logo (1)

چپ دستی محدودیت یا مزیت ؟

چپ دستی

چپ دستی محدودیت یا مزیت ؟

‍ ده فعالیتی که چپ دست‌ها بهتر از راست‌ دست‌ها انجام می‌دهند: قسمت اول – رانندگی /چپ دستی

درباره خودمان بیشتربدانیم

یک موسسه بیمه، تخفیف قابل توجه‌ای را برای رانندگان چپ دست در نظر گرفته است، چرا که براساس مطالعات، این افراد کمتر منجر به بروز حوادث رانندگی می‌شوند.

ولی آیا رانندگان چپ دست از نمونه‌ها راست دست بهتر هستند؟ براساس یک سری مطالعات در مقیاس کوچک، جواب این سوال مثبت است. یک موسسه آنلاین فعال در حوزه بیمه ماشین با نام زبرا در تحقیقاتی با عنوان Handedness Research سرمایه‌گذاری کرده است. این تحقیقات بر روی عادت‌های رانندگی ۱۵۰۰ راننده مختلف در طول یک دهه صورت گرفته است. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رانندگانی که چپ دست هستند نسبت به رانندگان راست دست تصادفات کمتری داشته‌اند.

به گفته دکتر گِلِن هِیورشم که سرپرستی این مطالعه را برعهده داشته، این امر می‌تواند به دلیل رانندگی آمریکایی‌ها در سمت راست جاده باشد. بدین صورت که افراد چپ دست همواره حواس‌شان به سمتی که در آن قوی هستند، یعنی سمت چپ خواهد بود. همچنین موسسه زبرا به رانندگان چپ دستی که در این مطالعات شرکت کرده بودند تخفیف ویژه‌ای برای بیمه ماشین اعطا نموده است. همچنین براساس یک مطالعه در کشور انگلستان که در یک موسسه آموزش رانندگی صورت گرفته، افراد چپ دست ۱۰ درصد بیشتر از رانندگان راست دست در همان دفعه اول در آزمون رانندگی قبول می‌شوند.

علت چپ‌دستی

یک روانشناس دیگر نیز گفت: علت دقیق چپ‌دستی مشخص نیست و نظریه‌های مختلفی وراثت، یادگیری و فعالیت‌های مغزی در دوران جنینی و رشد را عامل تعیین چپ‌دستی یا راست‌دستی می‌دانند.

زارعی تصریح کرد: به‌تازگی ژنی کشف شده که گمان می‌رود عامل بروز چپ‌دستی باشد، در افراد حاوی این ژن، بخش راست مغز کار کنترل سرعت و زبان را بر عهده دارد و بخش چپ مغز مسئول احساسات است و همچنین در افراد راست‌دست که فاقد این ژن هستند، وظیفه هر نیمکره مغز برعکس است.

وی افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که در رحم مادر، مغز کودکان چپ‌دست آزادانه‌تر از مغز کودکان راست‌دست رشد می‌کند اما دانشمندان ثابت کرده‌اند که بین دو دسته یاد شده هیچ تفاوتی به لحاظ اخلاقی یا رفتاری وجود ندارد و هر دو قشر مورد بحث، از نرخ برابرِ سازگاری، احساسی بودن، هوشیاری، هیجانی بودن و میزان تمرکز برخوردار هستند.

زارعی گفت: ناگفته نمانده چپ‌دست‌ها درک بهتر و عمیق‌تری از جنس مخالف خود داشته و روابط بهتر و پایدارتری دارند البته بهترین ازدواج آن است که دو چپ‌دست با هم ازدواج کنند اما اگر با یک فرد چپ‌دست زندگی می‌کنید بدانید آرامش حاکی از درک متقابل در زندگی شما مشهود است.

وی در پایان به خبرنگار چپ‌دست ایسنا یادآور شد: با توجه به علوم اثبات‌شده در مورد چپ‌دست‌ها باید بدانیم اگر چپ‌دست نباشیم باخته‌ایم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button