کلینیک راه احیاء

کتامین تراپی چیست؟

کتامین تراپی یک روش درمانی نوین برای افسردگی، اضطراب، و PTSD است که از داروی کتامین استفاده می‌کند. کتامین دارویی است که به عنوان بیهوشی تجویز می‌شود، اما در دوزهای پایین می‌تواند اثرات ضد افسردگی و ضد اضطرابی داشته باشد.

نحوه عملکرد کتامین تراپی

کتامین با مسدود کردن گیرنده‌های NMDA در مغز عمل می‌کند. این گیرنده‌ها نقش مهمی در انتقال درد و تنظیم خلق و خو دارند. با مسدود کردن این گیرنده‌ها، کتامین می‌تواند به طور موقت علائم افسردگی، اضطراب، و PTSD را کاهش دهد.

مزایای کتامین تراپی

 • اثرات سریع: کتامین می‌تواند در عرض چند ساعت علائم افسردگی، اضطراب، و PTSD را کاهش دهد.
 • اثرات پایدار: اثرات کتامین می‌تواند تا چند هفته یا چند ماه طول بکشد.
 • عوارض جانبی کم: کتامین در دوزهای پایین عوارض جانبی کمی دارد.

معایب کتامین تراپی

 • هزینه: کتامین تراپی می‌تواند گران باشد.
 • دسترسی: کتامین تراپی در همه جا به طور گسترده در دسترس نیست.
 • عوارض جانبی: کتامین می‌تواند عوارض جانبی مانند توهم، سرگیجه، و تهوع ایجاد کند.

موارد منع مصرف کتامین تراپی

 • بارداری و شیردهی: مصرف کتامین در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است.
 • بیماری های کبدی و کلیوی: مصرف کتامین در افراد مبتلا به بیماری های کبدی و کلیوی باید با احتیاط انجام شود.
 • سابقه تشنج: مصرف کتامین در افراد با سابقه تشنج می تواند خطر تشنج را افزایش دهد.

هشدار مصرف

 • مصرف خودسرانه کتامین خطرناک است و باید فقط تحت نظر پزشک انجام شود.
 • کتامین می تواند اعتیاد آور باشد.

کتامین چیست؟

کتامین نوعی داروی بیهوشی است. این دارو در سال ۱۹۶۳ به عنوان جایگزینی برای فن‌سیکلیدین و بیشتر برای استفاده در دامپزشکی تولید شد و بعدها برای انسان نیز استفاده شد، این دارو در مقایسه با داروهای مشابه کم‌خطرتر بود زیرا گردش خون و تنفس را کند نمی‌کرد. و عق زدن غیر ارادی را از کار نمی‌انداخت، امروزه از کتامین برای درمان افسردگی نیز استفاده میشود.
کتامین چطور عمل می‌کند؟

 

مکانیسم اثر کتامین نیز مانند فن سیکلیدین‌ها است، این ماده با بلوک گیرنده‌های گلوتامات ناحیه تالاموس مغز مانع انتقال پیام درد به سیستم لیمبیک می‌شود. کتامین سریع جذب و در تمام بافت بدن حتی مغز توزیع می‌شود.

کتامین و درمان افسردگی

سال‌هاست این سوال مطرح است که آیا این دارو در درمان افسردگی مفید است یا خیر، از نظر تاریخی از این دارو برای بیهوشی و گاهی هم برای به همراه داروهای آرام بخش و یا ضد درد استفاده می‌شد. و به تازگی از آن برای درمان افسردگی استفاده می‌شود.

کلینیک‌های مستقل زیادی در سراسر آمریکا از کتامین در درمان بیماران روانی استفاده میکنند. به ویژه بیمارانی که از درمانشان به شکل موثر ناامید شده‌اند.

در‌هر‌صورت اگر برای درمان افسردگی حتما باید یک پزشک متخصص تجویز کند، دوز مصرف کاملا مشخص باشد. و اطلاعات کافی را در اختیار بیمار بدهد. پزشک قبل از تجویز این دارو برای درمان بیماری افسردگی باید وضعیت قلبی و عروقی بیمار را بررسی کند. و در صورت وجود بیماری های قلبی عروقی نباید کتامین را تجویز کند.

کتامین و الکل

آزمایشات بالینی در کالج دانشگاهی لندن (یو سی ال)نشان می‌دهد فقط یک بار استفاده از یک دوز کتامین می‌تواند. به افرادی که زیاد الکل مصرف می‌کنند، در ترک الکل کمک کند.

وقتی دارو‌های آرام‌بخش برای این افراد تجویز شد تا حافظه‌شان را از میل به نوشیدن منحرف کند، آنها کمترنوشیدند. و در طول ۹ ماه میل کمتری به نوشیدن نوشابه‌های الکلی پیدا کردند.

پژوهشگران می‌گویند کتامین می‌تواند. برای درمان اعتیاد به الکل و موارد دیگر مفید باشد.

خطرات مصرف تفریحی این دارو:

 • مشکلات شدید مثانه
 • حالت تهوع
 • گیجی
 • از دست دادن حافظه
 • فلج ماهیچه‌ها
 • توهم

افسردگی

به نقل از پایگاه خبری بهداشت نیوز، محققان علوم پزشکی در انجمن روان پزشکی آمریکا اعلام کردند. با استفاده از داروی کتامین که در قالب اسپری بینی عرضه می‌شود می‌توان افسردگی شدید و افکار خودکشی را به سرعت کنترل کرد.

این مطالعه بر روی ۶۸ نفر با موفقیت انجام شد و دانشمندان چهار ساعت بعد از استفاده از دارو، و سپس ۲۴ ساعت و در مرحله بعدی، ۲۵ روز بعد، بیماران را کنترل کردند. پزشکان می‌گویند این روش درمانی، به سرعت و با دقت بالایی پاسخ می‌دهد و بیماران مبتلا به افسردگی شدید را از افکار خودکشی رها می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری یورک الرت در اینترنت، سازمان بهداشت جهانی از دهم اکتبر ۲۰۱۶، روز جهانی افسردگی، چالشی را برای مقابله با این اختلال خلقی آغاز کرده است. هدف جهانی این طرح، کمک به افراد افسرده است. افسردگی یک بیماری روانی‌ست که باعث احساس غم و ناراحتی مداوم و از دست‌دادن علاقه می‌شود. اکثر افراد بعضی از مواقع احساس ناراحتی، افسردگی و غم می‌کنند، احساس افسرده و غمگین بودن واکنشی طبیعی بدن به مشکلات زندگی و از دست‌دادن چیز‌ها و کسانی که به آن‌ها علاقه داریم، می‌باشد. اما زمانی که این احساس غم و اندوه شدید، بی‌امیدی، بیچارگی و بی‌ارزشی بیشتر از چند روز یا چند هفته طول بکشد، شما دچار بیماری افسردگی شده‌اید. اختلال افسردگی بر طرز فکر، احساس و رفتار تاثیر می‌گذارد.

افسردگی ممکن است باعث ابتلای به انواع بیماری‌های جسمی و روانی شود. افراد افسرده ممکن‌ است در انجام وظایف روزانه ناتوان بوده و حتی احساس کنند، زندگی ارزش زندگی کردن ندارد. برخلاف تصور افراد افسردگی فقط یک ضعف و ناتوانی نیست و نمی‌توان آنرا به سادگی نادیده گرفت، بلکه یک بیماری مزمن مانند بیماری‌های دیابت یا فشار خون است که باید برای درمان آن اقدام کرد. اکثر افراد مبتلا به بیماری افسردگی بعد از مصرف دارو، جلسات مشاوره و یا سایر اشکال درمان، بهبود می‌یابند.

در سال های گذشته تعداد افراد درگیر با بیماری افسردگی و به تبع آن مصرف داروهای آن به صورت چشمگیری افزایش یافته است. اغلب این داروها در کوتاه مدت تاثیری به همراه نداشته و علاوه بر آن با اثرات جانبی مخربی همراه هستند.
یکی از معدود داروهای افسردگی با اثر گذاری قوی و سریع «کتامین» است که در چند ساعت علائم این بیماری از این می برد. این دارو به حدی محبوب شده که در سراسر جهان کلینیک هایی با عنوان کتامین درمانی تاسیس شده اند.
در سال های گذشته تحقیقات بسیاری برای کاهش اثرات جانبی کتامین و بررسی علل اثرگذاری سریع آن صورت گرفته که دستاوردهای چندانی به همراه نداشته است، با این حال در روزهای گذشته محققان دانشگاه Zhejiang چین سازوکار اثرگذاری این دارو در مغز را کشف کرده اند که می تواند در بهینه سازی آن و حتی شناسایی جوانب مختلف افسردگی تاثیر به سزایی داشته باشد.

همچنین شما عزیزان می توانید جهت کم کردن اضطراب و استرس و درمان افسردگی از راههای جدیدتریم همچون دستگاه آر تی ام اس در کلینیک اعصاب و روان راه احیا و همینطور ترک اعتیاد با متد روز دنیا استفاده نمایید.

اثر درمانی کتامین بر روی اختلال افسردگی

ویژگی اختلال افسردگی تک قطبی یک دوره دو هفته ایی است که در آن تقریبا هرروزیا بیشتراوقات   روز خلق افسرده وجود دارد یا تقریبا در همه فعالیتها علاقه یا لذت از بین می رود سایرعلائم بالقوه عبارتند از: کاهش ویا افزایش وزن، تغییردراشتها، بی خوابی یا پرخوابی تقریبا هر روز، تحریک یا اختلال روانی- حرکتی تقریبا هر روز، خستگی یا از دست دادن انرژی تقریبا هر روز، احساس بی ارزشی یا گناه بیش از حد، اختلال در توجه و تمرکز، افکار مرگ و عقاید خودکشی مکرر، اقدام به خودکشی یا برنامه خودکشی. علائم اختلال افسردگی تک قطبی باعث ایجاد پریشانی یا اختلال قابل توجه در زمینه های اجتماعی، شغلی یا سایر زمینه های عملکردی می شود. برای دستیابی به معیارهای تشخیصی اختلال افسردگی تک قطبی نباید هیچ سابقه ای از یک بیماری جنون یا دوره اختلال دو قطبی وجود داشته باشد.

کتامین یک ترکیب مصنوعی است که انتقال دهنده عصبی به نام گلوتامات را تعدیل می کند مدتهاست که در محیط بالینی به عنوان بی حس کننده و ضد درد استفاده می شود و یک روان گردان است در دوز مناسب. 

کتامین تراپی به صورت  IV چگونه کار می کند؟

محققان کاملا مطمئن نیستند که کتامین چگونه کار می کند. از انجا که به افراد کمک می کند تا افسردگی شدید خود را بهتر کنترل کنند، مانند یک ضد افسردگی عمل میکند و در صورت عدم موفقیت بر سایر درمانها ؛ این عمل را انجام می دهد. اگر چه؛ محققان معتقدند که این مکانیسم کاملا متفاوت ازسایرروشهای داروهایی ضد افسردگی است.

امتیاز شما به این صفحه

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
Call Now Button