logo (1)

آنالیز روش‌های جدید ترک اعتیاد و تاثیرات آنها

روش‌های جدید ترک اعتیاد
 • اعتیاد با بدن ما چه می‌کند؟

  اعتیاد را در دسته اختلالات مزمن طبقه بندی می‌کنند اما بسیاری از پزشکان تمایل دارند به آن به عنوان یک بیماری حاد که نیاز به درمان فوری دارد نگاه کرده و روش‌های جدید ترک اعتیاد را مبتنی بر این دیدگاه بگذارند. مانند تمام بیماری‌ها اعتیاد هم اگر به موقع و به درستی درمان نشود می‌تواند تبدیل به یک مسئله بغرنج و پیچیده گردد. اولین گام درمان عموما سم زدایی است اما برخلاف باور رایج  بعد از این دوره و حتی بعد از ترک کامل سوء مصرف، اعتیاد پایان نمی یابد. اعتیاد به مواد مخدر باعث ایجاد تغییراتی در مسیرهای مغزی می‌شود که مدت ها پس از قطع مصرف آنها توسط فرد باقی می‌مانند. علاوه بر این، مشکلات پزشکی، اجتماعی و شغلی مرتبط که معمولا در طول دوره اعتیاد ایجاد می‌شوند؛ با سم‌زدایی بیمار از بین نمی‌روند. پاکسازی فرد از مواد مخدر و علائم ترک موفقیت آمیز است اما کافی نیست چون سم زدایی به ریشه اختلالات رسیدگی نمی‌کند. تغییرات مغزی و مشکلات فردی و اجتماعی، معتاد سابق را به شدت در معرض خطر عود قرار می‌دهد. بنابراین، درمان‌های اعتیاد لازم است طولانی‌مدت در نظر گرفته شوند و فرد باید همیشه تکنیک‌های خود مراقبتی و گروه درمانی را ادامه دهد.

  معرفی تعدادی از روش‌های جدید ترک اعتیاد

  در علم ترک اعتیاد همه روزه پیشرفت‎ها و تحقیقات فراوانی صورت می‌پذیرد که منجر به ارائه متد‌های تازه‌ای می‌گردد. تعدادی از آنها عبارتند از:

  درمان بر پایه ذهن آگاهی (MBI)

  پیشرفت‌های معاصر ثابت کرده تمرینات باستانی مدیتیشن و ذهن آگاهی در درمان اعتیاد بسیار موثر بوده و حتی قدرت درمان‌های مکمل را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد MBI موجب بهبود مکانیسم‌های عاطفی، شناختی و فیزیولوژیکی فرد می‌شود و او را به خود تنظیمی که هدف بسیاری از متد‌های درمانی اعتیاد است؛ می‌رساند.

  روش‌های جدید ترک اعتیاد

  روش‌های جدید ترک اعتیاد

  شاید جرقه اولیه حرکت به سمت اعتیاد در ژن‌های ما نهفته باشد

  درمان بر پایه ساختارهای بیولوژیکی

  این تکنیک معتقد است که بسیاری از تصمیمات و انتخابات بد ما، که اعتیاد هم شامل آنها می‌شود، در واقع ریشه در ساختار بیولوژیکی و ژن‌های ما دارد. همانطور که محیط نقشی کلیدی در شکل‌گیری رفتار و شخصیت فرد ایفا می‌کند، ژنتیک نیز بسیار مهم است. یافته‌ها نشان می‌دهد که فاکتورهای ژنتیکی عامل 40 تا 60 درصد آسیب پذیری افراد در برابر اعتیاد هستند. دانشمندان در صدد یافتن ژن‌های هستند که به طور مستقیم بر شروع وابستگی و رفتن به سمت سوء مصرف نقش دارند. همچنین اثبات شده در بعضی افراد پروتئین‌هایی توسط ژنها کد می‌شوند که می‌توانند ترکیبات مخدر را بشکنند. این افراد نسبت به دیگران به زمان کمتری برای ترک نیاز دارند و وابستگی ضعیف‌تری را تجربه می‌کنند. محققان در تلاشند به روشی دست یابند که این ژنها در صورت وجود در سایر بیماران فعال شود و یا پروتئین های مذکور به نحوی به بدن آنها انتقال یابد.

  سم زدایی فوق سریع (UROD)

   یکی از روش‌های جدید ترک اعتیاد روش (UROD) برای سم زدایی بیمارانی است که موفقیتی در سایر روش‌های درمان نداشته یا به دلایلی نیاز است مخدر با سرعتی اورژانسی از بدنشان خارج شود. هدف این تکنیک کاهش مدت و شدت علائم ترک اعتیاد است. در این روش بیمار با تزریق یک داروی آنتاگونیست گیرنده مخدر به طور کامل سم زدایی می‌شود ولی بعد از آن نیاز به دوره‌های تکمیل درمان دارد تا جنبه‌های شناختی و روانی ترک را هم تجربه کند. این روش به دلیل بردن بیمار به کما مصنوعی بحث ها و محدودیت هایی دارد و به جز در موارد خاص انجام پذیر نیست. این روش همچنین در بسیاری از کشورها قانونی نبوده و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

  روش‌های جدید ترک اعتیاد

  روش‌های جدید ترک اعتیاد

  درمان سم زدایی فوق سریع یک روش موثر ولی بحث برانگیز است

  لاین جدید دارو درمانی

  تجویز دارو در این دوره متداول است. پزشک با توجه به شرایط بیمار و برای کم کردن هوس و سیگنال های درد و ناراحتی می‌تواند دارو درمانی را پیشنهاد دهد. ساختار شیمیایی این داروها با پیشرفت های پزشکی دستخوش تغییر شده و امروزه شاهد داروهای کاربردی تر و کم عوارض تر هستیم. با این حال، مطالعات اخیر نشان داده است که مصرف مکرر دارو منجر به تغییرات عملکرد مغز می‌شود و اختیار و کنترل را تضعیف می‌نماید. در روش‌های جدید ترک اعتیاد پزشک دز و طول درمان را همواره طوری انتخاب می‌کند که ذهن و بدن بیمار را تنبل نکند و فقط در حد یک شتاب دهنده اولیه عمل نماید.

  از مهمترین مزایای کلینیک اعصاب و روان راه احیا می‌توان به استفاده از متد روز دنیا در مبارزه با بیماری اشاره کرد. به کمک امکاناتی مانند مشاوره رایگان شما می‌توانید با کمک درمانگر خود بهترین و عملی‌ترین روش درمان را طراحی کنید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button