خشم

چگونه عدم کنترل خشم به مه مغزی ختم می شود؟

 • چگونه عدم کنترل خشم به مه مغزی ختم می شود؟

  خداوند غریزه های متفاوتی را در وجود ما انسان ها قرار داده است. هر کدام از این غریزه ها با هدف های خاصی به ما کمک می کنند. برای مثال غریزه ی خشم و عصبانیت برای اوقاتی است که ما نیاز به دفاع از جان و مال خود داریم و یا در مقابل حملات حیوان ها از آن استفاده می‌کنیم تا جان خود را حفظ کنیم. در صورتی که در میان همنوعان خود قادر نباشیم کنترل خشم کنیم، باید منتظر عواقب آن باشیم. خیلی‌ از جوانان امروزی تصور درستی نسبت به عصبانیت ندارند و بدون آنکه بتوانند کنترل خشم کنند به راحتی خود را در جهنم خشم و عصبانیت می اندازد. اما نظر شما چیست؟ به نظرتان خودمان در این شرایط غیر عادی فرو می رویم یا اینکه شرایط خارجی است که باعث میشود دچار عصبانیت شویم؟

  آیا کنترل خشم امکان دارد؟

  اگر می خواهیم در لحظه ی عصبانیت دچار عدم کنترل خویش نشویم و حالت های مختلفی از مه مغزی برایمان ایجاد نشود باید علت عصبانیت را برطرف کنیم. البته به طور کلی می توانیم این موضوع را در دو مبحث مطرح کنیم. یعنی مبحث اول مربوط به شرایط و علت های عصبانیت و مبحث دوم هم مربوط به نحوه ی کنترل خشم می شود. اهمیت این دو مبحث هم در ارتباط با دیگران مشخص خواهد شد. یعنی دیگران توان تحمل هیچ فرد بد اخلاق و عصبانی را ندارند و همچنین چنین فردی مشکلات زیادی را به وجود خواهد آورد. اگر کسی نمی تواند خشم خود را کنترل کند، باید هر چه سریعتر خودشناسی کند و بداند که چه شرایط یا چه عواملی باعث به وجود آمدن حالت خشم در او می شود. در هر صورت امکان مدیریت عصبانیت وجود دارد.

  خشم

  خشم

  چه شرایطی خشم را تولید می کند

  اولین درسی که از خودشناسی باید بتوانید یاد بگیرید این است که شرایط بحرانی را شناسایی کنید. یعنی هر کس باید شرایطی که در آن کنترل خود را به طور کلی از دست می دهد را به طور دقیق بشناسد. این شرایط برای همه یکسان نیست ولی بعضی شرایط عمومی هستند و می توانم برخی از آنها را برایتان ذکر کنم. این موارد عبارتند از:

  • تصادفات رانندگی :

  معمولاً این اتفاق، خشم غیر منتظره و لحظه ای را ایجاد می کند که توان کنترل آن از دست افراد خارج است. در تصادف یا شما مقصر هستید و یا طرف مقابلتان و باید بدانید این مقصر بودن را پلیس مشخص می کند لذا هرگونه عصبانیت و مواردی که بعد از این خشم مانند فحاشی به وجود می آیند، هیچ تاثیری در تعیین مقصر ندارند و فقط باعث دردسر و مه مغزی می شوند.

  • دعواهای خانوادگی :

  مشاجره هایی که احیاناً در میان اعضای خانواده ها صورت می گیرد، قالباً بستر ایجاد هزاران مشکل روحی هستند و یکی از ساده ترین آنها مه مغزی و خشم بی انتها از یکدیگر می باشد. سعی کنید همیشه حرمت خود را حفظ کنید و وارد هیچ بحثی نشوید زیرا این بحث ها نتیجه محور و عقلانی نیستند و در بیشتر اوقات بر پایه ی عواطف شکل میگیرند، لذا با استدلال های عقلی قابل حل نخواهند بود. از این مشاجره ها پرهیز کنید.

  بهترین راه ها برای کنترل خشم

  • اولین و بهترین راهکار این است که فوراً از محلی که باعث خشم شما شده است دور شوید.
  • اگر امکان چنین کاری برای شما میسر نبود می توانید در همان مکانی که قرار دارید با نوشیدن یک لیوان یا بطری آب، اندکی آرام شوید. خیلی ها علت این کار را نمی دانند. علت اینکه نوشیدن یک لیوان آب در لحظه ی عصبانیت بسیار حائز اهمیت میباشد، کم شدن آب بدن است. اما به نظرتان چرا در آن لحظه ها آب بدن کم می شود؟ به خاطر اینکه در لحظه ی خشم، سوخت و ساز بدن ما انسان ها بالا میرود و در نتیجه مقدار زیادی از آب بدن خود را از دست می دهیم؛ لذا باید فوراً آب بنوشیم تا بتوانیم در حالت طبیعی و عادی قرار بگیریم.
  • پیاده روی کنید و حتی می توانید در حین پیاده روی به موسیقی دلخواهتان نیز گوش کنید. سعی کنید از فضاهای باز همچون پارک ها، خیابان های بدون ماشین و مکان هایی مانند این موارد برای پیاده روی استفاده کنید.
  • به مکان های تفریحی بروید و از امکانات آنها استفاده کنید. مثلاً می توانید به استخر بروید یا حتی می توانید از پاساژ های جدیدی که در شهرتان ساخته شده است، دیدن کنید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  داشتن رابطه ی نابرابر در زندگی به طور وحشتناکی مه مغزی ایجاد می کند
  باورهای منفی یا همان مه مغزی را چگونه از بین ببریم؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button