ناموس چیست و بی‌ناموس کیست؟

 • ناموس چیست و بی‌ناموس کیست؟

  ما کلمهٔ «بی‌ناموس» را به عنوان دشنام و همینطور صفتی زشت و یک ضدارزش بسیار شنیده‌ایم؛ به چه کسی می‌گوییم ناموس؟

  ناموس در فرهنگ سنتی به جنس مؤنث گفته می‌شود. دختر، خواهر، مادر، همسر و مانند این ناموس نامیده می‌شود؛ آیا ما به کسی که خواهر نداشته باشد و یا مادرش را از دست داده باشد و یا همسری نداشته باشد، بی‌ناموس می‌گوییم؟ بی‌شک نه!

  بی‌ناموس مردی است که این‌ها را دارد اما نمی‌تواند بر آن‌ها سلطه داشته باشد و نگاه‌بان آن‌ها باشد و روابط و امور جنسی و نشست‌و‌برخاست آن‌ها را در کنترل خود داشته باشد. از این‌رو به هیچ زنی بی‌ناموس گفته نمی‌شود چراکه زنان وظیفه ندارند بر برادران و شوهران و پسران خود چنین اعمال قدرتی بکنند.

  ناموس در واقع یک شیء است. همان‌طور که انسان‌ها از وسایل خود نگهداری می‌کنند و تلاش می‌کنند آن‌ها را از دست دزدها – نامحرمان به اموال ما – دور نگه دارند، از «ناموس» خود هم باید نگاهبانی کنند که مبادا دست دزدها و نامحرمان به آن‌ها برسد.

  در این نگاه، زن به عنوان یک انسان، فاعلیت ندارد. خودش نمی‌تواند برای روابطش تصمیم بگیرد بلکه این مردان هستند که به صرف این‌که مرد هستند این وظیفه از جانب سنت یا خدا یا دین یا قوانین قبیله و مانند این به آن‌ها واگذار شده است.

  در این نگاه، مرد بی‌ناموس کسی است که زنان را به عنوان موجوداتی بالغ، عاقل، باشعور و مستقل در نظر می‌گیرد و اساساً همان حقوقی که برای یک مرد می‌شناسد برای زنان هم می‌شناسد و با اعمال قدرت نرسالارانه بر زنان مخالف است.

  در واقع در پسِ پشت این‌ ناموس‌پرستی و گفتمان ناموس‌محور، شی‌وارگی زنان و عدم بلوغ و استقلال آن‌ها خانه دارد.

  منِ مرد همان‌گونه که از یخچال خود و کامپیوتر و تلویزیون خود مراقبت می‌کنم و برای نوسانات برقی در مسیر آن محافظی کنترلی می‌گذارم، برای زنان نیز به عنوان اشیا محافظانی در نظر می‌گیرم. این محافظان در واقع همان جنس نر هستند.

  این ناموس‌ناموس‌کردن‌ها چیزی جز تخفیف و تحقیر زنان نیست و نکتهٔ زشت‌تر آن این است که کسانی این را به عنوان ارزش‌بخشی به زنان قلمداد می‌کنند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۰۱ رای
  انواع تنهایی از نگاه اروین یالوم
  مزایا و معایب VR تراپی

  نظرات (6)

  1. حسام موسی پور

   خب پس چرا خروس از مرغ ها محافظت میکند چرا شیر و ببر ها و شامپانزه های نر از قلمرو محافظت میکنند ؟ نمیشه که شما هم خدا بخواهید هم خرما

  2. علی

   نویسنده فوق متن فوق کوچک ترین آشنایی با مفاهیم سنتی،مفاهیم دینی و حتی معنای این واژه را ندارد.این دلیل نمیشود چون هر چیزی که کهنه است دیگر کارایی ندارد.ناموس در لغت به معنای عزت میباشد و از این رو زنان محرم را ناموس مینامند که در واقع آنها عزت مرد میباشند.غیرت داشتن هم به معنای تسلط داشتن نیست.در ازدواج مرد و زن نسبت به هم متعهد میشوند و وظایف و حقوقی نسبت یه هم دارند.یکی از وظایف مرد در قبال زن صیانت مالی و جسمی از زن است که غیرت لازمه وقوع چنین اتفاقی است و زن متعهد میشود در برابر برخی مسائل زندگی از شوهر پیروی کند.

  3. آریا

   ای کاش همه مثل شما همچین دیدی داشتن …

  4. پویان

   تموم شد ؟!
   خیلی تاثیر گذار بود

  5. ياسين

   بسيار نوشته بي ارزش و فاقد استدلال است

  6. امیر_فرنود

   با توجه به شرایط فعلی اجتماعی و روانی جامعه ما من این ناموس پرستی رو خیلیم مفید میدونم
   مموال مثال خواهر و مادر من اروپا با دامنو رکابی بگردن من مشکلی ندارم ولی تو یران مطمئنم مشمل دارم با این قضیه و مضر میدونم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button