logo (1)

چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

اعتماد به نفس
 • چگونه اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم؟

  چند روش ساده برای افزایش اعتماد به نفس

  احساسی که نسبت به خود دارید بسیار بر نحوه زندگی و تعامل با دیگران تأثیر می گذارد. اگر نسبت به خود اطمینان دارید، تمایل دارید که خود را مثبت ببینید و در واقع از گذراندن وقت با مردم و اطرافیان لذت می برید.

  با این حال، اگر در دریای خودناباوری ، تردید و خجالت غرق شده اید، اغلب خود را از دیگران جدا کرده و منزوی می کنید و از تعامل و ارتباط با مردم جلوگیری می کنید. این اضطرابی که هنگام روبرو شدن با مردم احساس می کنید ، شما را بسیار عقب نگه می دارد و برای سلامتی عاطفی و سلامتی جسمی شما خوب نیست. اگر اعتماد به نفس پایینی دارید باید در این مورد کاری انجام دهید.

  اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس این نیست که وارد اتاق شوید و فکر کنید از همه بهتر هستید ، بلکه لازم است خودتان را با هیچکس مقایسه نکنید.

  در اینجا نکاتی ساده و کاربردی برای تقویت اعتماد به نفس شما آورده شده است.

  1- از برچسب زدن خود به عنوان ناجور، ترسو یا خجالتی خودداری کنید.

  وقتی بر خود برچسب ناجور، ترسو یا خجالتی می زنید، ناخودآگاه به ذهن خود می گویید که طبق آن رفتار کند و از نظر روانشناختی ذهن تمایل به برآورده ساختن آن انتظارات را دارد. به جای برچسب زدن و گفتگوی منفی با خود، خود را دارای اعتماد به نفس و قوی تصور کنید و تصدیق کنید. چشمان خود را برای یک دقیقه ببندید و خود را در موقعیت های مختلف همانطور که دوست دارید تجسم کنید.

  تشویق کننده خودتان باشید. کارشناسان معتقدند که تأیید مثبت و عملکردهای ذهنی خوب مانند تصویر کردن خود یا پیروزی در رسیدن به هدفی می تواند منجر به احساس اعتماد به نفس بیشتر شود و مغز شما را برای موفقیت آماده کند. به قول معروف ، “دیدن باور داشتن” است. خود را با اعتماد به نفس تصور کنید و به زودی شروع به بروز رفتاری می کنید که گواهی بر این “واقعیت” جدید است.

  1. اعتماد به نفس

   اعتماد به نفس

   تشخیص دهید که دنیا روی شما متمرکز نشده است.

  این بدان معناست که شما نباید بیش از حد درمورد اینکه چه هستید یا چه کاری انجام می دهید (یا انجام نمی دهید) حساس باشید. شما همیشه در مرکز صحنه نیستید. نیازی به مشغولیت با خود و کمال گرایی نیست.

  تلاش برای جلب رضایت همه یا بی عیب بودن را فراموش کنید. تلاش برای کامل بودن و لذت دادن به مردم، فشار زیادی به شما وارد می کند و اضطراب بی مورد ایجاد می کند. علاوه بر این ، مردم بیش از حد به مسائل خود مشغول هستند و نمی توانند به هر حرکت شما توجه زیادی نشان دهند.

  1. بر خلاف خودتان روی افراد دیگر تمرکز کنید.

  اگر اعتماد به نفس و خودآگاهی شما در موقعیت های اجتماعی کم است ، به جای تمرکز بر ناجور بودن خود، توجه خود را به دیگران و آنچه که آنها می گویند یا انجام می دهند متمرکز کنید.

  به عنوان مثال، به این فکر کنید که پسر یا دختری که با او صحبت می کنید جالب است. آنها را ترغیب کنید بیشتر درباره خود صحبت کنند و واقعاً کنجکاو باشید و به گفته های او علاقه نشان دهید. مردم به طور کلی می خواهند در مورد خودشان صحبت کنند، شنیده و درک شوند. وقتی شما مشتاق و مایل باشید که به آنها گوش فرا دهید و واقعاً سخنان آنها را بشنوید، آنها این کار را دوست خواهند داشت.

  این عادت تمرکز بیشتر بر روی آنچه در دیگران دوست دارید در مقابل آنچه در خودتان دوست ندارید ، نه تنها به شما کمک می کند تا تقریباً در همه موقعیت های اجتماعی ابراز وجود و راحتی بیشتری کنید ، بلکه بلافاصله باعث می شود احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید.

  راهکارهایی برای ایجاد اعتماد به نفس

  4- خود را برای آنچه که هستید بشناسید (و بپذیرید).

  ژنرال ارتش ، استراتژیست و فیلسوف نظامی چینی، سان تزو، نویسنده کتاب تحسین شده بین المللی هنر جنگ ، گفت: “خود را بشناس و در همه نبردها پیروز خواهی شد.” حتی در نبرد با عدم اعتماد به نفس، برای پیروزی باید خود را بشناسید.

  شناختن خود با این درک شروع می شود که افراد همه یکسان نیستند و اوضاع اجتماعی برای همه مناسب نیست. ممکن است در جمع های بزرگ اعتماد به نفس نداشته باشید، اما در تعاملات گروهی یک به یک و کوچک جسور و مطمئن باشید. همه ما هدایای منحصر به فرد و شیوه های بی نظیر بیان خود را داریم.

  به عنوان مثال افراد درونگرا اعتماد به نفس آرامی دارند که متأسفانه اغلب با خجالتی بودن اشتباه گرفته می شود. آنها طبیعتاً کم حرف هستند و ترجیح می دهند وقت را تنها بگذارند. با این حال، این ویژگی طبیعی به آنها هدایای منحصر به فرد خاصی می دهد ، از جمله توانایی گوش دادن بهتر از اکثر مردم و مشاهده چیزهایی که دیگران نمی دانند.

  اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس

  5-فعالیت هایی را انجام دهید که از آن لذت می برید.

  این که آیا خواندن کتاب، نواختن یک ساز موسیقی، دوچرخه سواری یا ماهیگیری است، آنچه را که واقعاً از آن لذت می برید انجام دهید و باعث می شود که شما اغلب واقعا خوشحال شوید. این باعث افزایش عزت نفس، تسکین نفس شما می شود و به شما امکان می دهد با هدایا و استعدادهای خود شناخته شوید. این امر به نوبه خود باعث تقویت اعتقاد به نفس شما می شود و اعتماد به نفس شما را به طور تصاعدی افزایش می دهد.

  کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button