کلینیک راه احیاء

درمان افسردگی

درمان افسردگی یکی از موضوع های مهم در علم پزشکی است که باید بسیار جدی گرفته شود. چراکه اگر افسردگی درمان نشود می تواند زندگی فرد را مختل و چه بسا آن را غیر قابل تحمل کند. افسردگی انواع گوناگون دارد به همین دلیل درمان این بیماری هم به شیوه های مختلف انجام می شود. در این مقاله شیوه های درمان افسردگی را مورد بررسی قرار می دهیم.

افسردگی چیست؟

همه انسان ها در طول زندگی خود انواع چالش ها را تجربه می کنند و بدیهی است که این چالش ها روی خلق و روان انسان ها تاثیر می گذارد . مثلا شما ممکن است عزیزی را از دست بدهید، در کار خود توبیخ شوید، بیماری سخت و خاصی را تجربه کنید، نتوانید در یک شرایطی به خوبی با دیگران مدارا کنید یا به علت تغییر مکان در محله و شهر جدید احساس غریبگی کنید. در همه این موارد احتمالا چند روز یا حتی چند ماه احساس غم و اندوه داشته باشید که تا حد زیادی عادی تلقی می شود.

درمان این بیماری وقتی معنا پیدا می کند که احساسات شما بیشتر از چند ماه ادامه دار می شود و دیگر نمی توانید آن را تحمل کنید.

این احساسات می توانند شامل خشم، اندوه بسیار زیاد، ناامیدی، لذت نبردن از زندگی یا واکنش بیش از اندازه به تفاقات باشد.

در بیماری افسردگی که یک بیماری خلقی در نظر گرفته می شود نگرش فرد به شدت تحت تاثیر محیط اطراف قرار می گیرد. اما نتیجه افسردگی در همه افراد یکسان بروز نمی کند. به همین دلیل برای درمان افسردگی ابتدا باید نوع آن تشخیص داده شود و سپس با توجه به آن اقدامات لازم صورت پذیرد.

افسردگی روی سلامت جسمی هم تاثیر می گذارد و باعث افزایش ضریب خطر سکته مغزی، بیماری های قلبی، آلزایمر، دیابت و حتی ابتلا به عفونت می شود.

درمان افسردگی
درمان افسردگی

موانع درمان افسردگی

تشخیص

بزرگ ترین مشکلی که برای درمان افسردگی وجود دارد موضوع تشخیص این بیماری است. هنوز مرز مشخصی بین یک فرد سالم با افسرده وجود ندارد. افسردگی بیماری نیست که بتوان با تجهیزات آزمایشگاهی آن را تشخیص داد. حتی گاهی ممکن است از روی رفتارهای ظاهری هم نتوان پی به وجود این بیماری برد. این موضوع هم در مورد کودکان و هم بزرگسالان صدق می کند. گاهی کودکان افسرده افکار نومیدانه خود را با کسی در میان نمی گذارند و این باعث می شود بی انگیزگی آنها نشانه ای از تنبل بودن آنها تلقی شود.

گاهی برای تشخیص افسردگی بزرگسالان تنها از پرسشنامه استفاده می شود که ممکن است شیوه چندان کاملی هم نباشد. در بیشتر موارد استفاده از این شیوه برای تشخیص افسردگی در کودکان ناممکن است.

درمان

روش درمان این افسردگی هم موضوعی است که هنوز روی آن اتفاق نظر وجود ندارد! عده­ای از افراد فکر می کنند افسردگی یک بیماری روحی است که با گذشته افراد ارتباط مهمی دارد. اما برخی دیگر معتقدند این بیماری حاصل نقص در عملکرد قسمتی از مغز است.

این مشکلات گاهی درمان آن را به تاخیر می اندازد یا ممکن است منجر به شیوه درمانی نامناسب شود.

شیوه های درمان افسردگی

درمان افسردگی در درجه اول به نوع افسردگی بستگی دارد. اگر افسردگی خفیف باشد می توان آن را با چند روش ساده درمان کرد. اگر هم شدید باشد ممکن است ترکیبی از انواع روش ها مورد نیاز باشد. در کل می توان شیوه های درمان این بیماری طبق موارد زیر دسته بندی کرد:

تغییر سبک زندگی

برای تغییر سبک زندگی باید این موارد  را در نظر بگیریم:

  • ورزش کردن به صورت مرتب
  • تنظیم خواب به صورتی که فرد 8 ساعت بخوابد و صبح زود بیدار شود
  • رژیم غذایی سالم
  • انجام کارهایی که ذهن را ساکت می کند مانند گوش دادن به موسیقی، خواندن شعر و غیره
  • همدلی با دیگران
  • یادگیری مهارت های جدیدی که فرد به آنها علاقه دارد

گرچه ممکن است تغییر سبک زندگی در نگاه اول ساده به نظر برسد ولی نقش بسیار قدرتمندی در درمان این نوع بیماری دارد. به عنوان مثال ورزش کردن باعث افزایش سروتونین در بدن می شود و دیگر مواد شیمیایی بدن را نیز تنظیم می کند. ورزش هایی مانند شنا، کوهنوردی، اسب سواری و پیاده روی در فضاهایی مانند ساحل یا جنگل به آرامش اعصاب و روان کمک شایانی می کنند.

مواد مغذی باعث پرانرژی بودن بدن و کاهش نوسان خلق و خو می شود. در طب سنتی خوردن بیش از حد مواد غذایی که طبع سرد دارند مضر تشخیص داده می شوند. توصیه می شود در کنار این مواد حتما از موادی که طبع گرم دارند استفاده شود تا بدن حالت خمودگی و کسالت نداشته باشد.

خواب مناسب هم نقش زیادی روی کنترل خلق و خوی دارد.

کمبود خواب می تواند منجر به خستگی، دمدمی مزاجی، زودرنجی و غیره شود.

روابط اجتماعی قوی تا حد زیادی در درمان افسردگی موثر است. ارتباط منظم با دوستان و خانواده و به اشتراک گذاشتن تجربیات تا حد زیادی از رنج شما می کاهد. همچنن، شما از تجربیات آنها هم استفاده می کنید.

فرم درخواست مشاوره افسردگی و اضطراب

دارو درمانی

هنگامی که افسردگی شدید باشد ممکن است موارد اشاره شده نتواند حلال مشکل باشد. در این صورت دارو درمانی می تواند تا حد زیادی موثر باشد. در این شیوه برای درمان این بیماری از داروهای ضد افسردگی استفاده می شود.

این داروها با توجه به نوع افسردگی تجویز می شوند. سرترالین، فلوکستین، پروپرانول و سیتالوپرام جزو داروهای پر مصرف برای درمان افسردگی هستند. این داروها با افزایش سروتونین در مغز باعث شادی افراد می شود و در درمان وسواس های فکری و عملی نیز نقش مهمی دارند.

متاسفانه باور غلطی وجود دارد که باعث می شود افراد به علت ترس از مصرف دارو به پزشک مراجعه نکنند. آنها فکر می کنند که داروهای ضد افسردگی اعتیادآور هستند. ولی در واقع چنین نیست و اگر پزشک تشخیص دهد شما دیگر به مصرف دارو نیاز ندارید می تواند با روش های ساده ای آن را قطع کند.

مشاوره درمانی

بیشتر افسردگی ها ناشی از افکار اشتباهی است که در ذهن افراد وجود دارد و به دلیل عدم آگاهی در طی چندین سال در وجود فرد ریشه انداخته است و حاصل آن رنج و ناراحتی است. در این موارد گرچه تجویز دارو می تواند برای دوره ای مفید باشد اما درمان افسردگی قطعی نخواهد بود.

متاسفانه برخی پزشکان بدون اینکه درمان های مشاوره ای را در کنار دارو درمانی توصیه  کنند فقط دارو تجویز می کنند. این باعث می شود که فرد پس از قطع کردن دارو دوباره به حالت اولیه برگردد و از درمان افسردگی ناامید شود. بسیاری از بیماری های افسردگی به علت این است که افراد شیوه های مدیریت احساسات خود را یاد نگرفته اند و دارو نمی تواند این مشکل را حل کند.

مواردی هم وجود دارد که فرد به علت مشکلاتی در کودکی دچار افسردگی شده است و خود از آن بی خبر است. در این موارد روانکاو با پرسش سوالاتی به این موضوع پی می برد و با آگاه ساختن فرد از آن موضوع باعث حل آن می شود.

مثلا فردی را در نظر بگیرید که همیشه در جمع به علت عدم اعتماد به نفس سرکوب شده است.

چنین فردی پس از مدتی ترجیح خواهد داد از جمع فاصله بگیرد. این فاصله خود باعث افسردگی می شود. پزشک ممکن است برای درمان افسردگی او دارویی مانند سرترالین تجویز کند. اما، آیا دارو می تواند برای همیشه افکار فرد را تغییر دهد؟ در این موارد یک مشاوره درمانی خوب می تواند فرد را از افکار خود آگاه کند و اعتماد به نفس او را تقویت کند.

درمان گروهی افسردگی

گاهی درمان افسردگی به صورت گروهی نتیجه بهتری از درمان افسردگی به صورت فردی دارد. هنگامی که شما به صورت فردی نزد مشاور می روید می توانید به او اعتماد کنید و حتی حرف هایی را که در زندگی جرات نکرده اید به کسی بگویید با او مطرح کنید. اما، گاه درمان این بیماری به صورت گروهی موفق تر عمل می کند. چراکه چندین نفر که همان مشکل شما را دارند یا قبلا آن را داشته اند همزمان در جلسه حاضر می شوند. فرد افسرده می بیند که تنها نیست و افراد دیگری هم از این مشکل رنج برده اند. این هم باعث تحمل فشار روانی می شود و هم به افراد کمک می کند تا از تجربیات هم استفاده کنند.

درمان افسردگی با گیاهان دارویی

طب سنتی همواره در درمان انواع بیماری ها موثر بوده است و افسردگی هم از آن مستثنی نیست. گیاهان دارویی زیادی وجود دارند که باعث تمدد اعصاب و کاهش افسردگی می شوند. از میان این گیاهان می توان به سنبل الطیب، اسطوخودوس، گل راعی، بابونه، جینکوبیلوبا، رزماری و آشواگاندا اشاره کرد. البته موارد شدید افسردگی تنها با گیاهان دارویی قابل درمان نیست.

 درمان افسردگی با معنوی درمانی

شاید باور نکنید ولی این شیوه ای است که در سراسر جهان از آن استفاده می شود و واقعا هم جواب می دهد. در این شیوه فرد کم کم یاد می گیرد که برخلاف تصور خودش ذهن او قابل کنترل است. فرد عبارت از ذهن نیست و چیز بالاتری است که می تواند ذهن خود را ببیند و آن را تحت سلطه خود دربیاورد.

معنوی درمانی حتی از مشاوره درمانی هم موفق تر عمل می کند. در این شیوه از فرد خواسته نمی شود تا احساساتی مانند خشم، کینه، نفرت، مقایسه و نیاز به تایید دیگران را کنار بگذارد. بلکه ریشه این احساسات به او نشان داده می شود. بنابراین شما بدون هیچ تلاشی و با شناختن هویت واقعی این احساسات می توانید آنها را کنار بگذارید.

برای درمان این بیماری با معنوی درمانی از کتاب های مقدس و سخنان بزرگانی مانند حافظ و مولوی نیز استفاده می شود. روشن ضمیری نه تنها افسردگی را از بین می برد بلکه باعث ایجاد نوعی شادی بی سبب و انرژی بسیار زیاد در افراد می شود. چراکه آنها به ارزش والای انسانی خویش پی می برند. البته برای معنوی درمانی نباید به هر فردی اعتماد کنید.

بستری شدن

یکی دیگر از شیوه های درمان این بیماری بستری شدن است. وقتی افسردگی خیلی شدید است و حتی با وجود مصرف دارو احتمال می رود که فرد دست به اقدامات پرخطر مانند خودکشی بزند، پزشک بستری شدن را تجویز می کند. در طول دوران بستری داروهای خاصی به بیمار داده می شود و همچنین ممکن است از مشاوره درمانی هم استفاده شود. اگر پس از مدتی حال بیمار خوب شود پزشک مجوز مرخصی را صادر می کند.

درمان افسردگی
درمان افسردگی

آیا درمان افسردگی می تواند قطعی باشد؟

 در پاسخ به این سوال باید بگوییم درمان این بیماری به صورت قطعی به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر افسردگی از نوع خفیف باشد و به موقع برای آن اقدام شود حتما درمان خواهد شد. در مواقع افسردگی شدید ترکیب چند شیوه درمانی مانند دارو درمانی با مشاوره درمانی می تواند باعث درمان قطعی افسردگی شود.

اما، چنانچه افسردگی در فرد خیلی شدید باشد و علاوه بر آن فرد اختلالات روانی جدی تر هم داشته باشد امکان درمان افسردگی به صورت قطعی کم است. چراکه فرد قدرت تجزیه تحلیل خود را از دست داده است. به همین دلیل است که درمان افسردگی باید در مراحل اولیه بسیار جدی گرفته شود.

لازم است بدانید که بر طبق تحقیقات انجام شده درمان افسردگی به شیوه معنوی درمانی   معمولا بسیار موفق عمل می کند. اما، باید توسط یک فرد قابل اعتماد انجام شود. در این صورت تا آخر عمر خبری از افسردگی نیست.

درمان افسردگی در کودکان

درمان این نوع بیماری در کودکان به همان شیوه هایی که گفتیم انجام می شود. تفاوت در این است که در رفتار درمانی یا مشاوره درمانی کودکان والدین آنها نیز باید حضور داشته باشند تا باهم این مشکل را حل کنند. گاهی مدرسه هم برای حل این مشکل همکاری می کند.

در رفتار درمانی تلاش می شود تا کودکان رفتارهای منفی خود را به مثبت تبدیل کنند.  گاهی برای درمان در کودکان خانواده درمانی هم لازم است.

 جمع بندی

 این بیماری با توجه به نوع افسردگی انجام می شود اما در کل تشخیص و درمان این بیماری پیچیدگی ها و ظرافت های خاص خود را دارد. بنابراین، به جرات می توان گفت که این نوع درمان کار هر کسی نیست. اکنون دیگر در همه جای دنیا یک اتفاق نظر درباره انواع شیوه های درمان افسردگی وجود دارد. همه صاحبنظران معتقدند که فرد درمانگر باید آگاه، متعهد و دلسوز باشد تا بتواند تمام موارد تاثیرگذار را به خوبی شناسایی کند. او باید بتواند از هر درمان موثری بهره بگیرد.همچنین در کلینیک راه احیاء از متد جدید دستگاه آر تی ام اس برای درمان افسردگی استفاده می شود .

ویدئو های مرتبط با درمان افسردگی در کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

تست های خودشناسی

راه احیا برای حل این مسئله آزمون های را طراحی کرده است کهبه شما کمک می کنند ویژگی ها و استعداد های خود را بشناسید

پکیج های مشاوره تلفنی

با استفاده از پکیج های مشاوره تلفنی به راحتی و بدون حضور در کلینیک می توانید از بیشترین خدمات کلینیک استفاده کنید

دریافت مشاوره رایگان

شما می توانید با استفاده از فرم مشاوره اطلاعات خود را برای ما ارسال کنید . پس از دریافت اطلاعت با شما تماس گرفته خواهد شد و وقتی را تنظیم خواهیم کرد

Call Now Button