دلایل و راه های درمان افسردگی پس از زایمان

دلایل و راه های درمان افسردگی پس از زایمان

دلایل و راه های درمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان نوعی از افسردگی است که، در صورت درمان نشدن می تواند عوارض جدی و طولانی مدتی را به همراه داشته باشد. اما برای نتیجه گیری از درمان نیاز است تا با دلایل و علائم افسردگی نیز آشنایی داشته باشیم. البته در خیلی از مواقع افسردگی پس از زایمان، می تواند بدون هیچ پیش زمینه قبلی به وجود آید. اما قطعا عواملی وجود دارند که، می توانند محرکی برای ابتلا به این افسردگی باشند. به همین منظور در ادامه قصد داریم شما را با دلایل و راه های درمان افسردگی پس از زایمان، به صورت کامل تر آشنا کنیم.

"دلایل

دلایل افسردگی پس از زایمان

معمولا دلیل مشخصی برای ابتلا به این افسردگی وجود ندارد. بنابراین اگر با هیچکدام از دلایلی که می توانند در ایجاد این افسردگی دخیل باشند، برخورد ندارید. به معنای این نیست که شما به این افسردگی دچار نخواهید شد. اما برخورد کردن با تنش های مختلف در طول زندگی، مخصوصا در دوران بارداری می تواند دلیلی برای افسردگی پس از زایمان باشد. همچنین دلایل متعددی وجود دارد، که درگیری با چند دلیل می تواند به این افسردگی منجر شود. این دلایل به شرح زیر می باشند.

–       عدم وجود حمایت خانواده و دوستان از فرد در دوران بارداری و یا پس از زایمان

–       وجود مشکلات روانی و افسردگی هایی که پیش از زایمان در فرد وجود داشته و درمان نشده باشد.

–       اگر فرد در زمان زایمان های قبلی، دچار افسردگی بعد از زایمان شده باشد، ممکن است مجددا به این افسردگی دچار شود.

–       در دوران بارداری مشکل و یا تنشی به وجود آمده باشد، که در روحیه و روان فرد تاثیرات منفی بجا گذاشته است.

–       اختلالات جسمی مانند کم کاری تیروئید، دیابت بارداری، مشکلات قلبی و … نیز می توانند در ایجاد این نوع از افسردگی دخیل باشند.

پیشگیری از افسردگی پس از زایمان

بسیاری از خانم های باردار، دغدغه این موضوع را دارند که، آیا ممکن است به افسردگی بعد از زایمان دچار شوند یا خیر؟ به همین دلیل پیش از زایمان به دنبال راهکارهایی برای پیشگیری از این اختلال هستند. راه های متعددی وجود دارد، که می توانند احتمال بروز این نوع افسردگی را به حداقل برسانند. این راهکارها به شرح زیر می باشند.

–       حضور در کلاس هایی که قبل از زایمان برای شما در نظر گرفته شده اند، می تواند تاثیر زیادی در کاهش احتمال افسردگی شما بعد از زایمان داشته باشد. برای شرکت در این کلاس ها سعی کنید یک نفر از نزدیکان خود ( حد الامکان همسرتان) را با خود به همراه داشته باشید. اینکار موجب می شود تا اطرافیان پس از زایمان، درک بهتری از احساسات شما داشته باشند.

–       با افرادی که به تازگی صاحب فرزند شده اند و دورانی که شما پیش رو دارید را گذرانده اند، صحبت کنید. تجربیات و احساساتی که آنها پشت سر گذاشته اند، می تواند میزان استرس و نگرانی شما را نسبت به دوران پیش رو کاهش دهد. که تاثیر شایانی در کاهش احتمال ابتلا به افسردگی دارد.

–       اگر در طول بارداری دچار افسردگی هستید و برای درمان آن دارو مصرف می کنید. بهتر است بدون هماهنگی با پزشک، مصرف داروهایتان را قطع نکنید.

–       از نزدیکان به خصوص همسر خود بخواهید پس از زایمان شما را بیشتر درک نموده و در نگهداری از کودک به شما کمک کنند.

–       همچنین در صورتی که قبلا دچار اختلالات روانی شده اید، سعی کنید با پزشک خود ارتباط داشته باشید و با راهکارهایی که ارائه می شود، احتمال بروز افسردگی بعد از زایمان را کاهش دهید.

"دلایل

راه های درمان افسردگی پس از زایمان

راه های متعددی وجود دارند، که با توجه به شدت افسردگی، می توانند به شما در درمان افسردگی بعد از زایمان کمک کنند. این راهکارها به شرح زیر می باشند.

–       در صورت حاد بودن افسردگی بهتر است هر چه سریعتر، برای درمان افسردگی به پزشک مراجعه نمایید.

–       مشاوره های روانشناسی نیز می توانند در بهبود این افسردگی به شما کمک نمایند.

–       از نام افسردگی نترسید. خیلی از افرادی که متوجه این اختلال می شوند، از درمان نشدن می ترسند. این موضوع خود دلیلی برای درمان نشدن افسردگی می باشد.

–       احساسات خود را با فردی که با او احساس نزدیکی دارید، در میان بگذارید. این کار از فشار روانی که شما را آزار می دهد، کم خواهید نمود.

–       استراحت و خواب کافی داشتن، می تواند در تسریع درمان موثر باشد.

 

منابع مرتبط :

https://www.healthline.com/health/depression/postpartum-depression

https://www.womenshealth.gov/mental-health/mental-health-conditions/postpartum-depression

استرس در کودکان
خودیاری جهت درمان اضطراب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

جهت
بستن

سبد خرید

از اینکه شما وارد شدید خوشحالیم !

رمز به آدرس ایمیل شما ارسال میشود.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

قبلا ثبت نام کردید؟

دسته بندی ها

تماس سریع