حافظه و هیپوکامپ

 • هیپوکامپ چقدر برای مغز ما و خود ما مهم است؟

  هیپوکامپ قسمتی کوچک و منحنی شکل در مغز ما می باشد که نقش مهمی را در قسمت های مختلف آن از جمله ذخیره سازی حافظه های جدید و ارتباط با سیستم یادگیری و عواطف، ایفا می کند. به دلیل قرینه بودن مغز ما در واقع دارای دو هیپوکامپ (یکی در نیمکره چپ و دیگری در نیمکره راست) می باشیم که تقریباً در بالای دو گوش و در عمق 2.5 سانتی متری سَر ما و در داخل مغز قرار دارد.

  اگر تا به حال برای شما پیش آمده باشد که دیدن صحنه ای شما را به یاد خاطره ای قدیمی و برجسته بیاندازد در واقع لحظه ای است که هیپوکامپ شما به شدّت فعال شده و وارد میدان می شود.

  مطالعات مختلف نشان می دهند که بخش های مختلف هیپوکامپ وظایف مخصوص به خود را ایفا می کنند. به عنوان مثال قسمت پشتی هیپوکامپ در پردازش حافظه فضایی (به عنوان مثال توانایی ما در آدرس یابی) دخیل می باشد که در همین راستا بر اساس مطالعه جالبی که بر روی رانندگان تاکسی در شهر لندن انجام شده بود، دانشمندان توانستند تا با استفاده از ابزارهای تصویربرداری فعالیت بسیار زیاد ناحیه عقبی هیپوکامپ را در این افراد نسبت به افرادی که راننده تاکسی نبودند مشاهده بکنند زیرا به طور کلی رانندگان تاکسی مهارت بیشتری را در پیدا کردن آدرس ها و جهت یابی از خود بروز می دهند.

  یکی دیگر از نقش های هیپوکامپ، تقویت و تثبیت حافظه و خاطرات ما به خصوص در طول خوابیدن می باشد که مطالعات فعالیت زیاد هیپوکامپ در طول چرخه خواب را نشان می دهند.این ناحیه از مغز به نظر می رسد که در نشانه های عاطفی و بروز هیجانات به خصوص آنهایی که با خاطرات و حافظه بلند مدت ما ارتباط دارند نیز دخیل باشد.

   

  امتیاز شما به این صفحه

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای
  افسردگی و حافظه
  پانیک

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  بستن
  منو
  بستن

  سبد خرید

  بستن

  بستن

  دسته بندی ها

  Call Now Button