logo (1)

درمان و پیشگیری برای کاهش ترس از تاریکی

برای شروع روشهای کاهش ترس از تاریکی باید گفت بهتر است که زمان خواب، اتاق خواب کودک را با چراغهای کم نور و شب تاب کمی روشن نگه داریم. به این ترتیب می توان گفت هر گاه کودک بعد از هر خوابی که می بیند و به دنبال آن بیدار می شود، می تواند موقعیت خود را در اتاق پیدا کند و بداند که در کجا قرار دارد. همچنین برای کمتر شدن نگرانی های او اگر درب اتاقش باز باشد، به احتمال بسیار زیاد کمتر از قبل احساس جدایی و تنهایی و ترس خواهد داشت.

جالب است اشاره کنیم که تحقیقات دانشمندان استرالیایی خاطر نشان کرده است که کودکانی که شب ها در اتاق نیمه تاریک با چراغهای کوچک روشن می خوابند یا حداقل یک لامپ بسیار کم نور در اتاقشان روشن است، با آرامش بیشتری می خوابند و کمتر از خواب می پرند یا کابوس می بینند.

این کودکان زمانی که صبح ها بیدار می شدند، نشانه های خواب آلودگی و بی حالی کمتری از خود نشان می دادند. به هنگام بازی و انجام تکالیف توجه و تمرکز بیشتری از خود نشان می دادند. بر اساس این شواهد، روانشناسان به این باور رسیدند که رنگ و جایگذاری اشیاء اتاق خواب کودک اگر متناسب با پردازش متعادل نور باشد، در احساس شادمانی کودک تأثیر بسیاری خواهد داشت.

با توجه به آموزشهایی که در بالا داشتیم، شاید شما همین الان و به سرعت قادر نباشید به کودکی که ترس از تاریکی دارد کمک برسانید. زیرا همچنان که بیان شد کودک در فرایند رشدی طبیعی خودش مجبور است این دوره ها و ترسها را پشت سر گذارد. اما فعالیتها و تکنیکهای بسیار زیادی هم وجود دارد که شما می توانید به کار گیرید تا بتوانید کمک بیشتری به این دسته افراد داشته باشید.

بهترین و کاربردی ترین روشهای مقابله با ترس از تاریکی

حتما در ساعات قبل از خواب (نیم یا یک ساعت قبل از خواب)، کودک را با قصه و داستان، فیلم با موضوع شاد و انرژی مثبت و غیر خشونت آمیز آماده کنید. از بیان کردن قصه های ترسناک و افسانه های عجیب و غریب و نامعقول و ناراحت کننده بپرهیزید. زیرا ذهن او را مشغول کرده و مستعد خیال پردازی قبل از خواب خواهد شد.

پیشنهاد یک حمام آب گرم نیم ساعت قبل از خواب و ماساژ، تعریف کردن یک داستان ملایم و بدون ترس و وحشت و هیجان منفی، یک لالایی یا موسیقی آرامش بخش یا چند دقیقه همراه با سکوت مطلق کنار رختخواب کودک ماندن.

همانطور که اشاره شد، وجود یک یا دو چراغ خواب در اتاق خواب کودک می تواند حس آرامش و امنیت بیشتری به کودک دهد. مجددا تاکید میکنیم که نیمه باز گذاشتن درب ورودی اتاق خواب کودک، پخش کردن یک قطعه موسیقی بدون کلام با صدای کم، قصه یا لالایی و تشویق و ترغیب کودک به خوابیدن با عروسک یا پتوی مورد علاقه اش میتواند در کاهش ترس از تاریکی در کودک بسیار تاثیرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
بستن

سبد خرید

بستن

بستن

دسته بندی ها

فرم جستجو

Call Now Button