آسیب به سر چه بلایی بر سر مغز می‌آورد؟

 • آسیب به سر چه بلایی بر سر مغز می‌آورد؟

  افزایش روند آگاهی نسبت به ضربه‌های شدید وارده به سر که سبب ضربه مغزی(concussion)، آسیب‌ مغزی‌ تروماتیک و اختلالات عصبی شده‌اند محققان را بر آن داشته‌ که به‌منظور فهم جزئیات اتفاقاتی که به دنبال این ضربه‌ها در سر می‌افتند دست به مطالعاتی بزنند.

  به گفته Mehmet Kurt، مهندس مکانیکی که به بیومکانیک مغز و جمجمه احاطه‌ی کاملی دارد، مغز به‌دنبال صدمه به سر نه‌تنها مرتعش می‌شود بلکه این ارتعاش از الگوی خاصی نیز تبعیت می‌کند.

  تیم تحقیقاتی حاضر در این مطالعه حرکات منجر به ضربه‌مغزی را در گروه انسانی و نیز گروه شبیه‌سازی شده مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. نتیجه به این شکل بود که ضربه به سر سبب ایجاد شتاب‌های چرخشی داخل سر می‌شود که بنا به ساختار خاص مغز نقطه تمرکز این حرکات در جسم پینه‌ای(مرتبط‌کننده دو نیم‌کره به هم)و نواحی دور بطنی(نواحی لوب سفید که به فعال‌سازی سریع عضلات می‌انجامند) واقع شده است. طبیعتا هر چه میزان ضرب‌دیدگی برشی بیشتر باشد آسیب سلولی و بافتی نیز افزایش خواهد یافت و از آن‌جایی که این حرکات خطی نیستند افزایش اندکی در دامنه آن‌ها سبب ایجاد بدشکلی‌های عظیم و نامتناسبی در ساختار مغز می‌گردد.

  شناسایی دقیق قسمت‌هایی از مغز که به چنین ضربه‌هایی مستعتدترند مسیر مطالعات آینده خواهد بود.

  در پایان شایان ذکر است بگوییم از آن‌جا که هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار کودک و نوجوان آمریکایی دچار ضربه مغزی مرتبط با ورزش می‌شوند نتیجه این مطالعه یقینا دستاوردهای عملی زیادی به‌دنبال داشته است.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  دلایل و علائم افسردگی
  ویروس کرونا مغز را ۱۰ سال پیرتر می‌کند!!!

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button