لگو درمانی

از لگو درمانی چه میدانید؟

 • از لگو درمانی چه میدانید؟

  لگو درمانی به عنوان یکی از کارآمدترین روش های درمانی در حیطه اختلالات رفتاری کودکان از جمله اضطراب و افسردگی نیز محسوب میشود.مهارت هایی که بچه ها از لگو یاد می گیرند بسیار با ارزش و شگفت انگیز است. اگر تا کنون تصور نمی کردید این روش در غالب درمانی تا این حد آموزنده باشد، شما را با فواید آن آشنا می کنیم:
  مهارت هایی که بچه ها از لگو یاد می گیرند:

  1.هماهنگ سازی عضلات

  قطعه های لگو برای هماهنگ سازی عضلات دست بسیار مفید است. بازی با این بلوک ها مهارت کنترل انگشتان دست بچه هایی که با لگو ساختمان سازی می کنند، سازه ها را خراب می کنند و دوباره آن را از نو می سازند، را تقویت می کنند. بچه ها عاشق ساختن این ساختمان های لگویی و هیجان حاصل از لرزش و فرو ریختن آن ها هستند و این کار می تواند ساعت ها سرگرمشان کند و عضلات کوچکشان را برای فعالیت هایی مانند نوشتن تقویت کند.

  ۲.هوش هیجانی

  لگو درمانی از جمله روش های درمانی شناخته شده بین روانشناسان در پرورش هوش هیجانی میباشد.با استفاده از این روش درمانی کودک یاد میگیرد تعارضات و مشکلات خود را به شیوه راه حل مدار برطرف کند و هم چنین از شرایط بحرانی به راحتی عبور کند و کنترل اوضاع را به دست گیرد.

  ۳.خلاقیت

  هر سازه خلاقانه ای که با لگو ساخته می شود، شکلی از هنر است. بچه ها با سرهم کردن صدها قطعه کوچک تبدیل به سازنده یک اثر هنری می شوند. آن ها می توانند از چرخ ها، فرم ها و حتی آدمک ها برای ساخت آنچه در سر دارند، استفاده کنند. این می تواند مفید، سرگرم کننده و حتی درمانگر باشد.طبق تحقیقات انجام شده،لگو درمانی با تقویت نیمکره راست مغز و جسم پینه ای ،کمک شایانی به افزایش خلاقیت کودک مینماید.

  ۴.بازی مشترک

  این خیلی آسان است که با لگو لحظاتی را با قهرمانان ماجراجو، شخصیت های کارتونی، حیوانات و حتی اعضای خانواده تصور کنید. لگو با بلوک ها و آدمک های شخصیت دار، به بچه ها و هم بازی شان مهارت های یکسان و مشابهی در یک بازی با احساس و مهیج و در خانه های عروسکی شان می دهد.
  خلاقیت های لگو شکلی از روایت یک داستان است. مثلا: قصه اسب کوچکی که گم شده و تلاش می کند اصطبلش را پیدا کند و دوستانش او را در این مسیر کمک می کنند یا مادری که می خواهد مراقب پسرش باشد که کل روز را در مدرسه می گذراند. به عبارتی لگو درمانی باعث رشد مهارت های اجتماعی از جمله کارگروهی و احساس تعهد در کار دسته جمعی میشود.

   

  ۵.احساس موفقیت

  وقتی کودکان کارهای هنری شگفت انگیزشان را تمام می کنند، خلاقیتشان را به نمایش میگذارند.آن ها چیزهایی می آفرینند که به طرزی باور نکردنی به آن می بالند و این حس همان گونه که مهارت های عملی شان را تقویت می کند، به دلیل احساس خوبی که به دست می آورند، برای قلب و روحشان هم مفید است زیرا از این طریق به احساس اعتماد بنفس دست پیدا میکنند.

  اغلب اوقات آن ها یک ایده را در ذهنشان تجسم می کنند و سپس شروع به سرهم کردن قطعات لگو می کنند.که این امر به نوبه خود باعث تقویت تفکر فضایی آنها نیز میشود.
  بچه ها برای خانه هایی که می سازند، آدمک های کوچکشان را سوار ماشین می کنند و اطراف این شهر لگویی می چرخانند و به همین شکل هیجان زده هم می شوند. این بازی با رشد اعتماد به نفس، شور و شوق آن ها را به سمت اهدافی به مراتب پیچیده تر سوق می دهد.

   

  ۶.پشتکار

  بازی با لگو گاهی موجب دلشکستگی می شود. یک برج زیبا با یک تکان کوچک فرو می ریزد و در ابتدا باعث ناامیدی می شود. اما  این بچه ها مغلوب این ریزش نمی شوند؛ در عوض آن را دوباره می سازند.
  ۷.حل یک پازل
  تفاوتی ندارد که بچه ای سازۀ لگو را عینا از روی دفترچه راهنما بسازد، یا اینکه از تخیل خود کمک بگیرد. آن ها در نهایت یک پازل را حل کرده اند. هنگامی که بچه ها قطعه های کوچک برای ساخت یک ساختمان، هواپیما یا یک جانور را برمی دارند، آن بلوک را از یک بی نظمی بزرگ خارج کرده اند و یک سطل لگو فرصتی جدید می آفریند.

   

  ۸.دانش

   

  انگیزه، موثرترین و اولین مهارت یادگیری علمی یک کودک است. تماشای کودکی هیجان زده که با ذوق برای ساخت بلندترین برجِ در حد توانش تلاش می کند، بسیار جالب است. این برج بالا و بالاتر می رود؛ تا جایی که نفس ها حبس می شود و سرانجام برج از بالا به پایین فرو می ریزد. دانش جزء موثر همه خلاقیت هایی است که یک کودک دارد. پایه و اساس هر دانشی بر مبنای خلق یک ایده و اثبات آن به صورت عملی است. لگو این روند را با استفاده از خلق تصویر ذهنی انجام می دهد. یک کودک به سادگی ایده اش را می آفریند و آن را پرورش می دهد.
  در حین لگو درمانی ،درمانگر به افزایش آستانه لغات کودک ،فن بیان و داستان پردازی نیز کمک مینماید.

   

  ۹.فناوری

  تعبیر ساده ای است؛ فناوری برای انجام یک کار از تکنیک های جدید استفاده می کند. لگو به بچه ها یاد می دهد با استفاده از مواد و مصالح ابتدایی و پایه ای یک کار را تمام کنند.

   

  ۱۰.مهندسی

  لگو همه جا هست. می خواهید پل بسازید؟ ابتدا باید محاسبه کنید و سپس دست به کار شوید. بچه ها به سرعت متوجه می شوند برجی که با ستون های کوچک ساخته اند، فرو خواهد ریخت. آن ها با مقاوم ساختن پایه برج، دنیای جدیدی از ممکن ها را ایجاد می کنند. به زودی آن ها خواهند توانست اهرام مصر و حتی برج ایفل را هم بسازند.

   

  ۱۱.ریاضیات

   

  حجم، مقدار، تناسب یک به یک، تقارن، الگوها و خیلی موارد ظریف دیگر، چیزهایی هستند که وقتی یک کودک با لگو بازی می کند، پدید می آورد. مخصوصا همه ایده ها و الگوهای کتاب ریاضی که می توان از روی آن ها اشکالی را با لگو پدید آورد.
  بیایید جمع و منها را هم یاد بگیریم. وقتی شما به یک بچه تعدادی لگو می دهید تا با آن پروژه مورد نظرش را درست کند، آن ها یاد می گیرند که هر قطعه، جمع بسته می شود. آن ها کم کم درک می کنند که هر بلوک، آدمک و مهره یک مقدار واحد است.
  به طور خلاصه ، لگو درمانی هم به رشد مهارتهای حرکتی و هم رشد مهارت های ذهنی کودک کمک شایانی میکند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای
  ریشه‌های وسواس نوجوانی را بشناسیم
  نشانه های اختلال یادگیری در کودکان چیست؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button