logo (1)

آیا واقعا تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد وجود دارد؟

تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد

تفکرات سنتی در مورد تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد

به صورت سنتی و جنسیت زده، تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد به عدم توانایی کافی زنان در تفکر و کمبود بهره ی هوشی آن ها مربوط می شود. به طوری که زنان را ناتوان از انجام بسیاری از کارهای مردانه دانسته و وی را به هیچ وجه قادر به رقابت با مردان نمی دانند. همه ی این نظریه های قدیمی پس از افزایش شرکت زنان در عرصه های اجتماعی و اشتغال رفته رفته رد شد. سپس متخصصان سعی کردند تا تحقیقات خود را بر مبنای علمی و با استفاده از تجهیزات پزشکی جدید از سر بگیرند. به همین دلیل سعی شد تا در مورد تفاوت های مختلف مرد و زن تحقیقات گسترده ای صورت گیرد. در ادامه به بیان این نتایج خواهیم پرداخت.

 

 

تفاوت های جنسیتی در آناتومی مغز

طبق تحقیقات گسترده ی محققین در زمینه ی تفاوت های زن و مرد، بیش از آن که تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد، جلب توجه کند، شباهت های مغز آن ها است که جلب توجه می نماید. اما آن چه این دو را از یکدیگر متمایز می کند، میزان ابتلا به بیماری های مختلف مغزی و روانی و رفتاری می باشد. مثلا زنان بیشتر به افسردگی مبتلا شده و مردان بیشتر به بیماری های عصبی رشدی مانند اوتیسم مبتلا می شوند. در بعضی موارد تفاوت های شناختی مشاهده شده که هنوز به اثبات کامل نرسیده است. علت اصلی تفاوت های مذکور نیز هورمون های جنسی می باشد.

 

تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد یا تفاوت در اندازه ی مغز

در بعضی منابع بیان شده که اندازه ی مغز مردان حدود 10 درصد بزرگتر از مغز زنان است. اما به هیچ وجه این اندازه تاثیری روی میزان ضریب هوشی آنان ندارد. بلکه تنها باعث تفاوت در اندازه ی یک منطقه ی مغزی به نام لوبول تحتانی – جداری می شود. این بخش از مغز با تخمین زمان و سرعت و مسائل ریاضی در ارتباط است. اما بخشی از مغز که با حافظه مرتبط است، هیپوکامپ نام دارد. طبق مطالعات انجام شده این بخش هیچ تفاوتی در زنان و مردان ندارد.

تفاوت در ماده ی خاکستری و تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد

در میان تحقیقات در مورد تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد، شواهد حاکی از آن است که ماده ی خاکستری مغز زنان بیشتر از مردان است. این ماده سلول هایی دارد که موجب پردازش اطلاعات در مغز می شود. این ماده در مناطقی از مغز انسان وجود دارد که درک حواس پنجگانه و کنترل ماهیچه را شامل می شود. اما این ماده ی خاکستری در دوران بارداری کم می شود. جالب است که استفاده ی مردان از ماده ی خاکستری و استفاده ی زنان از ماده ی سفید بیشتر است. این امر سبب شده تا مردان به صورت تک وظیفه ای و زنان به صورت چند وظیفه ای بهتر عمل کنند.

تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد

تفاوت در شیمی مغز زنان و مردان

در این بخش نیز قصد داریم به ادامه ی تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد، اشاره کنیم. زنان تفکر شهودی، قدرت آنالیز و نتیجه گیری بهتری دارند. اما مردان در ادراک و مهارت های حرکتی قوی هستند. زنان و مردان مواد شیمیایی عصبی یکسانی را پردازش می کنند. اما هر یک روش پردازش متفاوتی دارند. مثلا پردازش سروتونین در زنان و مردان متفاوت است. این ماده با افسردگی مرتبط بوده و علت شیوع آن را در زنان توجیه می کند.

 

هورمون های جنسی و اثرات آن بر تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد

هورمون های جنسی بر این تفاوت ، موثر هستند. مثلا استروژن بیش از حد در زنان سبب کاهش وظایف حافظه و عملکرد ضعیف تر آن ها خواهد شد. پروژسترون نیز که در بدن زن و مرد یافت می شود یک هورمون زنانه است که بیشتر در زنان وجود دارد. افزایش این هورمون در مردان سبب افکار منفی می شود. تستوسترون نیز از دیگر هورمون های جنسی می باشد. این هورمون در بدن زنان و مردان وجود دارد اما در مردان بیشتر یافت می شود. این هورمون اثرات ساختاری مغز در حال رشد را از خود نشان داده است.

 

سخن پایانی

در پایان باید گفت که گرچه تفاوت در عملکرد مغز زن و مرد، وجود دارد اما در میزان بهره ی هوشی و و عملکرد آن ها برتری وجود ندارد. تمامی بحث های موجود به عنوان عدم توانایی زنان در عرصه های مختلف به تفکرات جنسیت زده باز می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button