logo (1)

اسکیزوفرنی: توهم و هذیان

اسکیزوفرنی
 • اسکیزوفرنی: توهم و هذیان

  بیاموزید که چگونه انواع مختلف توهم و هذیان را که از جمله علائم رایج اسکیزوفرنی است ، تشخیص دهید.

  توهم و هذیان از رایج ترین علائم اسکیزوفرنی است. هر دو علائم مثبتی محسوب می شوند ، به این معنی که در افراد سالم مشاهده نمی شوند.

  توهم

  توهم به عنوان تجارب و احساساتی تعریف می شود که برای دیگران قابل درک نیست. با این حال ، برای شخصی که آنها را تجربه می کند ، ممکن است واقعی ، فوری و زنده به نظر برسند. تقریباً 70 درصد افراد مبتلا به اسکیزوفرنی توهم را تجربه می کنند.

  توهم شنوایی معمولاً توسط افراد مبتلا به اسکیزوفرنی تجربه می شود و ممکن است شامل شنیدن صداها – بعضی اوقات صدای چندگانه – یا صداهای دیگر مانند نجوا یا زمزمه باشد. صداها ممکن است عصبانی یا فوری به نظر برسند و اغلب خواسته هایی را از شخص متوهم درخواست می کنند.

  توهم بصری شامل دیدن اشیا ، افراد ، نورها یا الگوهایی است که در واقع وجود ندارند. تجسم عزیزان ، دوستان یا سایر افرادی که می شناختند می تواند به ویژه ناراحت کننده باشد. ممکن است درک نیز تغییر کند و در نتیجه در قضاوت در مسافت مشکل ایجاد شود.

  توهمات بویایی شامل حس بویایی یا چشایی ، چه خوب و چه بد است که در واقع وجود ندارند. این امر می تواند به ویژه در صورت مسموم شدن و خودداری از غذا خوردن خطرناک باشد.

  توهمات لمسی احساس حرکت یا احساس بر روی بدن شما است که در واقع وجود ندارد مانند دستان بر روی بدن شما یا حشرات که به اطراف یا درون شما می خزند.

  توهم لزوما نشان دهنده اسکیزوفرنی نیست. افراد مبتلا به اختلالات خلقی ، اختلالات اسکیزوافکتیو و سایر شرایط بهداشت جسمی و روانی نیز ممکن است دچار توهم شوند. توهم ممکن است هنگامی که تحت تأثیر مواد مخدر یا الکل هستید نیز رخ دهد.

  اسکیزوفرنی

  اسکیزوفرنی

  هذیان

  هذیان به عنوان اعتقاداتی تعارض با واقعیت تعریف می شود. وهم یکی از رایج ترین علائم اسکیزوفرنی است. این باورها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

   

  هذیان های آزارگرایانه: وقتی شخصی معتقد است شخص ، گروه یا سازمانی علی رغم شواهد متناقض با آنها بدرفتاری می کند یا به آنها آسیب می رساند.

  توهمات اروتومانیک: وقتی شخصی باور کند که شخص دیگری عاشق اوست ، علی رغم وجود هیچ مدرکی. این شخص دیگر اغلب یک فرد مشهور یا شخص قدرتمند است.

  توهمات بدنی: هنگامی که فردی با وجود شواهد متناقض معتقد است که به بیماری مبتلا شده یا بدن او تحت شرایط عجیبی قرار دارد.

  هذیان های بزرگ: وقتی فردی معتقد باشد که توانایی ها یا ویژگی های برتر (به عنوان مثال استعداد ، شهرت ، ثروت) با وجود هیچ مدرکی ندارد.

  گاهی اوقات فرد در طی یک دوره ، دچار یک مضمون تکراری در توهمات خود می شود ، و این باعث می شود که فردی که آنها را تجربه می کند قانع کننده تر به نظر برسد. توهمات گاهی اوقات در صورت داشتن باور غلط به صدایی که می شنوند یا احساس دیگری که تجربه می کنند ، به عنوان توهمات ثانویه دسته بندی می شوند.

  اسکیزوفرنی

  اسکیزوفرنی

  چگونه به یك عزیز كمك كنیم؟

  سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از احساس خستگی ، گیجی و ترس از کسی که دچار توهم یا هذیان شده است ، خودداری کنید. یک حالت آرام می تواند به فرد کمک کند تا با واقعیت ارتباط برقرار کند. در اینجا چند نکته اضافی آورده شده است:

  راحت بودن را تشویق کنید.

  توهم و هذیان اغلب از محل شرم و ترس ناشی می شود ، بنابراین داشتن یک مکالمه مفید می تواند چالش برانگیز باشد. به آرامی توضیح دهید که نمی توانید آنچه را که آنها تجربه می کنند ببینید یا بشنوید و برای درک آن نیاز به کمک دارید.

  صبور باش

  سعی کنید دلسوز باشید. توهم یک تجربه بسیار خسته کننده است. آرام و واضح صحبت کنید و مرتباً از نام شخص استفاده کنید. مدیریت اضطراب خود شخص متوهم را به پاسخگویی بیشتر ترغیب می کند.

  واقعیت را تقویت کنید.

  با توهم یا مشاهدات واهی بحث نکنید. به چالش کشیدن فردی که در تلاش است مفید نیست. درعوض ، روی واقعیت تمرکز کنید و تلاش کنید تا با آن محتوا درگیر شوید.

  اسکیزوفرنی

  اسکیزوفرنی

  کمک بخواهید.

  اگر برای کمک به کسی که روان پریشی دارد احساس کمبود تجهیزات می کنید ، کمک بگیرید. دریابید که آیا یک دوست ، عضو خانواده یا منبع جامعه مورد اعتماد وجود دارد که می توانید با آن ارتباط برقرار کنید.

   

  توهم و هذیان می تواند ترسناک باشد اما خبر خوب این است که دارو ، درمان ، آموزش روانپزشکی و حمایت از خانواده می تواند تفاوتی ایجاد کند. علائم ممکن است هرگز به طور کامل از بین نرود ، اما افراد مبتلا به این مشکلات می توانند یاد بگیرند که آنها را مدیریت کنند. اگر فرد مبتلا به اسکیزوفرنی را می شناسید ، به دنبال آموزش بیشتر باشید تا به عزیزانتان کمک کنید تا با این بیماری کنار بیایند و حتی با وجود بیماری اسکیزوفرنی رشد کنند.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۴ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button