logo (1)

کابوس

 • آیا دلیل کابوس‌های خود را می‌دانید؟

  بعضی از محققان رویاهای منفی یا کابوس را تمرین تهدید می‌نامند، جایی که تهدیدهای احتمالی را که در زندگی واقعی با آن‌ها ممکن است روبرو شویم را تکرار می‌کنیم.محققان دیگر می‌گویند که مردم در حال وقوع حوادث ناراحت کننده روز هستند. بیشتر کابوس‌های متنوع باغ مربوط به استرس است.

  با این حال، اگر کابوس‌ها مکررا تکرار شوند، فرد ممکن است دچار اختلال کابوس (که قبلاً اختلال اضطراب رویایی بود) باشد. کابوس‌ها در بین دختران بیشتر از پسران هستند، که وقایع زندگی آن‌ها قبل از ۱۰ سالگی شروع می‌شود.کودکان و نوجوانان تمایل به تجربه بیشتر کابوس دارند و فرکانس آن در بزرگسالان کمتر است. در حدود نیمی از جمعیت بالغ به نسبت، کابوس‌ها را تجربه می‌کنند.

  چرخه بدن طی مراحل مختلف خواب، از خواب سبک گرفته تا خواب عمیق REM اتفاق می‌افتد. خواب REM از طریق سیگنال‌های pons، که در پایه مغز قرار دارد اتفاق می‌افتد. این در واقع، جایی است که سیگنال‌های مربوط به خواب REM منشا می‌گیرد و سیگنال‌های نخاع خاموش می‌شوند.به همین دلیل بدن هنگام خواب عمیق حرکت نمی‌کند. اما اگر pons این سیگنال‌ها را خاموش نکنند، فرد ممکن است رویای خود را از نظر جسمی اجرا کند. این مشکل معروف به اختلال رفتار خواب REM است.به عنوان مثال اگر فرد در کابوس در حال دویدن باشد، ممکن است به معنای واقعی کلمه شروع به دویدن کند.

  علائم و نشانه‌های کابوس‌ها، همانطور که توسط DSM-5 طبقه‌بندی شده است:تکرار رؤیاهای طولانی، کاملاً بی‌روح و به یاد ماندنی که معمولاً تلاش‌هایی را برای جلوگیری از تهدید برای بقا، امنیت یا یکپارچگی جسمی انجام می‌دهند و عموماً در نیمه دوم قسمت اصلی خواب اتفاق می‌افتد.کابوس‌ها ممکن است با وقایع آسیب زا یا نامطلوب، خواب نامنظم، کمبود خواب و تأخیر جت (Jet Lag) افزایش یابد. حدود ۱ درصد از بزرگسالانی که کابوس‌های مکرر را تجربه می‌کنند، ممکن است از خوابیدن جلوگیری کنند و باید به دنبال کمک باشند. این افراد ممکن است عملکرد کامل در محل کار، مدرسه یا زندگی خانگی داشته باشند.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button