کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

 • کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

  اعتماد به نفس از مهم ترین ویژگی های شخصیتی است. که می تواند تاثیر مستقیمی در روند زندگی شخصی و اجتماعی فرد دارد. به همین دلیل است که معمولا افراد فاقد اعتماد به نفس بیشتر از سایر افراد دچار استرس و اضطراب می شوند. به طور کلی افرادی که از نداشتن اعتماد به نفس رنج می برند. دائما استرس شکست های احتمالی، قضاوت شدن توسط دیگران، مورد نقد و بررسی قرار داده شدن کارهایشان و همچنین روبه رو شدن با افراد دارای اعتماد به نفس را تحمل می نمایند. به همین دلیل است که برای کنترل استرس در ابتدا نیاز است تا به تقویت اعتماد به نفس خود، بپردازید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با راهکارهایی برای تقویت اعتماد به نفس، به طور کلی آشنا کنیم.

  کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

  کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

  6 راهکار برای تقویت اعتماد به نفس

  از آنجایی که اعتماد به نفس مجموعه ای از ویژگی ها، توانایی ها، مهارت های گفتاری و رفتاری و همچنین قضاوت های فرد می باشد. تقویت هر کدام از این موارد مستقیما در تقویت اعتماد به نفس فرد تاثیر گذار می باشد. از جمله راهکارهای افزایش اعتماد به نفس می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

  کنترل استرس با تقویت اعتماد به نفس

  از مقایسه نمودن پرهیز کنید:

  برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. در ابتدا باید دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید. خداوند انسان های زیادی را آفریده است. که هیچ کدام شبیه به هم نیستند. بنابراین توانایی و مهارت های انسان ها نیز با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال اگر فردی در زمینه طراحی موفق است. ممکن است در زمینه نویسندگی ضعیف عمل کند. فرد دیگری نیز ممکن است در زمینه طراحی ضعیف باشد. اما از مهارت بسیار بالایی در زمینه نویسندگی برخوردار باشد. به همین دلیل است که از راهکارهای موثر در تقویت اعتماد به نفس، پرهیز از قضاوت کردن خود با دیگران است.

  به سلامت جسمی خود اهمیت دهید:

  از دیگر مواردی که تاثیر مستقیم بر میزان اعتماد به نفس افراد دارد. سلامت جسمی و تناسب اندام آن ها می باشد. به همین منظور اگر می خواهید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید. کافی است از تغذیه سالم استفاده کنید و ورزش را در برنامه روزانه خود جای دهید. با توجه به تحقیقاتی که روی افراد مختلف از جمله ورزشکاران انجام شده است. افرادی که به سلامت جسمی خود اهمیت می دهند، بیشتر از سایر افراد دارای اعتماد به نفس می باشند.

  خودتان را دوست داشته باشید:

  نکته دیگری که باید در تقویت اعتماد به نفس به آن توجه نمایید. این است: ” تا زمانی که شما خودتان را دوست نداشته باشید، دیگران نیز شما را دوست نخواهند داشت.” لطفا این جمله را فراموش نکنید. معمولا بیشتر افرادی که دچار کمبود اعتماد به نفس هستند. احساس می کنند، کسی آن ها را دوست ندارد. قطعا اگر با همچین احساسی روبه رو شدید، بدانید که شما خودتان را دوست ندارید. به همین دلیل اگر می خواهید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید. در اولین قدم سعی کنید خود را دوست داشته باشید.

  مهارت های خود را تقویت کنید:

  یکی دیگر از راه های تقویت اعتماد به نفس، شناخت مهارت های خود و تقویت نمودن آن ها است. به طور کلی افرادی که در یک زمینه مشخص و تخصصی از مهارت بالایی برخوردار هستند. از اعتماد به نفس بیشتری نسبت به دیگران نیز برخوردار اند. همچنین سعی کنید علایق خود را بشناسید و در زمینه آن به کسب مهارت بپردازید. هر چه اطلاعات و توانایی های شما افزایش پیدا کند. طبیعتا اعتماد به نفس شما نیز افزایش خواهد یافت.

  ضعف های خود را برطرف نمایید:

  از اصلی ترین دلایل کمبود اعتماد به نفس، ترس و ضعف های فرد می باشد. افرادی که در یک موضوع مشخص دچار ضعف می باشند. هنگام روبه رو شدن با آن به شدت دچار استرس می شوند. که این استرس نشانه کمبود اعتماد به نفس فرد است. اگر می خواهید از بروز همچین شرایطی جلوگیری نمایید. بهتر است خودتان شرایطی را فراهم نمایید تا، با ترس ها و ضعف هایتان روبه رو شوید.

  برنامه ریزی داشته باشید:

  از مهم ترین راهکارهای تقویت اعتماد به نفس می توان به برنامه ریزی داشتن اشاره نمود. معمولا افرادی که برنامه ریزی دارند. می دانند دقیقا قرار است چه کاری را انجام دهند. به همین دلیل دچار سردرگمی و استرس نمی شوند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  تاثیر اعتماد به نفس بر استرس
  خشنودی در رابطه زناشویی

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button