آموزش وقت شناسی به کودکان

 • مسابقه زمان
  برای آموزش وقت شناسی به کودکان برای کودکتان مسابقه های متفاوتی در رابطه با زمان تعیین کنید. مثلا می توانید به او بگویید که اگر امروز یک ساعت درس بخواند، اجازه دارد برای بازی به پارک برود، یا اگر در مدت زمان کمی حمامش را تمام کند، جایزه خواهد گرفت. البته این بازی ها را هر روز انجام ندهید، چون کودک عادت می کند که بعد از انجام هر کاری جایزه بگیرد. این گونه به جای این که وقت را بشناسد، جایزه ها را خواهد شناخت.

  زمان را با عقربه های ساعت به کودکتان نشان دهید
  در اولین مرحله قبل از انجام بازی، به کودک عقربه های ساعت را نشان دهید و به او بگویید که وقتی عقربه ی کوچک از ۵ روی عدد ۶ رسید بازی کردن تمام می شود و او باید کار دیگری انجام دهد. البته باید دقت کنید که نباید از روش هایی مانند «هرکی باخت بازی تموم میشه یا هرکی ده تا گل زد برنده ست» استفاده کنید؛ زیرا کودک هیچ لذتی از بازی نخواهد برد و تمام ذهنش مشغول شمارش گل ها یا برد و باخت می شود.

  برای کارهای روزانه لیست درست کنید
  قدم بعدی برای آموزش مدیریت زمان به فرزندان  این است که از کارهای روزانه‌شان لیست درست کنید. این بهترین کاری است که می‌توانید برای کاهش استرس خانواده انجام دهید. در طول سال تحصیلی، معمولا برنامۀ روزانۀ بچه‌ها تغییر نمی‌کند و طبق روال مشخصی پیش می‌رود؛ مثلا لباس پوشیدن یا حمام کردن و… .

  به‌جای اینکه با دستور دادن به بچه‌ها، اذیتشان کنید، در انجام کارها همراهی‌شان کنید: یک لیست وظایف درست کنید که شامل کارهای بهداشت شخصی و وظایفی متناسب با سن کودک باشد. کودک را در قبال وظایفش جوابگو نگه دارید. وقتی از او این جمله‌ها را می‌شنوید: «اما من نمی‌دونستم!» یا «الان باید چه‌کار کنم؟» از او بخواهید از جدول زمان‌بندی استفاده کند. هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست.

  این کار ممکن است در ابتدا سخت باشد و فکر کنید ممکن نیست فرزند شما طبق برنامه پیش برود؛ اما کمی صبر لازم است تا یکی از مهم‌ترین مراحل آموزش مهارت مدیریت زمان به کودکان را انجام دهید.

  عقربه های ساعت را دستکاری نکنید
  بعضی از پدر و مادرها برای این که زودتر به کارهای خودشان برسند و از بازی با کودک شان راحت شوند، عقربه های ساعت را دستکاری می کنند و ساعتی دروغین به کودک خود نشان می دهند. اکیدا توصیه می کنیم که هرگز نباید دست به چنین کاری بزنید.

  زیرا اگر کودک بفهمد علی رغم این که بسیار از شما ناراحت خواهد شد و نمی تواند نسبت به شما اعتماد داشته باشد، بلکه دیگر به این گونه روش ها و تعیین زمان هیچ حس خوبی نخواهد داشت و تا مدت ها بعد هم از چنین روش هایی متنفر خواهد شد. حتی ممکن است در این زمینه دچار مشکل شود و نتواند به خوبی زمان خودش را مدیریت کند.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  به اشتراک گذاری این صفحه در :
  چگونه یک کودک وقت شناس داشته باشیم؟
  برد و باخت در بازی و اهمیت آن برای کودک

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button