logo (1)

فواید یوگا برای کودکان

 • آیا شما ورزش یوگا را دوست دارید و می‌خواهید کودک تان هم در این ورزش با شما همراه باشد؟ می‌خواهید کودک شما راه سالمی برای صرف انرژی و کشش بدنش پیدا کند؟ اگر این چنین است، یوگا همان چیزی است که به دنبالش هستید. حتی کودکان هم می‌توانند از فواید جسمی و روحی یوگا بهره‌مند شوند.

  چاقی، مشکل بزرگ جوامع امروزی است. به عنوان یک مادر هر کاری که از دست شما برمی‌آید انجام دهید تا کودکتان را تشویق به تحرک بیشتر در طول روز کنید. من همیشه کودکان خود را به بازی و داشتن حرکت تشویق می‌کنم چون می‌دانم برای آنان مفید است.

  راهنمای ما موارد مفید بسیاری را در اختیار شما می‌گذارد، مثل نکات ایمنی و حرکات مناسب برای کودکان.

  یوگا از طرق مختلف به کودک شما کمک می‌کند و در ضمن باعث تفریح آنان می‌شود. آنها بدون آنکه خودشان آگاه باشند که تا چه اندازه  ذهن و جسم شان از فواید یوگا بهره می برد، هر روز بی صبرانه منتظر حضور در کلاس خواهند بود.

  ۱- فواید یوگا در زمینه سلامتی کودکان

  اگر به دنبال روشی هستید تا سلامتی فرزندتان را حفظ یا افزایش دهید یوگا بهترین شروع است. تعدادی از فواید یوگا در اینجا ذکر می‌گردد.

  یوگا آگاهی و هشیاری نسبت به تنفس را آموزش می‌دهد

  اگر کودکان یاد بگیرند که تنفس خود را کنترل کنند، به آنان کمک می‌کند دردهای خود را بهتر تسکین دهند. اگر فرزندتان از بیماری رنج می‌برد که برای او دردناک است مثل میگرن، یوگا کمک می‌کند که بهتر بتواند با آن مقابله کند.

  یوگا موجب افزایش قدرت و بهبود وضعیت بدن در کودکان می شود

  یوگا شاید در نظر عموم ورزش آسانی بنظر برسد، اما نیازمند قدرت بدنی بسیاری است و بر توانایی بدنی کودک خواهد افزود. همچنانکه ماهیچه های کودک ساخته می‌شوند و او حرکات مختلف را بهتر یاد می‌گیرد، کودک آگاهی بیشتری بر روی حرکات خود خواهد داشت. حرکات مناسب کمک می‌کند که او بدون آسیب به بدن خود فعالیت‌های روزانه‌اش را انجام دهد.

  یوگا موجب سوختن چربی های اضافی و در امان بودن از بیماری ها می شود

  اگرچه یوگا ورزش سنگینی نیست، ولی برای قلب عالی است. مشاهدات نشان می‌دهد که ورزش یوگا سبب کاهش فشار خون، تنظیم ضربان قلب، تنفس بهتر و بهبود گردش خون می شود. قسمتی از سلامتی قلب می‌تواند به دلیل کاهش وزن در اثر یوگا باشد. گرچه در مقایسه با ورزش های سنگین، در یوگا کالری کمتری سوزانده می‌شود، ولی همین مقدار هم به کودک کمک می‌کند که مقداری از وزنش کم کند. خصوصا اگر با ورزشهای دیگر هم همراه باشد.

  یوگا کمک می‌کند فرزندتان شما خواب بهتری داشته باشد

  خواب کافی به کودک کمک می‌کند سیستم ایمنی وی به بهترین شکل عمل کند. وقتی سیستم ایمنی آنها درست باشد، بدن آنها می‌تواند با سرماخوردگی و آنفولانزا مقابله کند. علاوه بر فواید بدنی، در اثر خواب کافی و مناسب، خلق و خوی آنها نیز بهبود می‌یابد. این برای شما و کودک تان خبر خوبی است.

  یوگا موجب ایجاد عادت های سالم ورزشی در کودکان می شود

  هرساله  انسان های جوان بسیاری در اثر بیماری‌ها و امراضی که با ورزش کردن قابل پیشگیری هستند از دنیا می‌روند. یوگا تمرین خوبی است برای آغاز عادت به حرکات ورزشی. ورزش یوگا به سختی و مشکلی ورزش هایی مثل دو و غیره نیست. و وقتی کودک تان به تدریج به نرمش و کشش های یوگا عادت می‌کند احتمالا در آینده بیشتر به ورزش علاقه‌مند و پیگیر آن می‌شود.

   

  ۲- فواید روحی و ذهنی یوگا برای کودکان

  یوگا علاوه بر فواید بسیار جسمی، به بهبود ذهن و مغز کودک نیز کمک شایانی می‌کند. این فواید شامل بزرگسالان نیز می‌شود.

  یوگا اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد

  با همه فشارهایی که دانش آموزان امروزه در مدارس و رسانه‌ها با آن روبرو هستند، آنها به مهارتهایی برای مقابله با این استرس ها نیاز دارند. درس های آرام‌سازی که در یوگا آموزش داده می‌شود به آنها کمک می‌کند که این احساسات را مهار کنند.

  یوگا موجب افزایش عزت نفس کودکان می شود

  اطفال با یادگیری مهارتهای جدید و ورزش، با خود و توانایی‌هایشان احساس راحتی خواهند داشت. این ورزش می‌تواند کمبود عزت نفس در کودکان سنین مدرسه را بهبود بخشد. زمانی که یک کودک عزت نفس خود را افزایش می‌دهد، همه جنبه‌های زندگی او تغییر می‌یابد. این به آنها کمک می‌کند که بتوانند دوستان جدید پیدا کنند، نمرات بهتری بگیرند و حتی در فعالیت های فوق برنامه مدرسه شرکت کنند.

  یوگا موجب کنترل بیش فعالی کودکان می شود

  اگر کودک شما نا آرام و یا در موقعیت های خاص قدری خارج از کنترل است، احتمالا کودک شما مبتلا به بیش فعالی است. یک فعالیت آرامش بخش مثل یوگا که تا حدی سبب رها سازی از فشار و کاهش تحریک آنها می‌شود، برای اینگونه اطفال توصیه می‌شود. یوگا به عنوان راهکاری برای کودکان بیش فعال حتی برای مدت کوتاهی ارزش امتحان کردن دارد تا بفهمید که آیا این ورزش تاثیری بر رفتار او دارد یا خیر. بعضی از مطالعات و تحقیقات نشان داده که یوگا می‌تواند بر کودکانی که به دلیل اختلال بیش‌فعالی دچار ضعف تمرکز هستند موثر باشد.

  یوگا توانایی مدیریت استرس را در کودکان ایجاد می کند

  میزان تمرکزی که در ورزش یوگا مورد نیاز است به ایجاد توجه و تمرکز کودک کمک می‌کند که خود پادزهری قوی برای استرس است. تصور کنید که بعد از یک روز کاری سخت با انجام چند حرکت کششی چقدر احساس بهتری پیدا می‌کنید. کودک شما نیز همین حس خوب را بعد از حرکات کششی و آرام بخش خواهد داشت. استرس در اطفال می‌تواند به بحران تبدیل شود، درحالیکه والدین تصور می‌کنند که کودکان هیچگونه استرسی ندارند. یافتن راهی برای فائق آمدن بر استرس های دوران کودکی، آرامش بی نظیری را برای کودکان به همراه خواهد داشت.

  یوگا یه کودکان یاد می دهد چگونه در زمان حال زندگی کنند

  تمرکز کردن بر روی لحظه‌ای که در آن هستی در روزهای سخت و شلوغ کاری بس دشوار است. کودکان، بطور خاص به سختی می‌توانند که در لحظه حال بمانند و هر آنچه اتفاق افتاده است را رها کنند و یا از پیش‌بینی و بودن در آینده بپرهیزند. به نظر می‌رسد که فکرهای کوچک آنها به همان سرعت بدنشان حرکت می‌کند. یوگا به کودک شما کمک می‌کند که روی چیزهای دیگری غیر از مشکلاتی که با آن درگیر هستند تمرکز کند.‌ آنها وادار می‌شوند که آرام شوند و روی تنفس عمیق و نحوه حرکات خود متمرکز شوند.

   

  ۳- فواید یوگا در زمینه کمک به بهبود تحصیل کودکان

  یوگا ممکن است حتی بر روی بهبود کارایی کودک در مدرسه و کمک به رشد و شکوفایی او در تحصیل تاثیر بگذارد. با تعهد و عادت به انجام تمرینات یوگا، نمرات آنها بهتر می‌شود و همین نیز می‌تواند انگیزه آنها را نسبت به مدرسه و تحصیل نسبت به قبل افزایش دهد.

  یوگا بهبود تمرکز و توجه کودکان کمک می کند

  تمرینات یوگا نیازمند توجه و توانایی تمرکز حواس برای انجام حرکات است. این رفتار می‌تواند شامل تمام فعالیت های کودک شما در مدرسه نیز بشود. وقتی او بتواند حواس‌پرتی را کنار بگذارد و توجه خود را بر روی درس خود متمرکز کند، کارایی و راندمان او نیز افزایش می‌یابد.

  یوگا نظم و انضباط نتیجه بخش است

  بعضی از کودکان خشنودی و رضایت آنی و فوری می‌خواهند. یوگا به آنها نشان می‌دهد، که اگر خواهان مهارت در چیزی هستند، باید در انجام آن کار مداومت نشان دهند. یادگیری این نظم در مدرسه هم برای آنها مفید خواهد بود. و همچنین در تمام طول عمرشان با آنها همراه خواهد بود، خواه در محیط کار و یا در مدیریت مسایل مالی آنها.

  کمک به دانش‌آموزان حرکتی

  بعضی از دانش‌آموزان با گوش کردن و نگاه کردن یاد نمی‌گیرند، آنها با انجام کارها به شکل فیزیکی می‌توانند یاد بگیرند. به این دسته از دانش‌آموزان، یادگیران حرکتی می‌گویند. به همین دلیل است که یوگا برای این گروه دانش‌آموزان خوب است. می‌توان به آنها کمک کرد که در هنگام انجام حرکات یوگا مطالعه کنند و درس هایشان را فراگیرند. یا در موقع درس خواندن چندین دقیقه را به تمرینات یوگا اختصاص دهند تا به این ترتیب تمرکز آنها بر روی درس بهتر شود.

  یوگا موجب ترغیب به ابراز وجود و خلاقیت در کودکان می شود

  یوگا به کودک این فرصت را می‌دهد که خلاقیت خود را کشف کند و بهتر بتواند خود را بشناسد. ابراز وجود بخش مهمی از تکامل و رشد کودک را تشکیل می‌دهد و این قابلیت برای کودک لازم و ضروری است.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button