logo (1)

چگونه در دوران کووید-19 به نوجوان خود کمک کنید؟

 • فارغ التحصیلی ها. جشنهای فارغ التحصیلی. جشن رسیدن به سن تکلیف. بر میتصوا و بت میتصوا. سفرهای دانشجویی. فصلهای ورزشی. بازیهای مدرسه. بحران کووید-19 همه آنها را لغو کرده است و نوجوانان درد و رنج آن را حس میکنند.

  و این رویدادهای مهم ازدسترفته تازه آغاز کار است. بسیاری از دانشآموزان سال آخر دبیرستان ناگهان برنامه کالج خود برای پاییز را در حال تغییر مداوم میبینند، و فشار اقتصادی باعث شده بسیاری از خانوادهها اضطراب شدیدی را متحمل شوند. همه اینها در حالی است که نوجوانان در خانه منزوی شدهاند و از نزدیکترین گروههای پشتیبان خود دور ماندهاند: دوستان و همسنوسالها.

  پس پدر و مادرها باید چه کار کنند؟ دکتر «Bridgid Conn»، روانشناس بالینی در بخش نوجوانان و جوانان Children’s Hospital Los Angeles، توصیههایی را برای مقابله نوجوانان با این چالشها مطرح میکند.

  احساسات آنها را تأیید کنید

  وقتی نوجوانان میگویند به خاطر لغو شدن جشن فارغالتحصیلی، مراسم فارغالتحصیلی یا مهمانی تولد ناراحت یا غمگین هستند، وسوسه میشوید که به آنها بگویید نیمه پر لیوان را ببینند. این کار را نکنید.

  دکتر Conn میگوید «غالباً اولین پاسخ والدین این است که نظر آنها را عوض کنند و عباراتی مانند «حداقل همین که سالم و تندرستی خوب است» یا «در آینده تجربیات فوقالعاده دیگری خواهی داشت» را بگویند.» اما این باعث سرخوردگی نوجوانان میشود، چون فکر میکنند آنها را درک نکردهاید.

  راه بهتر؟ گوش دهید و ابراز همدلی کنید. او میگوید خیلی بهتر است بگویید «بله واقعاً سخت است. میدانم که برای آن سخت تلاش کردهای – بابت این اتفاق متأسفم.» «به آنها فرصت دهید موضوع را هضم کنند.»

  مراقب خواب بیش از حد آنها باشید

  بحران کووید-19 همه افراد را در هر سن و سالی زودرنج و خسته کرده است. ممکن است برخی نوجوانان با خوابیدن کل روز به این احساسات واکنش نشان دهند. اجازه ندهید این کار را بکنند.

  دکتر Conn توضیح میدهد که «خواب بیش از حد برای سلامت ذهن مناسب نیست و میتواند یکی از نشانههای افسردگی باشد.» «و اگر نوجوان شما کل روز را میخوابد و کل شب بیدار است، وقتی زندگی به روال عادی برگردد تنظیم کردن دوباره ساعت خواب بسیار سخت میشود.»

  او اضافه میکند که، قطعاً لازم نیست نوجوانها ساعت 6 صبح بیدار شوند. اما مطمئن شوید که در همان ساعات صبحگاهی بیدار شوند.

  برنامهای منظم داشته باشید

  نوجوانان را تشویق کنید که به برنامه روزانه پایبند باشند. برنامه شامل این موارد میشود: بهموقع غذا خوردن، انجام تکالیف مدرسه، کمک به انجام کارهای خانه، ارتباط مجازی با دوستان، کنترل خواب روزانه و تماشای تلویزیون.

  یک ایده خوب این است که یک جدول زمانبندی تصویری درست کنید – کارهایی که باید انجام شود را بنویسید و جایی بچسبانید. حتماً کارهای مد نظر نوجوانان را هم وارد لیست کنید و زمانهای فراغت و تفریح هم در آن بگنجانید. او تأکید میکند که «لیست را طوری تهیه کنید که قابل انجام باشد.» «قرار نیست نوجوان خود را تحت فشار قرار دهید؛ فقط باید چارچوبی را برای روز خود ایجاد کنید.»

  اجازه دهید نوجوانها درباره جشنهای مجازی تصمیم بگیرند

  دکتر Conn اشاره میکند که «نوجوانی دورهای است که او میخواهد بیشتر استقلال داشته باشد و بیشتر انتخاب کند.» «اینکه به آنها بگویید نه، نمیتوانی هیچکدام از کارهای قبلیات را انجام دهی برای آنها بسیار سخت است. آنها حس میکنند کنترلی روی زندگیشان ندارند.»

  به همین خاطر والدین باید اجازه دهند خود نوجوانان انتخاب کنند که چطور این رویدادهای ازدسترفته را مورد توجه قرار دهند. او میگوید «ممکن است بعضی نوجوانان برای برگزاری جشن فارغالتحصیلی مجازی هیجان داشته باشند، اما برخی هم بگویند حس عجیبی دارد که لباس بپوشم و جلوی کامپیوتر بنشینم». «آنها را مجبور نکنید. کار را به خودشان بسپارید.»

  و اگر نوجوان شما میخواهد بعد از این بحران جشن تولد یا مهمانی فارغالتحصیلی بگیرد، حتماً آن را برگزار کنید. اجازه ندهید بعد از اینکه دوباره زندگی به روال شلوغ خود برگشت این مسئله فراموش شود.

  تحرک داشته باشید

  عدم فعالیت فیزیکی میتواند منجر به افسردگی شود یا افسردگی موجود را تشدید کند. دکتر Conn میگوید «نوجوانها نیاز دارند که با رعایت فاصله و پوشیدن ماسک، فعالیت ورزشی داشته باشند.» «حتی قدم زدن در اطراف خانه هم میتواند مفید باشد.»

  گزینههای دیگر هم شامل کلاسهای رقص آنلاین و ویدئوهای ورزشی است. یوگا و حرکات کششی ملایم به کمک ویدئوها یا اپلیکیشنهای تلفن همراه نیز میتواند به گذران وقت و تغییر خلقوخوی آنها کمک کند.

  نوجوانها را به کمک کردن تشویق کنید

  کمک کردن به دیگران میتواند حس توانمندی را به نوجوانها بدهد و مانع از حس درماندگی در آنها شود. این کمکها میتواند چیزهای سادهای باشد مثل خرید کردن برای پدربزرگ و مادربزرگ، دوختن ماسک برای همسایهها یا زنگ زدن به دوستی که شرایط خوبی ندارد.

  او میگوید «این فرصت خوبی برای نوجوانان است تا خودشان را به عنوان یک رهبر ببینند و راههایی برای کمک به دیگران و اجتماع پیدا کنند.»

  با فرزند نوجوان – و خودتان – مهربان باشید

  دکتر Conn میگوید «والدین و سرپرستان باید مراقب سلامت ذهنی خود باشند». «در حال حاضر چیزهای ناشناخته و مبهم زیادی پیش روی ماست همه ما نیاز داریم که با خودمان مهربان باشیم! ما باید همدلی و دلسوزی را نه فقط برای نوجوانها، که برای خودمان هم داشته باشیم.»

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button