logo (1)

تیپ‌های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می‌گذارند؟

 • تیپ‌های شخصیتی چه تاثیری بر سلامت روان افراد می‌گذارند؟

  محققان دریافته‌اند که خصوصیات شخصیتی که در دوران کودکی به نمایش گذاشته می‌شود علاوه بر سلامت روان، بر طول عمر افراد نیز اثر گذارند.برای دانستن چگونگی این اثر گذاری باید با تیپ‌های شخصیتی و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شد. در ادامه دو نوع از این تیپ‌های شخصیتی را معرفی می‌کنیم.

  تیپ شخصیتی A
  شخصیت کلاسیک نوع A اغلب به عنوان افرادی سخت گیر، کنترل کننده و کمال گرا توصیف می‌شوند. افرادی که ویژگی‌های این نوع شخصیت را به نمایش می‌گذارند، تمایل بیشتری به رقابت، بی حوصله، تنش، رفتار‌های پر ادعا و حتی پرخاشگرانه دارند.

  نوع A معمولاً به عنوان کارگرانی سخت‌کوش دیده می‌شوند که هر کاری را برای پیشرفت انجام می‌دهند. آن‌ها اغلب برای داشتن حس آرامش، نیازمند داشتن تسلط بر کار‌ها و افراد در اطراف خود هستند.

  برخی از مطالعات رابطه بین نوع شخصیتی نوع A و فشار خون بالا، افزایش استرس شغلی و انزوای اجتماعی را نشان داده‌اند.

  تیپ شخصیتی A شیوع بیشتری در بین مردان دارد. این تیپ شخصیتی می‌تواند پیش زمینه‌ی بروز اختلالات اضطرابی و پرخاشگری باشد.

  تیپ شخصیتی B
  افراد این تیپ شخصیتی خلق و خویی آرام‌تر و بی‌خیال‌تر دارند، و اگر ببرند یا ببازند می‌توانند نسبت به آن بی‌اهمیت باشند. آن‌ها در لحظه زندگی می‌کنند، برای این‌که از زندگی‌شان احساس رضایت داشته‌ باشند همیشه نیاز ندارند به موفقیت مهمی دست پیدا کنند.

  چون تیپ‌های شخصیتی B هدف‌گرا و موفقیت‌محور نیستند، از حرفه‌هایی لذت می‌برند که مستلزم خلاقیت هستند، و می‌توان آن‌ها را با سرعت کندتری انجام داد.

  اگر تیپ شخصیتی A دارید، چگونه باید به خود کمک کنید؟

  ۱. درک آنچه می‌توانید تغییر دهید.
  نوع شخصیت افراد در فهم حوادث و شدت نگرانی‌های فرد اثر گذار است. برای تغییر تیپ شخصیتی و کنترل فشار‌های روانی لازم است به این درک برسید که محدوده اختیارات شما به عنوان یک فرد کجاست.

  افراد تیپ A اغلب به علت روحیه کنترل‌گری که دارند، سعی می‌کنند تمام افراد و اتفاقات محیط اطراف خود را کنترل کنند. امری که در واقعیت باعث آسیب به دیگران می‌شود و درصورت محقق نشدن باعث افزایش اضطراب افراد این تیپ شخصیتی می‌شود.

  ۲. آسیب‌های این تیپ شخصیتی را کاهش دهید
  اگر از آن دسته افرادی هستید که درونگرایی را دوست دارید و ترجیح می‌‎دهید بیشتر تنها باشید تا اینکه در کنار جمع قرار گیرید؛ بهتر است ویژگی‌های منفی این تیپ شخصیتی را در خودتان پیدا کنید.

  با پیدا کردن این نقاط منفی و حل آن‌ها احتمال ابتلا به فشار خون بالا و سایر مشکلاتی که مخل سلامت روان و جسم شما هستند را کاهش می‌دهید.

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  فرم جستجو

  Call Now Button