آر تی ام اس

دستگاه آر تی ام اس چیست ؟

در سال 1980 مرتون و مورتون با موفقیت از تحریک الکتریکی transcranial (TES) برای تحریک قشر مغز ( آر تی ام اس ) استفاده کردند. با این حال ، این روند بسیار ناراحت کننده بود ، و متعاقبا آنتونی تی. بارکر شروع به جستجوی جایگزینی برای روش تحریک الکتریکی مغز TES کرد وی شروع به کاوش در استفاده از میادین مغناطیسی برای تغییر سیگنال الکتریکی در مغز کرد و اولین دستگاههای TMS پایدار در سال 1985 اختراع گردیداین روش در ابتدا به عنوان وسایل تحقیقاتی مورد ارزیابی قرار گرفتند ولی ارزیابی از پتانسیل درمانی این دستگاه بعداً توسعه یافته است) FDA سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای اولین بار دستگاه های TMS را در اکتبر 2008 ابتدا در درمان بیماری افسردگی و سپس در درمان وسواس و پانیک و اختلال استرس بعد از حادثه و میگرن مورد تایید قرار داد و در مقالات برای درمان فیبرومالژی و پارکینسون و پای بی قرار استفاده درمانی ذکر شده است

تحریک مغناطیسی Transcranial Transcranial (rTMS) یک درمان مؤثر ، عاری از دارو ، غیر تهاجمی برای افسردگی است که از تحریک مغناطیسی برای تحریک نواحی مغز تنظیم کننده خلقی استفاده می کند.

مغز انسان ذاتاً ارگان الکتریکی است که از طریق انتقال سیگنالهای الکتریکی بین سلولهای عصبی عملکرد دارد. درمان rTMS با فرآیندهای طبیعی بدن شما به سادگی با افزایش تعداد و دفعات انجام چنین انتقالاتی کار می کند.

rTMS از انرژی مغناطیسی برای تحریک ناحیه ای از مغز که خلق و خو را تنظیم می کند ، استفاده می کند.

به همین ترتیب ، می تواند فعالیت را در نواحی متمرکز مغز تغییر داده و اثرات مورد نظر خود را به اثبات برساند که در درمان انواع مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی .پانیک.وسواس/میگرن وptsd مفید است.

تحقیقات نشان داده است که بخش اعظمی از بیمارانی که نسبت به داروهای ضد افسردگی پاسخگو نبودند ، هنگام درمان با rTMS بهبود قابل توجهی در علائم افسردگی خود تجربه می کنند .

چگونه تحریک مغناطیسی مکرر Transcranial (rTMS) کار می کند؟

آر تی ام اس از طریق یک میدان مغناطیسی پالس ، فعالیت الکتریکی مغز را تحت تأثیر قرار می دهد. این میدان مغناطیسی با عبور پالسهای جریان سریع از طریق سیم پیچ سیم ایجاد می شود. سیم پیچ سیم به صورت پلاستیکی قفل شده و در نزدیکی پوست سر بیمار قرار می گیرد تا میدان مغناطیسی در مناطق خاصی از مغز متمرکز شود. میدان مغناطیسی با خیال راحت می تواند بدون ایجاد درد به پوست سر و جمجمه نفوذ کند و در سلول های هدفمند مغزی جریان ایجاد کند. از آنجا که این تحریک در فواصل منظم داده می شود به آن TMS تکراری یا rTMS گفته می شود.

نحوه عملکرد دستگاه RTMS

نحوه ي عملكرد دستگاه rtms و موارد كاربرد آن: دستگاه rtms(تحريك مغناطيسي فراجمجمه اي)،از. سيم پيچي با روكش پلاستيكي تشكيل شده كه روي پوست سر قرار گرفته و باعث تحريك نواحي خاصي از قشر مغز ميگردد؛اين دستگاه به صورت كاملا ايمن و بدون درد و بدون عوارض جانبي و با روشي غير تهاجمي،باعث ايجاد جريان الكتريكي در نورون هاي مغزي ميگردد.اثر بخشي اين روش درماني بسيار سريع بوده به طوريكه پس از٢-٤هفته بهبودي قابل ملاحظه اي در كاهش علائم ديده ميشود. اين روش درماني براي بيماران افسرده به ويژه افرادي كه حتي يك دوره درمان دارويي و روان درماني ناموفق داشته اند بسيار موثر است،همچنين در مواردي مثل وزوز گوش،درمان سردردهاي ميگرني،درمان اختلالات اضطرابي،هراس ،اختلال استرس پس از سانحه و وسواس،نتيجه ي مطلوبي دارد.

مراحل درمان با دستگاه آر تی ام اس

 • در ابتدا باید روی صندلی مخصوصی بنشینید.
 • ابزار هایی روی سر شما قرار می گیرند که امکان ایجاد میدان مغناطیسی را فراهم می کنند.
 • این تحریکات الکتریکی باعث می شود که تمامی نورون های مغزی در یک ناحیه خاص درگیر شوند و فعالیت های کوتاه مدتی داشته باشند.
 • تحریک یا بازداری از فعالیت های مختلف مغزی باعث می شود که بسیاری از مهم ترین بیماری های روحی و روانی درمان شود.

درمان فیبرومیالژی با دستگاه RTMS

فیبرومالژی (FM) نوعی اختلال درد مزمن کلیه با علت ناشناخته است

. علائم مشخصه شامل درد گسترده و حساسیت عضلات است که به طور معمول با اختلال خواب ، خستگی ، علائم افسردگی و شکایات شناختی و علایم گوارشی همراه است. کالج روماتولوژی دانشکده آمریکایی معیارهای بیماری را در سال 1990 مشخص کرد ، که شامل درد حداقل 3 ماه بالاتر از دور کمر به صورت دو طرفه ، درد اسکلتی محوری و حساسیت 11 نقطه از 18 .

اگرچه FM با درد اسکلتی عضلانی مشخص می شود ، شواهد نشان می دهد که این یک اختلال عضلانی تنها نیست تاکنون ، جستجوی دلایل محیطی ، سیستمیک یا روانپزشکی برای FM ، علت خاصی را کشف نکرده است. در بررسی مداوم FM ، توجه بیشتر به فرآیندهای نظارتی مرکزی مرکز (نخاع و فوق نخاعی) انجام شده است . تحقیقات عصبی عملکردی برخی از ساختارهای خاص مغز (تالاموس ، قشر کینگزولال قدامی ، قشر مغز حسی ، ساختارهای لیمبی) را مشخص کرده است که به نظر می رسد درگیر تجربه درد هستند ، و اجزای حسی-تبعیض آمیز و عاطفی-تحریک درد به عنوان نواحی متمایز آناتومیکی مغز ظاهر می شوند . تغییرات عصبی ناشی از تحریک مضر می توانند عملکرد ناهنجاری (حساسیت زدایی) در این مناطق از مغز ایجاد کنند و یک مکان و مکانیسم ممکن را برای توضیح پدیدارشناسی سندرمهای درد مداوم و چند وجهی مانند FM ، که هیچ آسیب شناسی محیطی توضیحی آشکار ندارند ، پیشنهاد می کند.

FM نوعی بیماری است که دردهای مکرر با علائم مزمن ، اختلال در عملکرد و کاهش کیفیت زندگی دشوار وجود دارد.

درمان غالباً چند رشته ای است ، از آموزش ، داروهای درمانی ، فیزیوتراپی و درمان شناختی رفتاری استفاده می شودداروهای ضدافسردگی برای بهبود علائم FM شناخته شده است
تحریک مغناطیسی transcranial تکراری (rTMS) یک روش جدید و غیر تهاجمی تحریک مغز با استفاده از پالس مغناطیسی مختصر برای تحریک مغز است.

پالس های مغناطی جمجمه از مغز عبور می کنند و در قشر زیرین وارد می شود شواهدی وجود دارد که نشان می دهد یک پاسخ درمانی بالقوه به rTMS درفیبرومیالژی وجود دارد ، و هر دو نوع rTMS با فرکانس بالا که به قشر جلوی جلوی پشتی سمت چپ (DLPFC) و rTMS با فرکانس پایین اعمال شده در DLPFC راست (R-DLPFC) دارای اثر درمانی هستند

تحریک مستقیم قشر حرکتی با تحریک الکتریکی مزمن یا rTMS باعث کاهش درد مرکزی مزمن می شود . یک جلسه rTMS با فرکانس بالا (10 هرتز) که روی قشر حرکتی اعمال شده بود ، تا 8 روز می تواند درد مزمن را کاهش دهد ] ،

و جلسات ماهانه rTMS قادر به کنترل درد نوروپاتیک در بیمار بوده. بیشتر گزارش های rTMS اعمال شده بر قشر موتور از تحریک فرکانس بالا استفاده میشود ، تحریک فرکانس پایین (1 هرتز) قشر موتور باعث کاهش درد حاد می شود . علاوه بر این ، rTMS با فرکانس پایین (1 هرتز) که بر روی DLPFC راست اعمال شده است نشان می دهد که تحمل درد دو طرفه در داوطلبان سالم را افزایش می دهد .

آیا RTMS بی خطر است؟

شما می توانید اطمینان داشته باشید که rTMS به عنوان یک درمان قابل ملاحظه ای بی خطر ، با خطر بسیار کم عوارض جانبی در نظر گرفته می شود.

غالباً ، در جاهایی که مداخلات دیگر شکست خورده باشد ، کار می کند.

درمان rTMS کاملاً غیر تهاجمی است: نیازی به سوزن یا بیهوشی ندارد. از آنجا که تنها چیزی که وارد بدن شما می شود انرژی خالص است ، rTMS عاری از بسیاری از عوارض جانبی مرتبط با داروهای ضد افسردگی (شکایت معده ، کاهش میل جنسی و غیره) است. تقریباً بیش از نیم ساعت در هر جلسه به عنوان یک روش سرپایی انجام می شود. rtmsبدون نیاز به بیوشی و بدون درد انجام می گیرد و مانند ECTیا شوک نیست

تنها عارضه ان ممکن است سردرد درناحیه پالس ها با شد که با خوردن یک مسکن بر طرف می شود.

درمان انواع سردرد های میگرنی با دستگاه آر تی ام اس

یکی از مهم ترین کاربردهایی که دستگاه آر تی ام اس دارد درمان انواع سردردهای میگرنی می باشد. از جمله انواع آن ها:

 • سردرد میگرن عصبی
 • سردرد میگرن مزمن
 • سردرد میگرن قائدگی
 • سردرد تنشی

درمان انواع وسواس ها با دستگاه آر تی ام اس

افرادی که به انواع وسواس ها دچار هستند می توانند برای درمان و کاهش علائم وسواس هایشان از روش درمانی آر تی ام اس کمک بگیرند. انواع وسواس ها مثل:

 • اختلال وسواس فکری و عملی
 • اختلال وسواس مو کندن: مثل موی سر یا ابرو و مژه
 • اختلال وسواس پوست کندن: مثل پوست لب
 • اختلال وسواس بدریخت انگاری: در واقع اینان تصور می کنند که صورت و بدن شان بسیار زشت و غیر قابل تحمل است

درمان افسردگی با دستگاه آر تی ام اس

افسردگی نیز از جمله بیماری های شایع روانی است که این روز ها آمار ابتلا به آن بسیار قابل توجه می باشد. در ابتدای مسیر درمانی افراد تحت دارو درمانی قرار می گیرند اما در مواردی که افراد دچار افسردگی های مقاوم به دارو باشند بهترین جایگزین درمانی روش آر تی ام اس می باشد.

بنابراین در این موارد توصیه اکید به افراد این است که به یک روانپزشک خوب یا متخصص اعصاب خوب مراجعه کنید که با دستگاه تحریک مغناطیسی مغز rtms آر تی ام اس به درمان بیماران می پردازد.

فرم درخواست مشاوره RTMS

 

انواع موارد کاربرد دستگاه آر تی ام اس

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که مطرح می شود این است که دستگاه آر تی ام اس در درمان کدام بیماری ها اثر دارد؟.

انواع موارد کاربرد دستگاه آر تی ام اس از این قرار است:

 • درمان افسردگی
 • درمان اختلال اضطراب
 • درمان اختلال استرس
 • درمان اختلال وسواس
 • درمان توهمات شنوایی
 • درمان اختلال پارکینسون
 • درمان اسکیزوفرنی
 • درمان آسیب هایی مثل سکته مغزی
 • درمان اختلال دو قطبی
 • درمان بیماری صرع
 • درمان سردرد های میگرنی
 • درمان فلج صورت

عوارض دستگاه آر تی ام اس

همانطور که گفتیم این دستگاه به طور غیر تهاجمی عمل کرده و روی بیمار تاثیر می گذارد، بنابراین کمترین میزان عوارض را خواهد داشت. حتی عوارض این دستگاه نسبت به دارو نیز بسیار کمتر می باشد. بسیاری از دارو هایی که در بیماران اعصاب و روان استفاده می شوند بعد ها عوارضی دارند مانند خودکشی، اعتیاد به دارو و … که دستگاه آر تی ام اس چنین عوارضی نخواهد داشت. اگر بخواهیم به طور کلی یک عیب برای آر تی ام اس بیان کنیم بروز سردردی بلافاصله پس از درمان در برخی بیماران است که با گذشت چند ساعت بهبود می یابد. در موارد بسیار نادر نیز شاهد حساسیت پوستی یا اسپاسم موقتی در سر مشاهده شده است. برخی نیز ادعا می کنند احساس می کنند که سرشان سبک شده است.

هزینه درمانی با روش آر تی ام اس

واقعیتی که وجود دارد این است که هزینه هایی که برای درمان با دستگاه آر تی ام اس تعیین می شود با توجه به معیارهای مختلفی مشخص می گردد برای مثال:

 • تعداد جلسات درمانی
 • نوع اختلال و بیماری قابل درمان

در واقع هر بیماری که به پزشک مراجعه می کند با یکسری شرایط اختصاصی روبرو است. بنابراین هر بیمار بسته به این که چه درجه ای از بیماری ( از شدید تا خفیف) را تجربه می کند باید در تعدادی از جلسات درمانی شرکت کند. شدت و نوع بیماری باعث می شود که هر کسی نیازمند تعداد جلسات مشخصی باشد.

پس زمانی که بیماران به پزشکان مراجعه کردند و بعد از بررسی های لازم تعداد جلسات تقریبی تعیین می شود و هزینه ها حدودی اعلام می شود.

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button