اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی در زنان: علائم ، نشانه ها و چالش ها

 • اسکیزوفرنی در زنان: علائم ، نشانه ها و چالش ها

  علائم اسکیزوفرنی تمایل دارند در زنان دیرتر از مردان بروز کنند و اغلب علائم مختلفی از خود بروز می دهند.

  هیچ تفاوتی در وقوع و شیوع اسکیزوفرنی بین زن و مرد وجود ندارد ، اگرچه اسکیزوفرنی بیشتر با مردان جوان ارتباط دارد. این ممکن است به این دلیل باشد که زنان دیرتر از مردان دچار اسکیزوفرنی می شوند. زنان در اواخر 20 سالگی علائم را نشان می دهند در حالی که شروع آن در مردان به طور معمول در اوایل 20 سالگی است . همچنین ، از آنجا که زنان مبتلا به اسکیزوفرنی تمایل به فعالیت اجتماعی بیشتری دارند ، ممکن است اسکیزوفرنی آنها کمتر قابل تشخیص باشد.

  علائم زنان مبتلا به اسکیزوفرنی

  معیارهای تشخیص اسکیزوفرنی در زنان همانند مردان است ، اما ویژگی های ااین موضوع بین جنسیت متفاوت است. به عنوان مثال ، زنان ممکن است افسردگی یا اضطراب از خود بروز دهند که ممکن است آنها را در معرض خطر بیشتری برای خودکشی قرار دهد.

  در زنان مبتلا به اسکیزوفرنی علائمی مانند:

  تأثیر مسطح (صدای یکنواخت ، بیان کسل کننده)

  پاسخ های احساسی کدر (واکنش شدید احساسی نسبت به اخبار خوب یا بد)

  کاهش گفتار

  کناره گیری اجتماعی

  زنان مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است از نظر جسمی فعالیت و خصومت بیشتری نسبت به مردان مبتلا داشته باشند. آنها همچنین ممکن است توهم شنوایی بیشتری و همچنین توهمات پارانوئید و آزار دهنده را تجربه کنند. توهمات پارانوئید شامل این افکار است ، “همسرم من را فریب می دهد” ، در حالی که چنین نیست. هذیان های آزارگرایانه متشکل از افکاری مانند: “با من بدرفتاری می شود” ، در حالی که بدرفتاری واقعی وجود ندارد. هر زن مبتلا به این موضوع این ویژگی ها را از خود بروز نمی دهد ، اما این روندها در برخی مطالعات گسترده مشاهده شده است.

  چالش های زندگی برای زنان اسکیزوفرنی

  به طور معمول ، زنان مبتلا به اسکیزوفرنی از نظر اجتماعی عملکرد بهتری نسبت به مردان دارند ، غالباً به این دلیل که سنین بعدی شروع بیماری ، نوع کمتری از بیماری روانی را نشان می دهد. زنان مبتلا به این موضوع در مقایسه با مردان در بیمارستان بستری و ویزیت های کوتاه مدت بیشتری را تجربه می کنند. برخی از محققان معتقدند که این شروع بعدی به این دلیل است که هورمونهایی مانند استروژن اثر محافظتی دارند. با این حال ، این اختلاف در سن شروع در همه گروه های قومی وجود ندارد. به عنوان مثال ، مطالعات متعدد در کشور هند هیچ تفاوتی در میانگین سنی شروع زن و مرد نشان نداده است.

  زنان مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر متاهل و صاحب فرزند می شوند. همچنین احتمال بارداری بدون برنامه ریزی در آنها بیشتر از زنان بدون این بیماری است. در کشورهای پیشرفته ، زنان مبتلا به اسکیزوفرنی نرخ بالاتری از بی خانمانی را تجربه می کنند. با این حال ، احتمال ابتلای آنها به اختلال در مصرف مواد یا مشکل سیگار کشیدن کمتر از مردان است. زنان مسن دیسکینزی تأخیری شدید (TD) را تجربه می کنند ، یک اختلال حرکتی غیر ارادی که معمولاً در فک ، لبها و زبان ناشی از داروهای ضد روان پریشی دیده می شود. سرانجام ، زن بودن و اسکیزوفرنی نیز بیشتر بروز میگرن و مشکلات تیروئیدی را افزایش می دهد.

  درمان زنان اسکیزوفرنی

  اگرچه درمان بیماری های روانی به طور معمول از نظر جنسیتی جدا نیست ، پزشکان با در نظر گرفتن تجربه منحصر به فرد این موضوع و همچنین چالش های منحصر به فردی که برای آنها پیش می آید ، بهترین خدمات را به زنان ارائه می دهند. از آنجا که در زنان دیرتر بیماری شروع می شود و کمتر علائم عاطفی را تجربه می کنند ، پزشکان باید هنگام تشخیص اسکیزوفرنی ، سایر بیماریهای روانی مانند اختلال اسکیزوافکتیو یا اختلال دو قطبی را رد کنند.

  درمان زنان اسکیزوفرنی باید شامل آموزش روانشناختی و حمایت از نیازهای مادران دارای فرزند باشد. داروهای ضد روان پریشی می توانند بر توانایی تغذیه با شیر مادر و میزان انرژی مادر برای والدین خود تأثیر بگذارند.  برنامه های درمانی متناسب با زنان باید شامل آموزش در مورد سلامت جسمی نیز باشد. زنان مبتلا به اسکیزوفرنی کمتر مراقب سلامت جسمی خود هستند. این امر آنها را در معرض خطر سرطان پستان درمان نشده ، پوکی استخوان و بیماری های تیروئید قرار می دهد. متخصصان بهداشت روان همچنین باید برای زنان مبتلا به اسکیزوفرنی که در معرض خطر بیشتری برای خودکشی قرار دارند ، برنامه های ایمنی ایجاد کنند.

  هر فرد مبتلا به بیماری روانی فردی است و چالش های بیماری روانی خود را به صورت فردی تجربه می کند. زنان مبتلا به این بیماری نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال ، متخصصان بهداشت روان و اعضای خانواده وقتی آنها را در مورد علائم رایج آموزش می دهند و زنان مبتلا به این بیماری روانی را به چالش می کشند ، بهترین خدمات را به آنها ارائه می دهند. یادآوری این نکته ضروری است که این موضوع فقط یک اختلال مربوط مردان جوان نیست.

  کلینیک اعصاب و روان راه احیاء

  .

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۶ رای
  ADHD و نوجوانان: چگونه به آنها کمک کنیم تا با مشکلات خود کنار بیایند.
  اسکیزوفرنی: توهم و هذیان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button