افسردگی اساسی

افسردگی اساسی، علائم و راهکارهای درمان آن

افسردگی اساسی، علائم و راهکارهای درمان آن

افسردگی اساسی نوعی اختلال احساسی است. که موجب ناراحتی و بی حوصلگی های غیر عادی و طولانی مدت فرد می شود. اگر مدت ها است که از موضوعی احساس خوشحالی نکرده اید. یا موضوعی نتوانسته هیجانات شما را برانگیزد. ممکن است به این افسردگی دچار شده باشید. حداقل زمانی که فرد دچار این نوع از افسردگی  می شود، حدودا دو هفته است. بنابراین اگر مدت زمان بی حوصلگی و خستگی های غیر طبیعی شما، از دو هفته عبور نمود. بهتر است برای تشخیص انواع افسردگی به خصوص افسردگی اساسی، اقدام نمایید. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با افسردگی اساسی، علائم و راهکارهای درمان آن، به طور کامل آشنا کنیم.

افسردگی اساسی

افسردگی اساسی

علائم افسردگی اساسی

–       این افسردگی مستقیما احساسات و تفکرات شما را تغییر می دهد.

–       معمولا افرادی که به افسردگی اساسی دچار می شوند، به راحتی بر سر موضوعات کوچک به شدت عصبانی می شوند.

–       هنگام تصمیم گیری قادر به تمرکز و فکر کردن منطقی نیستند.

–       نسبت به زندگی احساس پوچی و تو خالی بودن پیدا می کنید.

–       نسبت به خود احساس بی ارزش بودن و ناکارآمدی می کنید.

–       حال بد خود را به راحتی متوجه می شوید. اما نمی توانید دلیل آن را پیدا کنید.

–       از آنجایی که این نوع از افسردگی به سه دسته سطحی، متوسط و شدید تقسیم بندی می شود. در صورتی که به نوع سطحی آن دچار شوید. با وجود بی حوصلگی و احساس پوچی قادر به انجام کارهای روزانه خود هستید.

–       در صورتی که به نوع متوسط آن دچار شوید. قادر به انجام کارهای روزانه خود هستید. اما ممکن است در برخی مواقع کاری را اشتباه انجام دهید. از طرفی برای کار به انرژی و تمرکز بیشتری نیاز دارید.

–       در صورت ابتلا به افسردگی اساسی شدید، فرد علاوه بر احساس پوچی، قادر به انجام کارهای معمول روزانه نیز نخواهید بود.

–       افرادی که به نوع شدید این افسردگی دچار می شوند. معمولا به دلیل احساسات منفی بیش از اندازه نسبت به خود، ممکن است به خودکشی نیز بیاندیشند.

–       احساس ناامیدی، اختلال در خواب، اختلالات اشتهایی، عدم کنترل اعصاب و شتاب زدگی از دیگر علائم این افسردگی می باشند.

افسردگی اساسی

افسردگی اساسی

دلایل افسردگی اساسی

این نوع از افسردگی دلیل مشخصی ندارد. اما قطعا عواملی وجود دارند، که می توانند در شیوع این افسردگی موثر باشند. از طرفی این افسردگی در زنان بیشتر از آقایان دیده شده است. به طور کلی از عواملی که در ابتلا به افسردگی اساسی موثراند، می توان به موارد زیر اشاره نمود.

–       برخی از اختلالات زیستی می توانند در کاهش شادی، تضعیف خلق و خو و … موثر باشند. که در نهایت می توانند به شیوع این افسردگی نیز دامن بزنند.

–       ژنتیک نیز در ابتلا به این افسردگی موثر است.

–       خاطرات ناخوشایند کودکی مانند از دست دادن یکی یا هر دو والدین نیز، در ایجاد این افسردگی نقش اساسی دارد.

–       بیماری های جسمی نیز، ممکن است موجب بروز این افسردگی شوند.

–       اختلالات شخصیتی مانند تفکرات وسواس گونه، زود رنجی و موارد این چنینی نیز، ممکن است باعث بروز این افسردگی شوند.

–       از دیگر مواردی که موجب افسردگی های اساسی می شوند، می توان به مصرف مواد مخدر و الکل اشاره نمود.

روش های درمانی افسردگی اساسی

از موثرترین روش های درمانی این افسردگی، دارو درمانی است. معمولا افرادی که به این افسردگی دچار می شوند. به گونه ای که قادر به انجام فعالیت های روزانه خود نباشند، به تجویز پزشک از داروهای ضد افسردگی استفاده خواهند نمود. افرادی که قادر به انجام فعالیت های روزانه خود هستند. می توانند از روان شناسان برای درمان خود، کمک بگیرند.

به طور کلی ابتدایی ترین روشی که برای درمان این افسردگی باید از آن استفاده نمود، روان درمانی است. زیرا عوارضی را به همراه ندارد. از طرفی ماساژ درمانی می تواند در تسریع روند درمان به شما کمک نماید. معمولا از دارو درمانی زمانی استفاده می شود که، پزشک تشخیص دهد روان درمانی به تنهایی نمی تواند در بهبود افسردگی شما موثر باشد.

به همین دلیل افرادی که به افسردگی سطحی و متوسط این نوع اختلال دچار می شوند، با روان درمانی درمان خواهند شد. دارو درمانی در صورت شدید بودن افسردگی اساسی مورد استفاده قرار می گیرد. خود درمانی نیز در کنار این درمان ها می تواند به بهبود سریع تر شما کمک نماید.

شما می توانید مطالب زیر را در سایت کلینیک اعصاب و روان راه احیاء مطالعه فرمایید:

کرونا و مهارتهای اجتماعی

آلزایمر و چرت زدن روزانه

منابع مرتبط :

https://www.medscape.com/viewarticle/467185_1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/diagnosis-treatment/drc-20356013

توصیه های مفید برای افراد مبتلا به افسردگی
افسردگی و داروهای ضد افسردگی، عوامل خطرساز احتمالی در دمانس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

Call Now Button