کلینیک راه احیاء

اسکیزوفرنی( Schizophrenia) چه نوع بیماری است؟

انسان ها به دلایل مختلفی ممکن است درگیر بیماری های خاص روانی شوند. یکی از این بیماری ها یا اختلالات عصبی که در اصل حادترین نوع بیماری های روانی در میان انسان ها به شمار می رود، اختلال اسکیزوفرنی است. این اختلال به اعمال و رفتار، نحوه تفکر شخص، درک کردن واقعیت و حتی بیان احساسات شخص آسیب می رساند. از این رو شخص در برقراری ارتباط با افراد جامعه دچار مشکل می شود.

بیماری اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی منجر به وحشت زدگی فرد بیمار شده و او را از انجام حالات طبیعی دور می کند. باید بگوییم این اختلال متاسفانه به هیچ عنوان قابل درمان نبوده و افرادی که به آن مبتلا می شوند، تا آخر عمر به این بیماری گرفتار هستند. البته این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان نمی توان این اختلال را کنترل نمود. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، با مراجعه به روانپزشک یا روانشناس می توانند روش های کنترل این اختلال را فراگیرند.

بیشتر مردم جامعه تصور می کنند که بیماری اسکیزوفرنی نوعی اختلال شخصیتی است. اما باید بگوییم چنین نیست. این بیماری نمونه ای از جنون در افرادی است که از بیماری اعصاب و روان رنج می برند. به گونه ای که قدرت تشخیص واقعیت را از تخیل از دست می دهند. به همین دلیل رفتارها و حالت های غیر طبیعی از خود نشان می دهند.

اسکیزوفرنی
اسکیزوفرنی

دلایل ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی 

به طور کلی نمی توانیم بروز یک مشکل خاص را، دلیلی برای ابتلا به بیماری شیزوفرنی در انسان ها بیان کنیم. اما برخی عوامل زیست محیطی و ژنتیکی وجود دارند که می توانند در بروز این بیماری تاثیرگذار باشند. از جمله این دلایل باید به موارد زیر اشاره کنیم:

عوامل زیست محیطی:

عوامل زیست محیطی بسیاری وجود دارند که می توانند در فرد خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی را افزایش دهند. از جمله مصرف مواد اعتیاد آور، تبعیض نژادی، عوامل استرس زا پیش از تولد، اختلال در خانواده، انزوای اجتماعی، سوء استفاده بدنی، جنسی و عاطفی، مهاجرت در شرایط سخت، بیکاری، مشاهده خشونت والدین، کمبود شرایط مسکن و … . از این میان باید بگوییم زندگی در شهرهای بزرگ نیز می تواند دلیل دیگری برای بلوغ زودرس و خطر ابتلا به این بیماری باشد.

عوامل ژنتیکی:

همانطور که می دانیم بیماری های بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. یکی از این بیماری ها اسکیزوفرنی است. به این صورت که اگر شخصی از اعضای فامیل درجه یک او به این اختلال دچار باشد، خطر ابتلای شخص به این بیماری را نیز افزایش می دهد. پس بهتر است به این مسئله با دقت بیشتری توجه نمایید.

فرم درخواست مشاوره اسکیزوفرنی

نشانه ها و علائم بروز بیماری شیزوفرنی

بروز هر نوع بیماری در بدن انسان، نشانه ها و علائم خاصی دارد. توجه به این نشانه ها است که به پزشکان کمک می کند تا بتوانند بروز بیماری ها و اختلالات مختلف را در بدن تشخیص دهند. بیماری اسکیزوفرنی از آنجایی که منجر به تغییر رفتار و اخلاق شخص نسبت به دنیای بیرون می شود، به راحتی قابل تشخیص است. تنها کافیست بروز برخی از حالت های خاص را در افراد بیمار مشاهده و بررسی کنید، تا بتوانید این بیماری را تشخیص دهید.

از جمله مهمترین نشانه ها و علائمی که افراد شیزوفرنی از خود نشان می دهند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • کاهش شدید اشتها
  • بیان حرف های نامربوط
  • گوشه گیری و کناره گیری از انسان های جامعه
  • دیدن چیزی که وجود ندارد یا به نوعی بروز توهم
  • زوال شخصیت که معمولا در بیماران اسکیزوفرنی به صورت اضطراب شدید نیز نمایان می شود.
  • هذیان گویی
  • احساس کنترل شدن توسط برخی نیروهای خارجی

اصولا افرادی که به بیماری شیزوفرنی مبتلا می شوند، به هیچ عنوان از خود نشانه های خارجی نشان نمی دهند. یعنی اقدام به انجام حرکت های خشونت آمیز بر علیه خود و دیگران نمی کنند. بلکه این دسته از بیماران تنها رفتارهای عجیبی دارند و در بیشتر مواقع با خود درگیر هستند. البته در افرادی که بیماری اسکیزوفرنی شدت یافته است، می توان شاهد عدم کنترل خشم نیز بود.

به طور کلی می توانیم بیان کنیم که بیماران شیزوفرنی در بیان هر نوع رفتاری، یا افراط می کنند و یا تفریط دارند. به گونه ای که نمی توان به سادگی رفتار آنها را در زمان پیش بینی کرد و بیان نمود که در مواجه با یک اتفاق چه واکنشی از خود نشان می دهند.

اسکیزوفرنی

تست های خودشناسی

راه احیا برای حل این مسئله آزمون های را طراحی کرده است کهبه شما کمک می کنند ویژگی ها و استعداد های خود را بشناسید

پکیج های مشاوره تلفنی

با استفاده از پکیج های مشاوره تلفنی به راحتی و بدون حضور در کلینیک می توانید از بیشترین خدمات کلینیک استفاده کنید

دریافت مشاوره رایگان

شما می توانید با استفاده از فرم مشاوره اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید . پس از دریافت اطلاعت با شما تماس گرفته خواهد شد و وقتی را تنظیم خواهیم کرد

Call Now Button