logo (1)

چگونگی با فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید رفتار کنیم؟!

 • چگونگی با فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید رفتار کنیم؟!

  1-امنیت یک فرد پارانوئید را تقویت کنید: افراد پارانوئید بسیار ضعیف و شکننده هستند. آستانه تحمل و میزان تاب آوری حداقلی دارند؛ معمولا آنها با کوچکترین مساله ای به هم ریخته و فشار روانی شدیدی را تجربه می کنند.

  در اثر وحشت زدگی بسیار، نامناسب ترین رفتارها و عکس العمل ها را از خود نشان می دهند. ترس با روح و روان آنها به قدری عجین شده است که هیچ گاه نمی توانند و قدرت آن را نیز ندارند که نیمه پر لیوان را ببینند. به همین دلیل همیشه به دنبال بدترین ها و منفی ترین ها هستند.

  برای مقابله با این وضعیت روانی، لازم است فضای زندگی را حتی المقدور از هر نوع تنش و تشنج خالی کنید. در همه حال همدم و همراه فرد مبتلا باشید. سعی کنید در صورت بروز اتفاق ناخوشایند، رهایش نکرده و با تمام قوا سعی کنید حس اعتماد و امنیت او را اقناع نمائید.

  2-تصویر ذهنی یک فرد پارانوئیدی از خودش را مثبت کنید: پارانوئید ی ها تصور ذهنی مثبتی از خود ندارند، چون بسیار مورد انتقاد دیگران قرار گرفته اند، همیشه در حال دفاع از خود و محکوم کردن دیگران هستند، آنان را مدام مورد آماج اتهامات خود قرار می دهند. ایجاد و تقویت خودپنداره مثبت یکی از روشهای مفید برای مبارزه با حقارت و اعتماد به نفس پایین در این افراد است. صفات مثبت اخلاقی و شخصیتی او را برایش گوشزد کنید. برای رفتارهای مثبت و مفیدش، هرچند کوچک و جزیی، ارزش قائل شوید و آنها را تحسین کنید.

  یادتان باشد هرگز دچار اغراق و غلو نشوید، افراد پارانوئید بسیار باهوشند و خیلی سریع می توانند ادعاهای فریبنده و دروغین را از واقعیت تشخیص دهند، چه بسا به همین دلیل نیز ممکن است از تشویق های شما برداشت منفی داشته و آنها را نشانه ای بحق و منطقی برای بیشتر فرو رفتن در دنیای شک و سوء ظن خود قلمداد کنند.

  3- خشم فرد پارانوئیدی را کنترل کنید: تجربه هیجان خشم نه تنها بر شک و سوءظن افراد پارانویید دامن می زند بلکه آنان را بیش از پیش در افکار منفی و غیرمنطقی غرق می سازد که معمولا نیز در جهت تائید، تشدید و تقویت این حس منفی است.

  شما به عنوان فردی که با یک پارانوئید زندگی می کنید می توانید خشم او را کنترل کرده و مانع از پیامدهای منفی آن شوید. در اولین گام از خود شروع کنید، شما می توانید الگوی خوبی برای او باشید؛ با نمایش الگوهای رفتاری مناسب و مفید، او را با لذت فرو خوردن خشم و بخشیدن دیگران آشنا سازید، مثلا سعی کنید کمتر خشمگین شوید و یا به هنگام عصبانیت بر رفتارهای منفی خود کنترل بیشتری داشته باشید، همچنین گذشت کنید و خطاها و اشتباهات دیگران را نادیده بگیرید.

  به دیگر سخن، به طور مستقیم و کاملا ملموس به او نشان دهید که بداخلاقی و خشونت صفتی ناشایست اما کنترل شونده است و هرگز برازنده و شایسته یک فرد متشخص، باهوش و بااخلاق نیست.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۴ از ۵
  از مجموع ۱۷ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button