچین نمایید. با کمک درمانگر خود یک برنامه جهت شروع و تجربه این دل‌مشغولی طراحی کنید. یافته‌ها ثابت کرده انجام یک سرگرمی دلخواه به مغز کمک می‌کند خود را مجددا بازیابی کند. نتایج شما را شگفت زده خواهد کرد.

  ۷. تمرینات خودشناسی را انجام دهید

  یکی از مهمترین دلایل شمار زیادی از بیماری‌های سلامت روان که اعتیاد را هم می‌توان به نوعی جز آنها تلقی کرد؛ عدم علاقه فرد به خودش است. این عدم علاقه در اکثر مواقع به عدم شناخت کافی ما از خودمان برمی‌گردد. یک روان‌درمانگر که زمانی خود نیز درگیر این بیماری بوده است می گوید: «ما هرگز وقت نکردیم درست با هم آشنا شویم.» این در مورد بسیاری از ما مصداق دارد. زمانیکه شما با خودتان آشنا شوید، فعالیت‌های آسیب‌زا برای همیشه ناپدید می‌شوند و ترک اعتیاد فوری امکان‌پذیر می‌شود.

  ۸. مسئولیت پذیر باشید

  یکی از مواردی که اکثر بیماران اعتیاد در آن مشترکند مقصر دانستن اطرافیان، جامعه، خانواده، گذشته و هر کسی به غیر از خودشان در رسیدن به شرایط کنونی است. شاید این حقیقت دردناک باشد اما زندگی شما نتیجه مستقیم تصمیمات خود شما و تنها خود شماست. مسئولیت شرایط به وجود آمده را بپذیرید. سپس بدون خود تخریبی و با دید باز شروع به گرفتن تصمیمات درست کنید

                                                                                                                 پرداختن به یک دل‌مشغولی در دوران ترک اعتیاد به مغز کمک می‌کند فعالیت‌های گذشته را از سر بگیرد

  کلینیک اعصاب و روان راه احیا به کمک درمانگران با تجربه خود راهکارهای فراوانی برای ترک اعتیاد فوری دارد. خدماتی چون مشاوره رایگان شما را برای شروع درمان آماده خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که برای موفقیت لازم نیست کل مسیر را ببینید. چالش فقط یافتن محل اولین قدم است.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button